UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Janusz Kapuścik


Janusz Jerzy Kapuścik, urodzony 20 czerwca 1932 roku w Częstochowie, był wybitną postacią w dziedzinie bibliotekoznawstwa i historii nauki. Zmarł 30 czerwca 1999 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe. W czasie swojej kariery zawodowej pełnił wiele istotnych ról, w tym funkcję profesora nauk humanistycznych, co świadczy o jego wkładzie w rozwój wiedzy humanistycznej w Polsce.

W szczególności, Janusz Kapuścik był dyrektorem Biblioteki Głównej Akademii Medycznej, gdzie jego działania znacząco przyczyniły się do rozwoju zasobów informacyjnych oraz promowania wiedzy z zakresu medycyny. Pełnił także rolę w Głównej Bibliotece Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie, gdzie jego ekspertyza była niezwykle cenna dla społeczności akademickiej.

Jego praca obejmowała również szeroką działalność redakcyjną i bibliograficzną, a jego badania przyczyniły się do zrozumienia historii medycyny i nauki w Polsce. Janusz Kapuścik pozostaje inspiracją dla wielu pokoleń bibliotekarzy i historyków nauki.

Życiorys

Janusz Kapuścik, znany polski filolog, swoją edukację rozpoczął od studiów z zakresu filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1950-1953. Po zdobyciu pierwszego stopnia, kontynuował naukę, kończąc studia z bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1955 roku. Jego kariera naukowa została ukoronowana w 1973 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Praca doktorska zatytułowana „Wiadomości historyczno-krytyczne Józefa Maksymiliana Ossolińskiego: kontekst kulturowy, budowa, znaczenia”, pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Staszewskiej, stała się istotną częścią jego dorobku. W 1985 roku obronił pracę habilitacyjną na temat „Wacław Aleksander Maciejowski i jego „Piśmiennictwo polskie”: między bibliografią a historią literatury” na Uniwersytecie Łódzkim, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego. Tego samego dnia, 24 stycznia 1997, Janusz Kapuścik został uhonorowany tytułem profesora nauk humanistycznych przez Prezydenta RP.

W swojej karierze zawodowej Janusz Kapuścik zajmował się pracą naukową i dydaktyczną w wielu istotnych instytucjach. Był dyrektorem Ośrodka Informacji Naukowej i Bibliograficznej oraz Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1973-1981. Następnie objął stanowisko dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej im. prof. dr. Stanisława Konopki, które piastował do 1999 roku. Równocześnie pracował w Katedrze Literatury Staropolskiej oraz w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, przekazując swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.

Badania prowadzone przez Kapuścika obejmowały różnorodne dziedziny, w tym polonistykę, historię nauki, kulturę oraz medycynę. Jego dorobek naukowy jest imponujący, obejmujący około 300 publikacji, w tym książek, artykułów i recenzji. Janusz Kapuścik był zaangażowany w opracowywanie haseł encyklopedycznych oraz słownikowych, współpracując z renomowanymi redakcjami, takimi jak „Polski słownik biograficzny” oraz „Wielka Encyklopedia PWN”. W dodatku, był inicjatorem i redaktorem naukowym słownika biograficznego „Współcześni uczeni polscy” oraz redaktorem naczelnym „Pamiętnika Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego” i „Biuletynu Głównej Biblioteki Lekarskiej”. Był także prezesem Towarzystwa Przyjaciół Książki i członkiem Kapituły Orderu Białego Kruka Zakonu Bibliofilskiego.

Janusz Kapuścik był mężem Moniki Kwiecińskiej (1939–2009), również zaangażowanej w świat literatury jako polonistka i dziennikarka. Para miała córkę, Beatę, która przyszła na świat w 1962 roku i zdobyła tytuł magistra inżyniera ogrodnictwa.Po zakończeniu swojego żywota, Janusz Kapuścik znalazł miejsce spoczynku na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 55 L-4-27).

Odznaczenia

Wrużgenie, które Janusz Kapuścik otrzymał na przestrzeni lat, odzwierciedla jego wkład w kulturę oraz działalność społeczną. Poniżej przedstawiamy zestaw odznaczeń, które przyznano mu za wyjątkowe osiągnięcia:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1995),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984),
  • Złoty Krzyż Zasługi (1976),
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1975),
  • Honorowy Obywatel m. Kalisza (1983),
  • Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (1988).

Przypisy

  1. Wykaz miejsc spoczynku - Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Ogólnopolski portal bibliotekarski [online], www.sbp.pl [dostęp 16.05.2020 r.]

Oceń: Janusz Kapuścik

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:14