Grzegorz Opala


Grzegorz Maciej Opala, urodzony 5 listopada 1942 roku w Częstochowie, to wybitny polski neurolog, który przez wiele lat łączył praktykę medyczną z pracą naukową. Jest profesorem nauk medycznych oraz kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Jego wkład w rozwój neurologii w Polsce jest nieoceniony.

W okresie od 2000 do 2001 roku pełnił funkcję ministra zdrowia, a także był posłem na Sejm III kadencji, co potwierdza jego zaangażowanie w politykę zdrowotną kraju. Jego zdecydowana obecność zarówno w środowisku akademickim, jak i politycznym, sprawia, że jest postacią nietuzinkową w polskiej medycynie.

Życiorys

W 1968 roku Grzegorz Opala zakończył swoją edukację na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie skupił się na neurologii oraz zdrowiu publicznym. Ukończył studia, a następnie z sukcesem obronił doktorat. W 1994 roku uzyskał habilitację, prezentując pracę na temat pt. Zaburzenia jakościowe i ilościowe karnityny u osób chorych na padaczkę, którzy byli przewlekle leczeni lekami przeciwpadaczkowymi takimi jak kwas walproinowy, oraz ocena przydatności jej podawania w przypadkach niedoboru. Na mocy decyzji z 31 października 2007 roku, zyskał tytuł profesora nauk medycznych.

W ciągu swojej kariery zawodowej, wykładał na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a także związany był z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W tym czasie pełnił ważne funkcje w Polskim Towarzystwie Neurologicznym, a także zasiadał w Komitecie Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów, od 1968 do 1974 roku pracował w Państwowym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Zabrzu. W następnych latach, do 1988 roku, był zatrudniony w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Po kilkuletnim stażu naukowym w Stanach Zjednoczonych, powrócił do tej samej placówki w 1991 roku, gdzie objął kierownictwo Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego. Wprowadzał innowacyjne badania dotyczące wczesnej diagnozy otępienia, chorób naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego oraz choroby Parkinsona.

Grzegorz Opala zaangażował się także w ruch społeczny. Od 1980 roku był aktywnym członkiem „Solidarności”, a jego wkład w ruch został zauważony, gdy wziął udział w organizowaniu pomocy dla strajkujących górników z KWK Wujek oraz ich rodzin w okresie stanu wojennego. Jego działalność duchowa również miała znaczenie, uczestniczył w duszpasterstwie akademickim w Katowicach.

Był jedną z kluczowych postaci w zakładaniu Ruchu Społecznego AWS, pełniąc funkcję przewodniczącego katowickiego zarządu regionalnego tej partii oraz zasiadając w radzie politycznej. 8 listopada 2000 roku objął stanowisko ministra zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, gdzie pracował do 19 października 2001. W międzyczasie, po rezygnacji Mirosława Sekuły, pełnił mandat posła na Sejm III kadencji przez około trzy miesiące. W tym samym roku bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora w wyborach parlamentarnych jako kandydat Bloku Senat 2001, a później wycofał się z czynnej działalności politycznej.

W 2010 roku przystąpił do Śląskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku objął członkostwo w zarządzie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katowicach.

Odznaczenia

Grzegorz Opala jest laureatem wielu prestiżowych odznaczeń, które stanowią uznanie za jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój kraju. W 2004 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a jego zasługi zostały następnie docenione w 2007 roku, kiedy to został uhonorowany Krzyżem Oficerskim tego samego orderu.

Dodatkowo, w 2015 roku wyróżniono go Krzyżem Wolności i Solidarności, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność na rzecz wolności i praw człowieka.

Przypisy

  1. Zarząd. ako.katowice. [dostęp 23.02.2019 r.]
  2. Prof. dr hab. Grzegorz Opala, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.10.2018 r.]
  3. Śląski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. jaroslawkaczynski.info, 01.06.2010 r. [dostęp 19.09.2017 r.]
  4. M.P. z 2016 r. poz. 127.
  5. M.P. z 2007 r. nr 43, poz. 502.
  6. M.P. z 2005 r. nr 6, poz. 86.
  7. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1.12.2015 r. o nadaniu odznaczeń.

Oceń: Grzegorz Opala

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:25