UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mieczysław Sokołowski (żołnierz)


Mieczysław Kazimierz Sokołowski, znany pod różnymi pseudonimami, takimi jak „Grzymała”, „Ojciec”, „Pomian” oraz „Unikat”, to postać o niezwykle interesującej biografii. Urodził się 23 września 1898 roku w Częstochowie, gdzie spędził swoje wczesne lata, a jego życie zakończyło się tragicznie w Warszawie, w noc z 18 na 19 sierpnia 1944 roku.

Sokołowski był oficerem piechoty zarówno Wojska Polskiego, jak i Armii Krajowej, co czyniło go kluczową postacią w trudnych czasach II wojny światowej. Jego wkład w walkę o niepodległość oraz działalność w strukturach konspiracyjnych pozostają znaczącym elementem historii Polski.

Życiorys

Mieczysław Sokołowski, pochodzący z rodziny Sokołowskich herbu Pomian, był osobą z bogatym dziedzictwem. Jako syn Mieczysława Sokołowskiego oraz Antoniny z Mielęckich h. Ciołek, rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, które ukończył w roku 1918.

Już w młodości zaangażował się w działalność harcerską, pełniąc funkcję komendanta harcerstwa w okręgu częstochowskim. Równocześnie aktywnie uczestniczył w Polskiej Organizacji Wojskowej. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, rozpoczął służbę w 3 Pułku Piechoty Legionów, gdzie w stopniu podporucznika dowodził plutonem w kompanii Jana Rzepeckiego podczas konfliktu zbrojnego polsko-sowieckiego.

W 1921 roku awansował na porucznika i pełnił funkcję instruktora w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie oraz w Centralnej Szkole Strzelniczej w Toruniu. Jego kariera wojskowa obejmowała również służbę w 49 Pułku Piechoty w Kołomyi w latach 1924–1929 oraz w 55 Pułku Piechoty w Lesznie w latach 1930–1935. Następnie został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza.

W roku 1939, w czasie kampanii wrześniowej, pełnił rolę majora i dowodził III batalionem 2 pułku piechoty KOP, znanym jako batalion KOP „Wołożyn”. Po niepowodzeniu powstania w Warszawie, Mieczysław Sokołowski stał się komendantem Obwodu IV „Ochota” w chwili jego wybuchu. W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944, po porażce podczas ataków na cele okupacyjne w rejonie Ochoty, podjął trudną decyzję o ewakuacji 700 żołnierzy i cywili do Lasów Chojnowskich, gdzie planowano uzbrojenie z nadchodzących zrzutów lotniczych oraz powrót do Warszawy.

Podczas wycofywania, w rejonie dworu w Pęcicach, doszło do starcia z Niemcami, które zakończyło się tragicznie. W wyniku tych walk śmierć poniosło 91 powstańców, z czego 60 zostało rozstrzelanych przez Niemców. Zaledwie 300 powstańców dotarło do Lasów Chojnowskich, gdzie Grzymała założył „grupę odsieczy”, łączącą oddziały z Ochoty, Mokotowa oraz VII Obwodu „Obroża”. W nocy z 18 na 19 sierpnia przeprowadził atak na Wilanów, z zamiarem przejścia na Mokotów, jednak poległ w pobliżu Wilanowa, ciężko ranny, i zmarł na polu bitwy z rąk niemieckiego patrolu.

Po zakończeniu wojny, Mieczysław Sokołowski został ekshumowany i pochowany na Cmentarzu Wilanowskim w wojskowej kwaterze żołnierzy z 1939 roku oraz powstańców warszawskich.

Awanse

Oto zestawienie awansów Mieczysława Sokołowskiego, które ukazuje jego rozwój kariery wojskowej. Warto zwrócić uwagę na poszczególne stopnie oraz daty ich nadania.

  • porucznik – ?
  • kapitan – ze starszeństwem z dniem 1 I 1928 w korpusie oficerów zawodowych piechoty,
  • major – ze starszeństwem z 1 stycznia 1936 i 75. lokatą w korpusie oficerów piechoty,
  • podpułkownik – listopad 1941.

Upamiętnienie

W 1994 roku na terenie Starej Ochocie w Warszawie została uhonorowana pamięć ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”, nadając jedną z ulic jego imię. Ulica ta znajduje się w pobliżu ulicy Białobrzeskiej oraz nieopodal Al. Jerozolimskich.

Przypisy

  1. Powstanie Warszawskie 1944 - Oficjalna strona Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 [online], www.sppw1944.org [dostęp 25.11.2017 r.]
  2. ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ: Na przedpolu Warszawy. [dostęp 28.04.2010 r.]
  3. M.P. z 1938 r. nr 160, poz. 290 „za zasługi w służbie Korpusu Ochrony Pogranicza”.
  4. W ewidencji wojskowej figurował jako Mieczysław I Sokołowski dla odróżnienia od innego oficera noszącego to samo imię i nazwisko. Był nim Mieczysław II Sokołowski, ur. 01.01.1899 r., kapitan 2 Dywizjonu Artylerii Konnej.
  5. Lista starszeństwa 1935, s. 61.
  6. Rybka i Stepan 2004, s. 342.

Oceń: Mieczysław Sokołowski (żołnierz)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17