Maria Kotlicka


Maria Teresa Kotlicka, urodzona 7 kwietnia 1938 roku w Częstochowie, to postać o bogatym dorobku w obszarze edukacji oraz działalności społecznej. Jej kariera na trwałe wpisała się w historię polskiej oświaty, gdzie pełniła rolę nauczycielki i d działaczki na rzecz rozwoju edukacji.

W późniejszych latach Maria Kotlicka zaangażowała się także w politykę, zyskując miano posła w Sejmie PRL, reprezentując VI i VII kadencję. Jej wkład w życie publiczne i edukacyjne zasługuje na szczególne uznanie.

Życiorys

Maria Kotlicka uzyskała swoje wykształcenie wyższe na Wydziale Biologii i Nauk o ZiemiUniwersytetu Łódzkiego w roku 1960. Już w 1961 roku rozpoczęła pracę jako asystentka w Katedrze Zoologii Ogólnej na tej samej uczelni. Po przeprowadzce do Pabianic, w 1963 roku podjęła pracę jako nauczycielka biologii w I Liceum Ogólnokształcącym.

W 1969 roku Maria Kotlicka awansowała na stanowisko zastępcy dyrektora, a już w 1972 roku pełniła funkcję dyrektora tego liceum. Jej zaangażowanie w działalność publiczną było imponujące, w latach 70. zasiadała w Zarządzie Głównym Towarzystwa Planowania Rodziny oraz w prezydium Zarządu Wojewódzkiego TPR w Łodzi. Dodatkowo, aktywnie działała w Towarzystwie Krzewienia Kultury Świeckiej oraz Towarzystwie Wiedzy Powszechnej.

W latach 1972 oraz 1976 Maria zdobyła mandat posła na Sejm PRL jako bezpartyjna przedstawicielka w okręgach Pabianice i Łódź-Śródmieście. Podczas VI kadencji pełniła ważną rolę sekretarza Sejmu. W swoich działaniach legislacyjnych zasiadała przez dwie kadencje w Komisji Oświaty i Wychowania, a w VII kadencji była zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości.

Odznaczenia

Maria Kotlicka została uhonorowana wieloma prestiżowymi odznaczeniami za swoją działalność na rzecz edukacji i regionu. Wśród nich znajdują się:

  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • honorowa odznaka Województwa Łódzkiego.

Przypisy

  1. KOTLICKA MARIA. bliskopolski.pl. [dostęp 15.02.2022 r.]

Oceń: Maria Kotlicka

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:7