Podjasnogórska to dynamiczna dzielnica Częstochowy, zlokalizowana na zachód od Śródmieścia. Ten obszar obejmuje okolice ulicy św. Barbary oraz fragment znanego wzgórza Jasna Góra, gdzie znajdują się również parki podjasnogórskie. Choć sam klasztor jasnogórski jest formalnie częścią obszaru Częstochówki-Parkitki, Podjasnogórska wciąż może poszczycić się bogatą infrastrukturą.
W tej dzielnicy można znaleźć różnorodne zaplecze hotelarsko-usługowe, a także osiedla mieszkalne, co czyni ją atrakcyjnym miejscem zarówno do życia, jak i do odwiedzin. Podjasnogórska jest dobrze skomunikowana z resztą miasta dzięki dziennym liniom autobusowym, w tym liniom 11, 21, 22 oraz 31. Dodatkowo, na granicach dzielnicy współpracują dzienne linie autobusowe 12 i 16, zapewniając wygodny transport mieszkańcom oraz turystom.
Parki podjasnogórskie
Park podjasnogórski, rozciągający się na 11,8 ha, został urządzony na wschodnim stoku wzgórza jasnogórskiego pomiędzy latami 1843 a 1847. Po kilku latach park przeszedł przeprojektowanie przez Franciszka Szaniora, co było związane z przygotowaniami do Wystawy Przemysłu i Rolnictwa organizowanej w 1909 roku.
W tym okresie na terenie parku powstały nowoczesne budynki, w tym Muzeum Higieniczne, które później przekształciło się w Muzeum Regionalne, następnie w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, a obecnie funkcjonuje jako Muzeum Częstochowskie. Uzupełniają je Pawilon Przemysłu Ludowego, będący spichlerzem polskim, oraz Pawilon Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”, który dawniej pełnił funkcję obserwatorium astronomicznego i obecnie także jest częścią Muzeum. W parku znajdują się również wzorcowa zagroda włościańska, gdzie odbywają się wystawy oraz altana, w której latem organizowane są koncerty.
Po 1918 roku, południowa część parku została nazwana imieniem Stanisława Staszica, natomiast północna część nosi nazwę 3 Maja. Obie te części parku dzieli al. Henryka Sienkiewicza, która łączy aleję Najświętszej Maryi Panny z placem Pod Szczytem, miejsce, przy którym znajduje się grób nieznanego żołnierza.
W parkowych obszarach można podziwiać 92 gatunki drzew i krzewów, wśród których 35% to gatunki obce. Warto zauważyć, że cztery drzewa posiadają status pomnika przyrody: dąb szypułkowy i klon jawor znajdują się w Parku 3 Maja, a kasztanowiec biały oraz klon pospolity w Parku Staszica.
Na terenie parków postawiono popiersia Stanisława Staszica oraz Kazimierza Pułaskiego, które można znaleźć w Parku Staszica, jak również pomnik Stanisława Moniuszki usytuowany w Parku 3 Maja. Dodatkowo, na końcu alei Sienkiewicza znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
W ostatnich latach zaplanowano rewaloryzację parków, która przeprowadzono w okresie od marca 2007 do lutego 2008 roku.
Ulica 7 Kamienic
Ulica 7 Kamienic jest znaczącym miejscem w Częstochowie, które zostało założone w drugiej ćwierci XIX wieku na terenach klasztornych. Jej południowa pierzeja została zbudowana w jednolitym stylu, wznosząc jedenaście piętrowych kamienic, reprezentujących głównie nurty późnoklasycystyczny oraz eklektyczny. Ulica 7 Kamienic w Częstochowie jest zatem ważnym przykładem architektury tego okresu.
W północnej części ulicy znajduje się Park Stanisława Staszica, który tworzy przyjemny kontrast z urbanistyką zabudowy. Na przeciwko parku umiejscowiona jest Akademia Polonijna, co podkreśla edukacyjny charakter tej lokalizacji.
Jedną z najbardziej znanych osobistości związanych z tą ulicą jest Halina Poświatowska, która urodziła się i mieszkała w kamienicy nr 17. Warto również zwrócić uwagę na elewację frontową domu nr 21, gdzie możemy podziwiać sztukaterie autorstwa rzeźbiarza Józefa Baltazara Proszowskiego.
W okresie przełomu lat 1944-1945, ulica ta była ważnym punktem w historii, kiedy to Leopold Okulicki przebywał w tym miejscu. Po upadku powstania warszawskiego, 5 października 1944 roku, siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy, a jej lokum znajdowało się przy ulicy 7 Kamienic 21, aż do 19 stycznia 1945 roku.
Obecnie partery kamienic są miejscem licznych punktów gastronomicznych oraz sklepów z dewocjonaliami, co sprawia, że ulica ta tętni życiem i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Przypisy
- Rada Dzielnicy Podjasnogórska. bip.czestochowa.pl. [dostęp 12.12.2015 r.]
- a b Algorytm podziału środków. Urząd Miasta Częstochowy, 30.04.2014 r. [dostęp 06.05.2014 r.]
- PARKI PODJASNOGÓRSKIE – „MODERNIZACJA ROKU 2008” – Urząd Miasta Częstochowy.
- PARKI PODJASNOGÓRSKIE PRZEKAZANE DO REMONTU – Urząd Miasta Częstochowy.
- PARKI PODJASNOGÓRSKIE ODNOWIONE – Urząd Miasta Częstochowy.
- Prezydent Miasta zaprezentował projekt rewaloryzacji Parku 3 Maja i Parku Staszica – Urząd Miasta Częstochowy. czestochowa.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Hektary (Częstochowa) | Kiedrzyn (Częstochowa) | Wypalanki (Częstochowa) | Błeszno (Częstochowa) | Brzeziny Małe | Grabówka (Częstochowa) | Lisiniec | Liszka Górna | Bór (Częstochowa) | Brzeziny Wielkie | Podbucze (Częstochowa) | Stare Miasto (Częstochowa) | Gnaszyn-Kawodrza | Dzielnica Stradom (Częstochowa) | Dzielnica Raków (Częstochowa) | Zawodzie-Dąbie | Północ (Częstochowa) | Ostatni Grosz (Częstochowa) | Częstochówka-Parkitka | Mirów (Częstochowa)Oceń: Podjasnogórska