Jerzy Einhorn


Jerzy Einhorn, znany również jako Josef Chil Ajnchorn, to niezwykle znacząca postać w historii Polski i Szwecji. Urodził się 26 lipca 1925 roku w Częstochowie, a zmarł 28 kwietnia 2000 roku w Sztokholmie. Był to lekarz oraz polityk, którego życie i działalność miały wpływ na wiele aspektów opieki medycznej i społecznej.

To, co wyróżnia Einhorna, to jego żydowskie pochodzenie oraz dramatyczne doświadczenia z czasów II wojny światowej. Skażony traumą zagłady częstochowskiego getta, stał się więźniem obozu pracy Hasag-Pelcery. Po wojnie, w 1945 roku, ukończył maturę w obecnym II LO im. R. Traugutta w Częstochowie i rozpoczął swoje studia medyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Rok później, poprzez Danię, znalazł się w Szwecji.

W Radiumhemmet, najbardziej renomowanym centrum onkologicznym w Szwecji, Einhorn pracował przez wiele lat, przyczyniając się do rozwoju medycyny i systemu opieki społecznej w tym kraju. Jego wpływ na politykę medyczną był tak duży, że współdecydował on o przyznawaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. W latach 1991-1994 związany był z polityką, zasiadając w Riksdagu jako przedstawiciel chadecji. Jego działalność sprawiła, że stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci publicznych w Szwecji.

W swoich wspomnieniach, zawartych w książce "Wybrany, aby żyć", Einhorn dzieli się swoimi doświadczeniami oraz refleksjami na temat życia. Obok jego działalności zawodowej, warto również wspomnieć o jego córce, Lenie Einhorn, która jest reżyserką filmową, znaną m.in. z realizacji w Polsce filmu "Podróż Niny".

Jerzy Einhorn spoczywa na żydowskiej kwaterze na Norra begravningsplatsen, gdzie znajduje się w bliskim sąsiedztwie wielu innych wybitnych postaci, które przyczyniły się do kultur i historii zarówno Szwecji, jak i Polski.

Przypisy

  1. Polskie ślady, Norra begravningsplatsen
  2. Częstochowa Jews - A Biographical Dictionary by J. Sętowski

Oceń: Jerzy Einhorn

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15