Stanisław Orzeszyna


Stanisław Andrzej Orzeszyna, urodzony 5 maja 1941 roku w Częstochowie, to wybitna postać w polskiej medycynie, specjalizujący się w organizacji ochrony zdrowia publicznego. Jego kariera zawodowa obejmuje wiele kluczowych ról. Orzeszyna był dyrektorem Instytutu Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Łodzi oraz dyrektorem Departamentu Szkolnictwa i Nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.

W swoim dorobku naukowym posiada również doświadczenie jako redaktor naczelny Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Jego praca w tej instytucji znacznie wpłynęła na rozwój literatury medycznej w Polsce.

Stanisław Orzeszyna był także pracownikiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie pełnił rolę doradcy w projekcie terenowym w Ibadanie w Nigerii oraz pracował w biurach regionalnych WHO w Brazzaville (Kongo) i Nowym Delhi (Indie). Zdobyte w ten sposób doświadczenie międzynarodowe oraz jego zaangażowanie w sprawy zdrowotne na globalną skalę czyni go uznawanym ekspertem w swoim fachu.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Stanisław Andrzej Orzeszyna przyszedł na świat w Częstochowie w trudnym czasie II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych, uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, gdzie zdobył podstawową edukację, która otworzyła mu drzwi do dalszej kariery edukacyjnej. Następnie podjął studia na kierunku medycyny w Akademii Medycznej w Łodzi. Po zakończeniu nauki, Stanisław udał się na zagraniczne staże naukowe, odbywając je w prestiżowych ośrodkach takich jak Université Libre de Bruxelles w roku 1966 oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine w roku 1967.

Przebieg pracy zawodowej

Po powrocie do Łodzi, jego kariera zawodowa zaczęła nabierać tempa. Stanisław Orzeszyna pracował w Akademii Medycznej, gdzie przez kilka lat pełnił funkcje stażysty, starszego asystenta oraz adiunkta. W 1971 roku uzyskał doktorat, co było istotnym krokiem w jego karierze. W tamtych latach (lata 60. XX wieku) przyczynił się do powstania Zakładu Organizacji Ochrony Zdrowia, który został utworzony w Katedrze Higieny Ogólnej i Społecznej z inicjatywy Janusza Indulskiego. Ta jednostka była jedną z pierwszych w Polsce tego typu. W roku 1969 Zakład przekształcono w Katedrę Organizacji Ochrony Zdrowia, która w 1977 roku dołączyła do powstającego wówczas Instytutu Medycyny Społecznej. Pracował w tej Katedrze i Instytucie od 1964 roku, wspinając się po szczeblach kariery aż do objęcia stanowiska dyrektora Instytutu w latach 1977-1978, zastępując twórcę jednostki, prof. Janusza Indulskiego, który w tym samym roku przejął kierownictwo w łódzkim Instytucie Medycyny Pracy.

W czasie swojej działalności w Zakładzie i Katedrze, Stanisław Orzeszyna podejmował wiele wyzwań naukowych i dydaktycznych, koncentrując się na wielu istotnych zagadnieniach, takich jak:

  • doskonalenie podstawowej opieki zdrowotnej,
  • organizacja ochrony zdrowia,
  • ocena stanu zdrowia ludności,
  • statystyka medyczna,
  • epidemiologia,
  • socjologia medycyny.

W okresie swojej pracy w Zakładzie Organizacji Ochrony Zdrowia, jego zespół brał również udział w międzynarodowych badaniach porównawczych zleconych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w latach 1968-1970, dotyczących dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz funkcjonowania szpitali. Orzeszyna prowadził eksperymentalne badania systemu opartego na wolnym wyborze lekarza rejonowego, co przyczyniło się do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych i wdrożenia takiego systemu w Polsce. W późniejszym okresie jego działalność naukowo-badawcza była realizowana w ramach programów międzynarodowych, współpracując z organizacjami z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a także w kontaktach z WHO.

W latach 1972-1976 był doradcą ds. statystyki medycznej w Ibadanie w Nigerii (1972-1975) oraz doradcą regionalnym w Biurze Regionalnym WHO w Brazzaville w Kongo (1975-1976). Po tym etapie, w latach 1978-1981, objął stanowisko dyrektora Departamentu Szkolnictwa i Nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, a w latach 1981-1982 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Lekarskiego PZWL w Warszawie.

Jednym z kluczowych momentów w promowaniu podstawowej opieki zdrowotnej była międzynarodowa konferencja zorganizowana w 1978 roku w Ałma Acie pod nazwą International Conference on Primary Health Care. Podczas tego wydarzenia przyjęto fundamentalny dokument – Deklarację „Zdrowie dla wszystkich do 2000” (Health For All, HFA2000). Stanisław Orzeszyna uczestniczył w obradach tej konferencji oraz aktywnie brał udział w realizacji zaplanowanego programu. W roku 1982 został doradcą regionalnym WHO w Nowym Delhi (Indie), gdzie dbał o monitoring stanu zdrowia w 11 krajach Azji Południowo-Wschodniej, proponując organizacyjne rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji zdrowotnej w tym regionie.

Od 1990 do 2001 roku pełnił rolę doradcy w głównym biurze WHO w Genewie. W 1993 roku osiedlił się we Francji, gdzie mieszkał w Gex. Po przejściu na emeryturę, jego działalność nie zakończyła się – jako konsultant Banku Światowego i Komisji Europejskiej odwiedzał różne zakątki świata, w tym Botswanę i Zambię. Ostatni etap swojego życia spędził w Kanadzie, gdzie mieszkał z rodziną w Montrealu. Aktywnie uczestniczył w Stowarzyszeniu Byłych Pracowników WHO, zasiadając w Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Emerytur jako Canada Focal Point oraz webmaster. Stworzył i prowadził internetowe forum wymiany informacji na temat organizacji systemu ubezpieczeń zdrowotnych w WHO oraz zagadnień dotyczących dobrostanu osób starszych. Działał także w radzie zajmującej się strukturalnymi chorobami serca w kanadyjskiej Fundacji Serca i Udaru, która wyznacza strategiczne cele w zakresie takich obszarów jak zaburzenia kognitywne, arytmie oraz choroby serca.

Publikacje (wybór)

Stanisław Orzeszyna jest autorem bogatych zasobów naukowych, które obejmują ponad 30 publikacji o charakterze specjalistycznym. Wiele z nich znalazło swoje miejsce w renomowanym czasopiśmie „Zdrowie Publiczne”.

Wśród jego osiągnięć można wyróżnić następujące prace:

  • 1970 – Stanisław Orzeszyna, Urszula Wilczyńska, Podstawy matematyki i statystyki dla studentów medycyny,
  • 1971 – H. Plewińska, S. Orzeszyna, Częstość grup krwi w układzie ABO u chorych z rozszczepem wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia, Polski Tygodnik Lekarski,
  • 1971 – K. Bojanowicz, T. Patora-Szabela, A. Stach, J. Tarkowski, M. Harniewicz, S. Orzeszyna, Zaburzenia poziomu elektrolitów w osoczu i krwinkach czerwonych w cukrzycy i ich leczenie za pomocą diety o dużej zawartości potasu, Przegląd Lekarski,
  • 1971 – K. Bojanowicz, A. Stach, S. Orzeszyna, Das Verhalten der Insulin-, Tolbutamid- und Kortisontests in Abhängigkeit vom Alter und vom Konstitutionstyp bei erwachsenen Diabetikern, Z Gesamte Inn Med.,
  • 1976 – Tadeusz Miller, Urszula Wilczyńska, Stanisław Orzeszyna, Statystyka medyczna: Materiały do ćwiczeń z medycyny społecznej,
  • 1977 – W. Januszewska, R. Jurzyk, S. Orzeszyna, W. Partyka, H. Plewińska, B. Wolanek, Polski Tygodnik Lekarski, Czasopismo Stomatologiczne,
  • 1979 – S. Orzeszyna, Perspektywy kształcenia pielęgniarek i położnych, Pielęgniarka i Położna,
  • 1988 – Orzeszyna S., Z. Żołnowski, Wyznaczniki sprawności opieki zdrowotnej, Zdrowie Publiczne,
  • 1990 – M.J. Wysocki, C.R. Krishnamurthi, S. Orzeszyna, Monitoring the progress of health-for-all strategies: the situation in South-East Asia,
  • 1993 – M. Anker, R.J. Guidotti, S. Orzeszyna, S.A. Sapirie, M.C. Thuriaux, Rapid evaluation methods (REM) of health services performance: methodological observations, Bull World Health Organ,
  • 1995 – Stephen A. Sapirie, Stanislaw Orzeszyna, WHO’s health futures consultation, Futures,
  • 1995 – Stephen A. Sapirie, Stanislaw Orzeszyna, Selecting and defining national health indicators,
  • 2005 – Arthur Heywood, Erik Nielsen, Stanislaw Orzeszyna, Assessment of the Zambian Health Management Information System.

Członkostwo stowarzyszeń

Stanisław Orzeszyna to osoba, która aktywnie angażuje się w działalność różnych organizacji. W szczególności jest członkiem kilku istotnych towarzystw, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój medycyny i nauki w Polsce.

  • Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej,
  • Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Odznaczenia i wyróżnienia

Stanisław Orzeszyna, znany ze swojego wkładu w rozwój polskiej służby zdrowia, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego profesjonalizmie i zaangażowaniu.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Życie prywatne

Stanisław Orzeszyna prowadzi życie rodzinne, jest żonaty oraz ma jedną córkę. W jego zainteresowania wchodzi informatyka, a w szczególności nowe technologie. Ponadto angażuje się społecznie w polonijne środowisko, co objawia się jego aktywnością w stowarzyszeniu polskich intelektualistów w Montrealu. Warto podkreślić, że zainicjował internetową dyskusję dotyczącą tematów poruszanych podczas regularnych spotkań tegoż stowarzyszenia.

Stanisław jest także związany z sobotnią Szkołą im. Emilii Plater w Montrealu, która ma na celu poszerzanie wiedzy dzieci na temat historii oraz współczesnych spraw Polski. Utrzymuje stały kontakt z innymi absolwentami II Liceum Ogólnokształcącego im. Traugutta w Częstochowie, co świadczy o jego związku z miejscem, gdzie zdobywał edukację. Dodatkowo, jest pasjonatem turystyki oraz fotografii, co wskazuje na jego chęć do odkrywania nowych miejsc oraz dokumentowania ich piękna.

Przypisy

  1. Wiesław Krakowski: Wspomnienia starego chirurga. Poligraf, 2021, s. 334. ISBN 978-83-8159-888-0.
  2. Alina Paradowska: Afrykańskie "klimaty", 25.09.2011 r. [dostęp 12.01.2022 r.]
  3. Stanisław Orzeszyna, Mont-Royal, Kanada. [dostęp 13.12.2020 r.]
  4. Association of Former Staff Members PAHO/WHO (hiszp. Asociación de Ex Funcionarios de la OPS/OMS). [dostęp 22.11.2020 r.]
  5. Health Insurance and Pension Committee (hiszp. Comité de Salud y Pensión). [dostęp 22.11.2020 r.]
  6. AFSM Board > Country Focal Points > Canada, Stanisław Orzeszyna, Focal Point i webmaster. [dostęp 04.12.2020 r.]
  7. Stanisław Orzeszyna: Information Forum on Health for Retired Staff. [dostęp 19.04.2015 r.]
  8. Stanislaw Orzeszyna. Readers’ Travels: A return to Europe (San Gimignano). „Quarterly News AFSM”, s. 27–28, 04.2011 r.
  9. Primary health care comes full circle. An interview with Dr Halfdan Mahler. „Bulletin of the World Health Organization”, Volume 86, Number 10, 10.2008 r.
  10. Stanislaw Orzeszyna. My Life in Public Health. „AFSM Newsletter”, XXXII (2), 06.2021 r.
  11. Stanislaw Orzeszyna. Where are they now > Retirement: Its Joys and Challenges. „AFSM Newsletter”, XXXII (4), 12.2021 r.
  12. K. Bojanowicz, T. Patora-Szabela, A. Stach, J. Tarkowski, M. Harniewicz, S. Orzeszyna. Zaburzenia poziomu elektrolitów w osoczu i krwinkach czerwonych w cukrzycy i ich leczenie. „Przegląd Lekarski”, 30.09.1971 r.
  13. W. Januszewska, R. Jurzyk, S. Orzeszyna, W. Partyka, H. Plewińska, B. Wolanek. Powstawanie rozszczepów a wiek, zawód i warunki pracy rodziców. „Polski Tygodnik Lekarski”, 32 (27), 1977 r.
  14. M. Anker, R.J. Guidotti, S. Orzeszyna, S.A. Sapirie, M.C. Thuriaux. Rapid evaluation methods of health services performance: methodological observations. „Bull World Health Organ”, 01.1993 r.
  15. Stephen A Sapirie, Stanislaw Orzeszyna. WHO's health futures consultation. „Futures”, 27 (9–10), 1995 r.
  16. Orzeszyna S., Z. Żołnowski. Wyznaczniki sprawności opieki zdrowotnej. „Zdrowie Publiczne”, 1988 r.
  17. Orzeszyna S.. Perspektywy kształcenia pielęgniarek i położnych. „Pielęgniarka i Położna”, 1979 r.
  18. Stanislaw Orzeszyna, Urszula Wilczyńska. Podstawy matematyki i statystyki dla studentów medycyny. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970 r.

Oceń: Stanisław Orzeszyna

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:13