Stanisław Podlewski


Stanisław Podlewski, znany także pod pseudonimem „Skoczek”, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Urodził się 18 października 1906 roku w Częstochowie, a swoje życie zakończył 3 września 1979 roku w Warszawie.

Był nie tylko pisarzem, ale również znaczącym żołnierzem Armii Krajowej, a także uczestnikiem powstania warszawskiego. Jako jeden z najważniejszych kronikarzy tego zrywu narodowego, jego dzieła dokumentują kluczowe wydarzenia i emocje tamtego okresu.

Życiorys

Stanisław Podlewski, urodzony w rodzinie kolejarskiej, rozpoczął swoją edukację w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie ukończył gimnazjum. Jego dalsza droga edukacyjna skierowała go na studia filologii polskiej, które podjął na Uniwersytecie Warszawskim. Studia zakończył z sukcesem w 1938 roku. Po ukończeniu edukacji w Warszawie, wstąpił do Wielkopolskiej Szkoły Podchorążych, zlokalizowanej w Biedrusku.

W obliczu nadchodzącego konfliktu, we wrześniu 1939 roku, Podlewski wziął udział w wojnie obronnej jako adiutant dowódcy batalionu 27. pułku piechoty. Jego udział w walkach o Lubliniec i Częstochowę był znaczący, bowiem udało mu się uniknąć niewoli i przedostać do Warszawy, co świadczy o jego determinacji i odwadze.

Od 1940 roku był aktywnym członkiem Związku Walki Zbrojnej. Niefortunnie, w lipcu 1943 został aresztowany i osadzony najpierw na Pawiaku, a następnie w więzieniu mokotowskim. Dzięki wsparciu swoich przyjaciół, udało mu się uzyskać wolność w lipcu 1944 roku. W trakcie powstania warszawskiego walczył jako żołnierz batalionu „Iwo”, wykazując niezłomną postawę, za co otrzymał dwukrotne odznaczenie Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji powstania, Podlewski trafił do Oflagu XII Sandbostel, a później do oflagu XC w Lubece.

Po zakończeniu wojny i powrocie do Polski, w latach 1947 – 1950, pełnił funkcję redaktora naczelnego dwutygodnika „Przegląd Księgarski”. Kolejne lata poświęcił pracy w wydawnictwie „Ars Christiana”, a następnie od 1956 aż do swojej śmierci kierował miesięcznikiem „Hejnał Mariacki”, który skierowany był do polskiej Polonii. Stanisław Podlewski jest również autorem kilku znakomitych dzieł literackich, w tym książki pod tytułem „Przemarsz przez piekło. Dni zagłady staromiejskiej dzielnicy w Warszawie” z 1949 roku oraz „Rapsodia żoliborska” wydanej w 1957 roku. Te prace miały być częścią szerszego cyklu pod nazwą „Stolica wolności”, który opowiadał o walkach powstańczych toczących się w pięciu warszawskich dzielnicach: Starym Mieście, Żoliborzu, Woli, Powiślu oraz Mokotowie.

W roku 1960 Podlewski zakończył prace nad trzecią częścią „Wolność krzyżami się znaczy”, która została opublikowana dopiero po jego śmierci, w roku 1989. Obecnie Stanisław Podlewski spoczywa nacmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 225-I-1/2.

Publikacje

Oto szereg istotnych publikacji, które zasłynęły dzięki Stanisławowi Podlewskiemu. Każda z nich stanowi cenny wkład w literaturę dotyczącą dziejów Polski oraz historii Warszawy.

  • Przemarsz przez piekło: dni zagłady staromiejskiej dzielnicy w Warszawie, M. Fuksiewicz, Warszawa 1949; drugie wydanie Pax, Warszawa 1957, wydanie trzecie 1971, Wydawnictwo ALFA, Warszawa 1994,
  • Rapsodia Żoliborska, PAX, Warszawa 1957,
  • Wierni Bogu i ojczyźnie: duchowieństwo katolickie w walce o niepodległość Polski w II wojnie światowej, Novum, Warszawa, 1971; W tym samym wydawnictwie w 1982 i w 1985,
  • Wolność Krzyżami się znaczy, Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych, Warszawa 1989.

Przypisy

  1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984 r. ISBN 83-03-00758-0.

Oceń: Stanisław Podlewski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6