Dzielnica Stradom to niezwykle interesująca część Częstochowy, zlokalizowana na południowy zachód od centrum miejskiego, tuż obok malowniczej rzeki Stradomki. Obrzeża tego rejonu wyznaczają granice z innymi dzielnicami, które również zasługują na uwagę. Są to m.in. Gnaszyn-Kawodrza, Dźbów, Błeszno, Wrzosowiak, Ostatni Grosz, Trzech Wieszczów oraz Podjasnogórska.
W Stradomiu przeważa budownictwo jednorodzinne, co nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. Przyjemna, spokojna atmosfera sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Osiedla są otoczone zielenią, co dodatkowo podkreśla walory tego rejonu. Stradom to przykładem idealnego połączenia miejskiego stylu życia z bliskością natury.
Historia
Dzielnica Stradom ma bogatą historię, która sięga końca XVI wieku. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska Krzysztofa Stradomskiego, ówczesnego podstarościego olsztyńskiego, który zdobył wójtostwo w widłach rzek Stradomki, zwanej wcześniej Rybną, oraz Konopki 27 lipca 1593 roku. Od końca XVIII wieku te tereny znalazły się w rękach królewskich, gdzie mieściły się wieś, folwark oraz młyn.
W roku 1791 Stradom liczył 147 mieszkańców, natomiast w 1831 już 285. Na terenie dzielnicy znajdował się również drugi folwark, zwany Zacisiem, od którego nazwę wzięła obecna dzielnica Zacisze, usytuowana nad brzegiem Stradomki, w rejonie skrzyżowania ulic Piastowskiej z Zaciszańską.
W 1882 roku powstała w Stradomiu fabryka szpagatu, zarejestrowana jako Bracia Goldstein, Oderfeld, Oppenheim. W 1899 roku zmieniono jej status na Towarzystwo Akcyjne Częstochowskich Zakładów Jutowych i Konopianych „Stradom”, które produkowało worki i sienniki jutowe oraz konopne szpagaty, powszechnie nazywane „Szpagaciarnią”. Fabryka działała na krajowym kapitale i do wybuchu I wojny światowej zatrudniała 2300 pracowników.
W późniejszych latach zakład przeszedł transformację, przyjmując nazwę Częstochowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Stradom”, a następnie w 1992 roku przekształcił się w Stradom SA. W okresie PRL na terenie zakładu znajdował się dom kultury, w którym funkcjonowało kino „Włókniarz”. W 2001 roku budynek ten stał się siedzibą Wyższej Szkoły Zarządzania.
Stradom został oficjalnie włączony do Częstochowy 1 kwietnia 1928 roku, co stanowiło istotny krok w jego rozwoju jako integralnej części miasta.
Obiekty
W dzielnicy Stradom, na rogu ulic Sabinowskiej i Piastowskiej, znajduje się neogotycka kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowana w 1885 roku. Niebawem obok niej, przy ulicy Sabinowskiej 62/64, działa Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej. Budynek ten był przez wiele lat wykorzystywany jako koszary wojskowe, w tym stacjonował tu w II RP 7 pułk artylerii lekkiej.
W wyniku podziału administracyjnego Częstochowy, który miał miejsce w 2004 roku, dworzec kolejowy Częstochowa Stradom znalazł się w granicach dzielnicy Podjasnogórska, natomiast przedsiębiorstwo Stradom S.A. umiejscowione jest w granicach dzielnicy Trzech Wieszczów.
W dzielnicy Stradom można znaleźć także kilka szkół podstawowych, takich jak: Szkoła Podstawowa nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego, Szkoła Podstawowa nr 47 im. Marii Konopnickiej oraz Szkoła Podstawowa nr 16 im. Bolesława Chrobrego z Gimnazjum nr 16. Działa tutaj również klub piłkarski, który posiada siedzibę i boisko, tj. Stradom Częstochowa.
Przypisy
- E-usługi dla mieszkańców Częstochowy. e.czestochowa.pl. [dostęp 17.11.2019 r.]
- Urząd Miasta Częstochowy – Stradom. czestochowa.pl. [dostęp 17.11.2019 r.]
- Zabytki – historyczne miejsca Stradomia. czestochowa-stradom.prv.pl, 2008 r. [dostęp 19.11.2019 r.]
- Ślubowanie aspirantów i 15-lecie CSP SP. czestochowa.pl, 23.10.2009 r. [dostęp 19.11.2019 r.]
- a b Algorytm podziału środków. Urząd Miasta Częstochowy, 30.04.2014 r. [dostęp 06.05.2014 r.]
- stradom.com.pl. [dostęp 19.10.2011 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 09.08.2016 r.]
- KatarzynaK. Zalas KatarzynaK., Publiczna Szkoła Powszechna nr 21 w Częstochowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pedagogika”, 21, 2012 r., s. 495-508.
- Informator Kulturalny Województwa Częstochowskiego, Częstochowa 1978 r.
- Dz.U. z 1928 r. nr 40, poz. 391.
- UCHWAŁA Nr 318/XXVIII/2004 Rady Miasta Częstochowy z dnia 15.03.2004 r. w sprawie utworzenia Dzielnic oraz nadania im Statutów.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Gnaszyn-Kawodrza | Stare Miasto (Częstochowa) | Podbucze (Częstochowa) | Podjasnogórska | Hektary (Częstochowa) | Kiedrzyn (Częstochowa) | Wypalanki (Częstochowa) | Błeszno (Częstochowa) | Brzeziny Małe | Grabówka (Częstochowa) | Dzielnica Raków (Częstochowa) | Zawodzie-Dąbie | Północ (Częstochowa) | Ostatni Grosz (Częstochowa) | Częstochówka-Parkitka | Mirów (Częstochowa) | Zacisze (Częstochowa) | Wyczerpy-Aniołów | Wrzosowiak | Wielki Bór (Częstochowa)Oceń: Dzielnica Stradom (Częstochowa)