Piotr Wróbel (ur. 1965)


Piotr Wróbel, który przyszedł na świat w 1965 roku w Częstochowie, jest uznawanym polskim historykiem oraz mediewistą.

Specjalizuje się w badaniach nad średniowieczem, koncentrując się na różnych aspektach tego fascynującego okresu w historii.

Życiorys

Piotr Wróbel, uznany w świecie nauki, rozpoczął swoją edukację w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie zdobył fundamentalne podstawy wiedzy i umiejętności. Jako wyróżniający się student, osiągnął znakomity wynik, zdobywając 3. miejsce w X Olimpiadzie Historycznej. Następnie, kontynuował swoją naukę na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, co było kluczowym krokiem w kierunku jego akademickiej kariery.

W roku 1997 bronił pracy doktorskiej zatytułowanej *Państwa bałkańskie (Bośnia, Serbia i Dubrownik) w obliczu agresji tureckiej w latach 1444-1463*, pod kierunkiem Danuty Quirini-Popławskiej. Jego praca doktorska otworzyła mu drzwi do kariery naukowej w obszarze historii, a jego wiedza i pasja do tematu wpłynęły na dalszy rozwój jego kariery zawodowej.

W późniejszych latach Wróbel uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy *Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni*, która została zaprezentowana podczas kolokwium w dniu 27 maja 2011 roku. Jest aktualnie kierownikiem Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 2012 pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. studenckich, a od 1 września 2020 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Historii UJ.

Również aktywnie zaangażował się w prace naukowe jako członek Komisji Bałkanistyki przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jego badania koncentrują się głównie na historii basenu Morza Śródziemnego w średniowieczu, państwach zachodnich Bałkanów, ekspansji Turków Osmańskich, a także historii Dubrownika i Dalmacji oraz religijnych stosunkach na Bałkanach w wiekach średnich.

Wybrane publikacje

Oto wybór publikacji autorstwa Piotra Wróbla, które ukazują jego wkład w badania nad historią regionu Bałkanów oraz kultury Dubrownika.

  • Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463, Kraków: „Historia Iagellonica” 2000,
  • Filip de Diversis, Opis Dubrownika. Situs aedificiorum politiae et laudabilium consuetudinum inclytae civitatis Ragusii, tł., wstęp i przypisy Piotr Wróbel i Jacek Bonarek, Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” 2004,
  • Benedykt Cotruglio, Księga o sztuce handlu, tł., wstęp i przypisy Piotr Wróbel i Jacek Bonarek, Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” 2007,
  • Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni, Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” 2010.

Przypisy

  1. Stanisław Roszak: Olimpiada Historyczna 1974-2014. Historia i pamięć. Toruń: 2014, s. 298. ISBN 978-83-929107-8-7.

Oceń: Piotr Wróbel (ur. 1965)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:13