Witold Leon Gokieli, znany również pod pseudonimem „Ryszard”, to postać o niezwykłej historii, mająca swoje korzenie w Częstochowie, gdzie przyszedł na świat 10 lipca 1904 roku. Jego życie zakończyło się tragicznie 5 lipca 1956 roku w Warszawie.
Był on wybitnym inżynierem, który angażował się w walkę o niepodległość Polski. W okresie jego działalności walczył z determinacją w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie przyczynił się do starań o utrzymanie suwerenności kraju.
W czasie II wojny światowej, Gokieli służył jako oficer w ZWZ-AK, co potwierdza jego zaangażowanie w ruch oporu przeciwko okupacji. Jego udział w Powstaniu Warszawskim podkreśla jego poświęcenie oraz odwagę. Niestety, z racji swoich działań, także padł ofiarą represji – był więźniem zarówno III Rzeszy, jak i reżimu Polski Ludowej.
Warto również zauważyć, że w pewnych źródłach można spotkać się z błędnym zapisem jego nazwiska jako Gokeli, co należy uważać za pomyłkę.
Życiorys
Okres międzywojenny
Witold Gokieli przyszedł na świat w rodzinie o bogatym dziedzictwie kulturowym. Jego ojciec, Szymon Gokieli, był Gruzinem, który za czasów carskich pełnił funkcję pułkownika w armii, a matka, Lucyna Rozenfeld, posiadała polskie korzenie żydowskie. W okresie I wojny światowej rodzina przebywała w Gruzji. Po tragicznej śmierci ojca na froncie, Witold z matką oraz siostrą osiedlił się w stolicy, Warszawie, gdzie podjął studia na politechnice. W 1920 roku, z rycerską determinacją, zgłosił się jako ochotnik do armii polskiej, biorąc udział w obronie Warszawy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.
Po zakończonych zmaganiach wrócił do ukończonych studiów, uzyskując dyplom inżyniera mechanika w 1926 roku. Osiągnięcia naukowe pozwoliły mu wyjechać na rok do Francji, gdzie na Sorbonie kształcił się, równolegle zdobywając doświadczenie w fabrykach lotniczych. W 1927 roku powrócił do Polski, obejmując stanowisko kierownika w laboratorium obróbki cieplnej w Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej.
Jego dalsza kariera związana była głównie z przemysłem zbrojeniowym. W 1930 roku rozpoczął pracę w Państwowych Wytwórniach Uzbrojenia, gdzie pełnił rolę kierownika obróbki mechanicznej w Fabryce Broni w Radomiu, a następnie kierzył działalnością w Fabryce Amunicji w Skarżysku jako szef Działu Remontowego oraz Biura Projektowego.
Lata 1939-1945
Praca kwatermistrzowska
Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, Gokieli zaangażował się w działania polskiego ruchu oporu, przystępując w 1940 roku do ZWZ, gdzie przyjął pseudonim „Ryszard”. Jego zobowiązania w ramach Armii Krajowej trwały aż do końca powstania warszawskiego. Jako kwatermistrz, zajmował się nie tylko zaopatrzeniem, ale również szeroko pojętą produkcją materiałów dla konspiracji.
W 1942 roku współtowarzyszył powołaniu Wydziału Produkcji Konspiracyjnej KG AK, co stanowiło kluczowy krok w centralizacji podziemnej produkcji zbrojeniowej. Gokieli, jako zdobywca zaufania Tadeusza „Bora” Komorowskiego, odnosił się do skomplikowanego procesu produkcji i konserwacji broni oraz materiałów wojskowych. Obok spraw stricte technicznych, nadzorował także organizację całości produkcji, w tym incydenty jak tworzenie ukryć dla żołnierzy AK.
W zmieniającej się strukturze organizacyjnej podziemia, Gokieli zyskiwał kolejne odpowiedzialności. W 1943 roku, objąwszy kierownictwo Wydziału, uczestniczył w kluczowych decyzjach dotyczących produkcji uzbrojenia. Mimo głównych działań w Warszawie, kontrolował także przedsięwzięcia paramilitarne w Kielcach oraz inne lokalizacje.
Inne prace konspiracyjne
Nie ograniczał się jednak do pracy kwatermistrzowskiej. Zatrudniał się także w tworzeniu długofalowych planów dla powojennej Polski, współpracując z Stefanem Bryłą, by nakreślić dziesięcioletnią wizję odbudowy kraju. Akceptując narastające napięcia i kryzys zaufania do rządów sanacyjnych, Gokieli zdefiniował kierunki polityki, które miały na celu postawienie na nowy, socjalistyczny model gospodarki, jak wiązano je z propagandą i ideologią tamtych lat.
Mimo że jego rzeczywista rola w podziemiu była różnorodna, bronił podstawowych wartości i celów, bardzo dogłębnie angażując się w organizację zarówno militarną, jak i administracyjną struktur działających w trudnych warunkach wojennych.
Okres powojenny
Po zakończeniu wojny Witold Gokieli wrócił do Polski w 1945 roku i natychmiast wznowił działalność w przemyśle zbrojeniowym. W kolejnych latach kierował działaniami w Centralnym Zarządzie Przemysłu Zbrojeniowego, aż do jego likwidacji w 1947 roku, pozostając na stanowisku dyrektora technicznego w Dyrekcji Średniego Precyzyjnego Przemysłu Maszynowego Centralnego Zarządu Przemysłu Metalowego „Prozamet”. Niezależnie od tego, był również członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, służąc zarówno jako zastępca przewodniczącego Wydziału Mechaniki, jak i doradca w zakresie projektowania fabryk.
Niestety, w 1949 roku jego życie przybrało dramatyczny obrót, gdy został aresztowany na podstawie nieprawdziwych oskarżeń i skazany na prawie pięć lat w areszcie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Oskarżenia dotyczyły rzekomych prób rozpracowywania ruchu lewicowego przez AK oraz kontynuacji działalności konspiracyjnej. Pomimo brutalnych przesłuchań, Gokieli pozostawał niewzruszony, nie zdradzając swoich towarzyszy.
W grudniu 1954 roku, po zakończeniu procesu, wspierany przez organizację, wznowił swoją karierę jako wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Niestety, jego zdrowie uległo nagłemu pogorszeniu, a 5 lipca 1956 roku odszedł z tego świata. W 1957 roku został zrehabilitowany, przynosząc zaszczyty dla swojej osoby, w tym odznaczenie Orderem Virtuti Militari oraz dwukrotne przyznanie Złotego Krzyża Zasługi.
Przypisy
- Internetowa baza tekstów prawnych OpenLEX [online], OpenLEX [dostęp 29.08.2023 r.]
- Michał M. Myśliński, Inżynier Witold Leon Gokieli “Ryszard” [online], Zeszyty Kombatanckie, 20.02.2016 r. [dostęp 29.08.2023 r.]
- Gokieli Witold Leon, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 08.04.2022 r.]
- Dariusz Witold Kulczyński: Cena wierności. [dostęp 22.12.2011 r.]
- Maciej Kledzik: Trzecia Rzeczpospolita, której nie było. Tygodnik Powszechny, 25.03.2008 r. [dostęp 20.12.2011 r.]
- Marek Ney-Krwawicz: Komenda Główna Armii Krajowej 1939-1945. Warszawa: Instytut wydawniczy PAX, 1990 r.
- Władysław Bułhak (red.): Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej. Warszawa: IPN, 2008 r.
- Tadeusz Bór-Komorowski: Armia podziemna. Warszawa: Bellona, 2009 r.
- Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Warszawa: Dom wydawniczy Bellona, 2002 r.
- Kazimierz Satora: Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu 1939-1944. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1985 r.
- Jan Gozdawa-Gołębiowski: Obszar warszawski Armii Krajowej. Lublin: Redakcja wydawnictw KUL, 1992 r.
- Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne. Warszawa: Czytelnik, 1973 r.
- Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne. Warszawa: Czytelnik, 2010 r.
- Zgon lekarza. „Ilustrowany Kuryer Codzienny”. 04.06.1917 r. [dostęp 02.06.2016 r.]
- Władysław Bartoszewski: Na drodze do niepodległości. Londyn: Editions Spotkania, 1987 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Przemysław Szudek | Mieczysław Sokołowski (żołnierz) | Zbigniew Sikora | Andrzej Szymonik | Stanisław Belof | Józef Parczyński | Henryk Glapiński | Artur Kozłowski (oficer) | Tadeusz Kern-Jędrychowski | Hieronim Dudwał | Kazimierz Busler | Ksawery Józef Karol Zalewski | Stanisław Piotrowski (1895–1940) | Wiesław Kukuła | Halina Jabłońska | Tadeusz Szczurek | Stefan Bielecki | Jerzy Jan Kurpiński | Mieczysław Morawski | Jan PełkaOceń: Witold Gokieli