UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Belof


Stanisław Belof to niezwykle istotna postać w historii Polski, która zasługuje na szczegółowe przypomnienie.

Urodził się 18 września 1899 roku w Częstochowie, gdzie spędził swoje wczesne lata. W trakcie swojej służby wojskowej pełnił funkcję chorążego intendentury Wojska Polskiego, co świadczy o jego odpowiedzialności oraz zaangażowaniu w sprawy obronności kraju.

Jego życie, jak wielu innych, brutalnie przerwała tragiczna zbrodnia katyńska, która miała miejsce wiosną 1940 roku, gdy stał się jedną z ofiar tego niegodziwego aktu.

Życiorys

Stanisław Belof, syn Ignacego i Józefy z Nagawskich, przyszedł na świat w rodzinie, która zapewniła mu edukację. Po ukończeniu gimnazjum w Częstochowie w 1918 roku, rozpoczął swoją służbę od 1919 roku w Wojsku Polskim. Był przydzielony do 3 dyonu taborów i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Za swoje zasługi w armii, uzyskał stopień chorążego 1 kwietnia 1922 roku. W latach 1923-1929 pełnił funkcję kierownika Kancelarii Głównej w szefostwie intendentury DOK III w Grodnie. Następnie, od 1929 do 1933 roku, był płatnikiem 76 pułku piechoty w Lidzie, a w latach 1933-1938 powrócił na to samo stanowisko w 3 pułku szwoleżerów mazowieckich w Suwałkach. Wziął udział w uroczystościach związanych z złożeniem serca Marszałka Piłsudskiego na Rossie, idąc w poczcie sztandarowym swojego pułku.

W 1938 roku Belof został płatnikiem w Składnicy Materiałów Intendentury nr 3 w Grodnie. W połowie września, z rozkazu dowództwa, opuścił Grodno i wyruszył na południe wraz z kadrą składnicy. Niestety, w okolicach Pińska dostał się do niewoli radzieckiej. Przedtem jednak zdołał przekazać żołnierzom zaległe uposażenie, które przechowywał w kasie pułkowej.

Początkowo osadzony w Ostaszkowie, a później przewieziony do Kozielska, Stanisław był w kontakcie z rodziną, która otrzymała trzy listy z obozu, ostatni z kwietnia 1940 roku. Jego los zakończył się tragicznie, gdyż wiosną 1940 roku został zamordowany w lesie katyńskim. Znajduje się na liście wywózkowej LW 017/1 z 1940 roku, a jego symboliczny grób usytuowany jest na cmentarzu katolickim w Sopocie, w kwaterze B4-1-5.

Ordery i odznaczenia

Stanisław Belof, w swoim życiu, został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które szczególnie podkreślają jego wkład w historię i obronę kraju. Jego osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie.

  • Brązowy Krzyż Zasługi,
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy”,
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Zobacz też

  • Jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku),
  • Obozy NKWD dla jeńców polskich,
  • Zbrodnia katyńska,
  • Kampania wrześniowa.

Oceń: Stanisław Belof

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17