Stanisław Andrzej Orzeszyna, urodzony 5 maja 1941 roku w Częstochowie, to wybitna postać w polskiej medycynie, specjalizujący się w organizacji ochrony zdrowia publicznego. Jego kariera zawodowa obejmuje wiele kluczowych ról. Orzeszyna był dyrektorem Instytutu Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Łodzi oraz dyrektorem Departamentu Szkolnictwa i Nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.
W swoim dorobku naukowym posiada również doświadczenie jako redaktor naczelny Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Jego praca w tej instytucji znacznie wpłynęła na rozwój literatury medycznej w Polsce.
Stanisław Orzeszyna był także pracownikiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie pełnił rolę doradcy w projekcie terenowym w Ibadanie w Nigerii oraz pracował w biurach regionalnych WHO w Brazzaville (Kongo) i Nowym Delhi (Indie). Zdobyte w ten sposób doświadczenie międzynarodowe oraz jego zaangażowanie w sprawy zdrowotne na globalną skalę czyni go uznawanym ekspertem w swoim fachu.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Stanisław Andrzej Orzeszyna przyszedł na świat w Częstochowie w trudnym czasie II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych, uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, gdzie zdobył podstawową edukację, która otworzyła mu drzwi do dalszej kariery edukacyjnej. Następnie podjął studia na kierunku medycyny w Akademii Medycznej w Łodzi. Po zakończeniu nauki, Stanisław udał się na zagraniczne staże naukowe, odbywając je w prestiżowych ośrodkach takich jak Université Libre de Bruxelles w roku 1966 oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine w roku 1967.
Przebieg pracy zawodowej
Po powrocie do Łodzi, jego kariera zawodowa zaczęła nabierać tempa. Stanisław Orzeszyna pracował w Akademii Medycznej, gdzie przez kilka lat pełnił funkcje stażysty, starszego asystenta oraz adiunkta. W 1971 roku uzyskał doktorat, co było istotnym krokiem w jego karierze. W tamtych latach (lata 60. XX wieku) przyczynił się do powstania Zakładu Organizacji Ochrony Zdrowia, który został utworzony w Katedrze Higieny Ogólnej i Społecznej z inicjatywy Janusza Indulskiego. Ta jednostka była jedną z pierwszych w Polsce tego typu. W roku 1969 Zakład przekształcono w Katedrę Organizacji Ochrony Zdrowia, która w 1977 roku dołączyła do powstającego wówczas Instytutu Medycyny Społecznej. Pracował w tej Katedrze i Instytucie od 1964 roku, wspinając się po szczeblach kariery aż do objęcia stanowiska dyrektora Instytutu w latach 1977-1978, zastępując twórcę jednostki, prof. Janusza Indulskiego, który w tym samym roku przejął kierownictwo w łódzkim Instytucie Medycyny Pracy.
W czasie swojej działalności w Zakładzie i Katedrze, Stanisław Orzeszyna podejmował wiele wyzwań naukowych i dydaktycznych, koncentrując się na wielu istotnych zagadnieniach, takich jak:
- doskonalenie podstawowej opieki zdrowotnej,
- organizacja ochrony zdrowia,
- ocena stanu zdrowia ludności,
- statystyka medyczna,
- epidemiologia,
- socjologia medycyny.
W okresie swojej pracy w Zakładzie Organizacji Ochrony Zdrowia, jego zespół brał również udział w międzynarodowych badaniach porównawczych zleconych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w latach 1968-1970, dotyczących dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz funkcjonowania szpitali. Orzeszyna prowadził eksperymentalne badania systemu opartego na wolnym wyborze lekarza rejonowego, co przyczyniło się do wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych i wdrożenia takiego systemu w Polsce. W późniejszym okresie jego działalność naukowo-badawcza była realizowana w ramach programów międzynarodowych, współpracując z organizacjami z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a także w kontaktach z WHO.
W latach 1972-1976 był doradcą ds. statystyki medycznej w Ibadanie w Nigerii (1972-1975) oraz doradcą regionalnym w Biurze Regionalnym WHO w Brazzaville w Kongo (1975-1976). Po tym etapie, w latach 1978-1981, objął stanowisko dyrektora Departamentu Szkolnictwa i Nauki w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, a w latach 1981-1982 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Lekarskiego PZWL w Warszawie.
Jednym z kluczowych momentów w promowaniu podstawowej opieki zdrowotnej była międzynarodowa konferencja zorganizowana w 1978 roku w Ałma Acie pod nazwą International Conference on Primary Health Care. Podczas tego wydarzenia przyjęto fundamentalny dokument – Deklarację „Zdrowie dla wszystkich do 2000” (Health For All, HFA2000). Stanisław Orzeszyna uczestniczył w obradach tej konferencji oraz aktywnie brał udział w realizacji zaplanowanego programu. W roku 1982 został doradcą regionalnym WHO w Nowym Delhi (Indie), gdzie dbał o monitoring stanu zdrowia w 11 krajach Azji Południowo-Wschodniej, proponując organizacyjne rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji zdrowotnej w tym regionie.
Od 1990 do 2001 roku pełnił rolę doradcy w głównym biurze WHO w Genewie. W 1993 roku osiedlił się we Francji, gdzie mieszkał w Gex. Po przejściu na emeryturę, jego działalność nie zakończyła się – jako konsultant Banku Światowego i Komisji Europejskiej odwiedzał różne zakątki świata, w tym Botswanę i Zambię. Ostatni etap swojego życia spędził w Kanadzie, gdzie mieszkał z rodziną w Montrealu. Aktywnie uczestniczył w Stowarzyszeniu Byłych Pracowników WHO, zasiadając w Komisji Ubezpieczeń Zdrowotnych i Emerytur jako Canada Focal Point oraz webmaster. Stworzył i prowadził internetowe forum wymiany informacji na temat organizacji systemu ubezpieczeń zdrowotnych w WHO oraz zagadnień dotyczących dobrostanu osób starszych. Działał także w radzie zajmującej się strukturalnymi chorobami serca w kanadyjskiej Fundacji Serca i Udaru, która wyznacza strategiczne cele w zakresie takich obszarów jak zaburzenia kognitywne, arytmie oraz choroby serca.
Publikacje (wybór)
Stanisław Orzeszyna jest autorem bogatych zasobów naukowych, które obejmują ponad 30 publikacji o charakterze specjalistycznym. Wiele z nich znalazło swoje miejsce w renomowanym czasopiśmie „Zdrowie Publiczne”.
Wśród jego osiągnięć można wyróżnić następujące prace:
- 1970 – Stanisław Orzeszyna, Urszula Wilczyńska, Podstawy matematyki i statystyki dla studentów medycyny,
- 1971 – H. Plewińska, S. Orzeszyna, Częstość grup krwi w układzie ABO u chorych z rozszczepem wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia, Polski Tygodnik Lekarski,
- 1971 – K. Bojanowicz, T. Patora-Szabela, A. Stach, J. Tarkowski, M. Harniewicz, S. Orzeszyna, Zaburzenia poziomu elektrolitów w osoczu i krwinkach czerwonych w cukrzycy i ich leczenie za pomocą diety o dużej zawartości potasu, Przegląd Lekarski,
- 1971 – K. Bojanowicz, A. Stach, S. Orzeszyna, Das Verhalten der Insulin-, Tolbutamid- und Kortisontests in Abhängigkeit vom Alter und vom Konstitutionstyp bei erwachsenen Diabetikern, Z Gesamte Inn Med.,
- 1976 – Tadeusz Miller, Urszula Wilczyńska, Stanisław Orzeszyna, Statystyka medyczna: Materiały do ćwiczeń z medycyny społecznej,
- 1977 – W. Januszewska, R. Jurzyk, S. Orzeszyna, W. Partyka, H. Plewińska, B. Wolanek, Polski Tygodnik Lekarski, Czasopismo Stomatologiczne,
- 1979 – S. Orzeszyna, Perspektywy kształcenia pielęgniarek i położnych, Pielęgniarka i Położna,
- 1988 – Orzeszyna S., Z. Żołnowski, Wyznaczniki sprawności opieki zdrowotnej, Zdrowie Publiczne,
- 1990 – M.J. Wysocki, C.R. Krishnamurthi, S. Orzeszyna, Monitoring the progress of health-for-all strategies: the situation in South-East Asia,
- 1993 – M. Anker, R.J. Guidotti, S. Orzeszyna, S.A. Sapirie, M.C. Thuriaux, Rapid evaluation methods (REM) of health services performance: methodological observations, Bull World Health Organ,
- 1995 – Stephen A. Sapirie, Stanislaw Orzeszyna, WHO’s health futures consultation, Futures,
- 1995 – Stephen A. Sapirie, Stanislaw Orzeszyna, Selecting and defining national health indicators,
- 2005 – Arthur Heywood, Erik Nielsen, Stanislaw Orzeszyna, Assessment of the Zambian Health Management Information System.
Członkostwo stowarzyszeń
Stanisław Orzeszyna to osoba, która aktywnie angażuje się w działalność różnych organizacji. W szczególności jest członkiem kilku istotnych towarzystw, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój medycyny i nauki w Polsce.
- Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej,
- Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Odznaczenia i wyróżnienia
Stanisław Orzeszyna, znany ze swojego wkładu w rozwój polskiej służby zdrowia, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego profesjonalizmie i zaangażowaniu.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.
Życie prywatne
Stanisław Orzeszyna prowadzi życie rodzinne, jest żonaty oraz ma jedną córkę. W jego zainteresowania wchodzi informatyka, a w szczególności nowe technologie. Ponadto angażuje się społecznie w polonijne środowisko, co objawia się jego aktywnością w stowarzyszeniu polskich intelektualistów w Montrealu. Warto podkreślić, że zainicjował internetową dyskusję dotyczącą tematów poruszanych podczas regularnych spotkań tegoż stowarzyszenia.
Stanisław jest także związany z sobotnią Szkołą im. Emilii Plater w Montrealu, która ma na celu poszerzanie wiedzy dzieci na temat historii oraz współczesnych spraw Polski. Utrzymuje stały kontakt z innymi absolwentami II Liceum Ogólnokształcącego im. Traugutta w Częstochowie, co świadczy o jego związku z miejscem, gdzie zdobywał edukację. Dodatkowo, jest pasjonatem turystyki oraz fotografii, co wskazuje na jego chęć do odkrywania nowych miejsc oraz dokumentowania ich piękna.
Przypisy
- Wiesław Krakowski: Wspomnienia starego chirurga. Poligraf, 2021, s. 334. ISBN 978-83-8159-888-0.
- Alina Paradowska: Afrykańskie "klimaty", 25.09.2011 r. [dostęp 12.01.2022 r.]
- Stanisław Orzeszyna, Mont-Royal, Kanada. [dostęp 13.12.2020 r.]
- Association of Former Staff Members PAHO/WHO (hiszp. Asociación de Ex Funcionarios de la OPS/OMS). [dostęp 22.11.2020 r.]
- Health Insurance and Pension Committee (hiszp. Comité de Salud y Pensión). [dostęp 22.11.2020 r.]
- AFSM Board > Country Focal Points > Canada, Stanisław Orzeszyna, Focal Point i webmaster. [dostęp 04.12.2020 r.]
- Stanisław Orzeszyna: Information Forum on Health for Retired Staff. [dostęp 19.04.2015 r.]
- Stanislaw Orzeszyna. Readers’ Travels: A return to Europe (San Gimignano). „Quarterly News AFSM”, s. 27–28, 04.2011 r.
- Primary health care comes full circle. An interview with Dr Halfdan Mahler. „Bulletin of the World Health Organization”, Volume 86, Number 10, 10.2008 r.
- Stanislaw Orzeszyna. My Life in Public Health. „AFSM Newsletter”, XXXII (2), 06.2021 r.
- Stanislaw Orzeszyna. Where are they now > Retirement: Its Joys and Challenges. „AFSM Newsletter”, XXXII (4), 12.2021 r.
- K. Bojanowicz, T. Patora-Szabela, A. Stach, J. Tarkowski, M. Harniewicz, S. Orzeszyna. Zaburzenia poziomu elektrolitów w osoczu i krwinkach czerwonych w cukrzycy i ich leczenie. „Przegląd Lekarski”, 30.09.1971 r.
- W. Januszewska, R. Jurzyk, S. Orzeszyna, W. Partyka, H. Plewińska, B. Wolanek. Powstawanie rozszczepów a wiek, zawód i warunki pracy rodziców. „Polski Tygodnik Lekarski”, 32 (27), 1977 r.
- M. Anker, R.J. Guidotti, S. Orzeszyna, S.A. Sapirie, M.C. Thuriaux. Rapid evaluation methods of health services performance: methodological observations. „Bull World Health Organ”, 01.1993 r.
- Stephen A Sapirie, Stanislaw Orzeszyna. WHO's health futures consultation. „Futures”, 27 (9–10), 1995 r.
- Orzeszyna S., Z. Żołnowski. Wyznaczniki sprawności opieki zdrowotnej. „Zdrowie Publiczne”, 1988 r.
- Orzeszyna S.. Perspektywy kształcenia pielęgniarek i położnych. „Pielęgniarka i Położna”, 1979 r.
- Stanislaw Orzeszyna, Urszula Wilczyńska. Podstawy matematyki i statystyki dla studentów medycyny. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Alfred Gabriel Hertz | Jerzy Zański | Berek Lajcher | Krzysztof Bankiewicz | Adolf Wolberg | Dawid Helman | Józef Marian Geisler | Eugeniusz Łazowski | Wilhelm Kohn | Jerzy Einhorn | Witold Golnik | Antoni Prusiński | Marian Eiger | Irena Maria Smólska | Grzegorz Opala | Jerzy Sikora (lekarz) | Alfred Franke | Wojciech Braksator | Halina HackiewiczOceń: Stanisław Orzeszyna