Waldemar Minkina


Waldemar Andrzej Minkina to postać, która odgrywa znaczącą rolę w polskim świecie nauki i techniki. Urodził się 4 kwietnia 1953 roku w Częstochowie, gdzie rozpoczął swoją wyjątkową karierę. Jest uznawanym inżynierem oraz nauczycielem akademickim, który zdobył tytuł profesora nauk technicznych.

Obecnie pełni funkcję profesora zwyczajnego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, gdzie kształci kolejne pokolenia inżynierów i prowadzi badania naukowe. Jego doświadczenie oraz zaangażowanie w rozwój edukacji technicznej przyczyniają się do postępu w dziedzinach związanych z elektrycznością i inżynierią.

Życiorys

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w 1972 roku, rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej (WE PCz), które zakończył w 1977.W ramach swojego kierunku specjalizował się w automatyzacji napędów elektrycznych. Jego praca dyplomowa wyróżniła się, zdobywając II miejsce w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, poświęconym najlepszym pracom dyplomowym na tym wydziale.

Tuż po zakończeniu studiów, Waldemar Minkina podjął pracę w Ośrodku Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (OETO), który obecnie funkcjonuje pod nazwą Ośrodek Informatyki. Jako pracownik techniczny, zajmował się konserwacją elektronicznej maszyny cyfrowej, w tym modeli takich jak Odra 1013, ZAM-41 oraz Odra 1035. W 1978 roku uzyskał etat asystenta stażysty na wspomnianym Wydziale Elektrycznym swojej macierzystej uczelni.

W 1983 roku, z wyróżnieniem, uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w Instytucie Metrologii Elektrycznej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Jego dysertacja, zatytułowana „Modelowe badania własności dynamicznych czujników termoelektrycznych w celu poprawienia jakości ich przetwarzania”, przyczyniła się do dalszego rozwijania w tej dziedzinie. Habilitację uzyskał w 1995 roku na podstawie pracy „Pomiar wysokiej, ustalonej temperatury za pomocą metod ekstrapolacji charakterystyki skokowej termometru”. W roku 2006 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Od 2007 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego na Politechnice Częstochowskiej.

W obszarze automatyki, elektroniki oraz elektrotechniki, jego główną specjalizacją są zagadnienia związane z termometrią, termografią komputerową, a także pomiarami cieplnymi oraz teorią i techniką wymiany ciepła. Jest promotorem trzech prac doktorskich, które uzyskały wyróżnienie.

Waldemar Minkina ma na swoim koncie także szereg zagranicznych staży naukowych w renomowanych instytutach miernictwa, takich jak te w Karlsruhe, Berlinie Zachodnim, Sankt Petersburgu oraz Lwowie. Realizował również projekty w Federalnym Urzędzie Miar w Berlinie oraz Riso National Laboratory w Danii. Dodatkowo, miał okazję prowadzić wykłady na studiach doktoranckich w Instytucie Elektroniki Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz współpracować z Katedrą Miernictwa Uniwersytetu w Rostocku w zakresie termografii komputerowej.

W jego dorobku można znaleźć również działalność w radach programowych czasopism naukowych, takich jak „Measurement Automation Monitoring” (MAM), gdzie pełni funkcję redaktora w dziale „Termometria”, a także dwumiesięcznika „Śląskie Wiadomości Elektryczne”. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów Automatyki i Robotyki (POLSPAR), gdzie działa w Komitecie Termografii i Termometrii w Podczerwieni.

W latach 1996–2018 kierował Zakładem Technik Mikroprocesorowych, Automatyki i Pomiarów Cieplnych, a w latach 1999–2005 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Elektroniki i Systemów Sterowania na macierzystym Wydziale. Obecnie, od 2016 roku, pełni rolę kierownika studiów doktoranckich WE PCz.

Jako ekspert, bierze udział w pracach kilku interdyscyplinarnych zespołów doradczych przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także jest współpracownikiem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Oprócz tego, angażuje się w działalność Polskiego Centrum Akredytacji (PCA), gdzie jest również ekspertem w zakresie termometrii.

Publikacje

Waldemar Minkina to wybitny specjalista w dziedzinie metrologii, który ma na swoim koncie wiele znaczących prac naukowych. Jest autorem i współautorem łącznie 7 monografii, które dotyczą metrologii, a także ponad 200 publikacji i 14 patentów oraz zgłoszeń patentowych. Jego wkład w rozwój nauki, szczególnie w obszarze technologii termograficznych, jest niezwykle ceniony.

Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najważniejszych książek i monografii:

  • Minkina W., Dudzik S. Infrared thermography – errors and uncertainties, John Wiley & Sons Ltd, Chichester 2009 r., 192 str., ISBN 978-0-470-74718-6,
  • Praca zbiorowa (red. X. Maldague) Thermal and Infrared Testing, współautorstwo rozdziału: Minkina W., Dudzik S. Errors and uncertainties of thermographic measurements, NDT Handbook, 4th edition, American Society for Nondestructive Testing (ASNT) 2020,
  • Minkina W. Pomiary termowizyjne – przyrządy i metody, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, 243 str., ISBN 83-7193-237-5,
  • Minkina W. (red.) Wybrane problemy współczesnej termografii i termometrii wpodczerwieni, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2011, 149 str., ISBN 978-83-7193-512-1,
  • Minkina W., Chudzik S. Pomiary parametrów cieplnych materiałów termoizolacyjnych – przyrządy i metody, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, 126 str., ISBN 83-7193-216-2,
  • Minkina W., Gryś S. Korekcja charakterystyk dynamicznych czujników termometrycznych – metody, układy, algorytmy, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2004, 116 str., ISBN 83-7193-243-X,
  • Praca zbiorowa (red. H. Madura) Pomiary termowizyjne w praktyce, współautorstwo dwóch rozdziałów: Minkina W., Madura H. Podstawy teoretyczne pomiarów termowizyjnych oraz Madura H., Minkina W. Budowa, parametry i zastosowania kamer termowizyjnych, Wydawca: Redakcja czasopisma „Pomiary Automatyka Kontrola” oraz Agenda Wydawnicza SIMP, Warszawa 2004, 176 str., ISBN 83-87982-26-1.

Odznaczenia i wyróżnienia

Waldemar Minkina jest osobą, której praca została doceniona poprzez liczne odznaczenia oraz wyróżnienia osiągnięte w ciągu jego kariery. Otrzymał on, między innymi, Złoty Krzyż Zasługi w roku 2000, Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2001, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2011 oraz złoty Medal Za Długoletnią Służbę w 2014 roku. Ponadto, w tym samym roku, przyznano mu także Srebrny Medal „Zasłużony dla Uczelni”.


Oceń: Waldemar Minkina

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:5