Jan Kościelny


Jan Maciej Kościelny, urodzony 4 kwietnia 1949 roku w Częstochowie, to wybitny polski naukowiec oraz nauczyciel akademicki. Jego ścieżka kariery związana jest z Politechniką Warszawską, gdzie pełni funkcję profesora dr hab. informatyki oraz robotyki. Wyróżnia się również działalnością jako członek Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, przyczyniając się do rozwoju tej dynamicznej dziedziny.

Jako znawca tematów związanych z informatyką i robotyką, Jan Kościelny odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłości technologii oraz edukacji w Polsce.

Życiorys

Jan Kościelny jest absolwentem liceum im. R. Traugutta, który w 1973 roku uzyskał z wyróżnieniem tytuł magistra na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej, specjalizując się w automatyce. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Automatyki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej (PW). W 1980 roku obronił pracę doktorską, także z wyróżnieniem, na wspomnianym wydziale, a w 1991 roku osiągnął stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk technicznych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, wybierając kierunek automatyka i robotyka.

W ciągu swojej kariery Kościelny prowadził zajęcia dydaktyczne z szerokiego spektrum przedmiotów związanych z automatyką oraz diagnostyką. Jego wykłady obejmowały takie tematy jak: Podstawy Automatyki, Automatyzacja Procesów Ciągłych, oraz Zdecentralizowane Układy Sterowania. Dodatkowo, uczestniczył w programach studiów podyplomowych, co świadczy o jego zaangażowaniu w kształcenie przyszłych specjalistów.

W początkowych latach pracy jego badania koncentrowały się na zagadnieniach dotyczących komputerowego wspomagania projektowania układów automatyki. Wraz z upływem czasu zmienił on swoje zainteresowania w kierunku analizy diagnostyki procesów przemysłowych oraz systemów mechatronicznych. Jego prace obejmowały różne aspekty diagnostyki, w tym m.in. problematykę uszkodzeń w układach dynamicznych oraz rozwój efektywnych metod detekcji i lokalizacji uszkodzeń.

Kościelny był liderem zespołu Politechniki Warszawskiej, realizując trzy granty Unii Europejskiej oraz ponad 80 dodatkowych projektów badawczych, obejmujących zarówno granty MNiSZW, KBN, NCN, jak i zlecenia dla przemysłu. Wśród jego osiągnięć praktycznych można wymienić systemy monitorowania procesów przemysłowych, takie jak OSA i OSA2, które zostały wprowadzone w ponad dwudziestu zakładach przemysłowych, oraz systemy diagnostyki procesów, w tym DIAG, AMandD oraz DiaSter, wdrożone w kilku firmach.

Jan Kościelny jest autorem lub współautorem ponad 280 prac naukowych, w tym 7 monografii, 38 rozdziałów książkowych i 84 artykułów. Jego osiągnięcia obejmują również 154 referaty oraz 3 opatentowane pomysły. W ciągu swojej kariery odebrał pięć nagród od Ministra oraz osiem od Rektora PW za swoją działalność naukową i dydaktyczną. Wypromował 8 doktorów oraz aktualnie prowadzi prace doktorskie dla kolejnych trzech uczniów. Kościolny recenzował także 8 prac habilitacyjnych oraz 28 prac doktorskich, a jego opinie publikowane były w wielu renomowanych czasopismach naukowych, takich jak: Automatica, IEEE Transactions on Automatic Control, a także European Journal of Control i wiele innych.

Stanowiska

Jan Kościelny pełnił szereg istotnych ról w dziedzinie automatyki i robotyki, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny w Polsce.

  • objął stanowisko dyrektora Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej od roku 2012,
  • w latach 2006-2012 był kierownikiem Zakładu Diagnostyki i Monitorowania Procesów w tymże instytucie,
  • pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych w Instytucie Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej w latach 1997-2005.

Członkostwa

Jan Kościelny był aktywnym członkiem wielu czołowych organizacji oraz komitetów, co znacząco wpłynęło na jego karierę naukową i techniczną.

  • Uczestniczył w pracach Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk w latach 2007-2015,
  • Był członkiem Technical Committees TC 6.4, zajmującego się wykrywaniem usterek, nadzorem oraz bezpieczeństwem procesów technicznych w ramach IFAC, w okresie 2008-2015,
  • Pełnił funkcję członka międzynarodowej redakcji kwartalnika International Journal of Applied Mathematics and Computer Science od 2000 do 2015 roku,
  • Pracował jako redaktor czasopisma Pomiary-Automatyka-Kontrola w latach 1997-2015,
  • Należał do Senatu Politechniki Warszawskiej w latach 2002-2005,
  • Jego zaangażowanie obejmowało uczestnictwo w ponad 100 komitetach naukowych podczas konferencji krajowych oraz międzynarodowych.

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

Jan Kościelny zdobył wiele ważnych nagród oraz wyróżnień w swojej karierze naukowej, które potwierdzają jego wyjątkowe osiągnięcia.

  • Nagroda Ministra NSZWiT indywidualna, za osiągnięcia naukowe, stopnia 3, 1981,
  • Nagroda Ministra NiSZW zespołowa, za osiągnięcia naukowe, stopnia 3, 1987,
  • Nagroda Rektora PW zespołowa, za osiągnięcia naukowe, 1988,
  • Nagroda Rektora PW indywidualna, stopnia 2, za osiągnięcia naukowe, 1993,
  • Nagroda Rektora PW indywidualna, stopnia 2, za osiągnięcia naukowe, 1997,
  • Nagroda Rektora PW zespołowa, stopnia 2, za osiągnięcia naukowe, 1999,
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, indywidualna, za monografię, 2002,
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zespołowa, za monografię, 2003,
  • Nagroda Rektora PW, zespołowa, stopnia 1, za osiągnięcia naukowe, 2005,
  • Nagroda Rektora PW, zespołowa, stopnia 1, za osiągnięcia naukowe, 2009-2010.

Ważne publikacje

Jan Kościelny jest autorem wielu cennych publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju dziedziny automatyki i diagnostyki systemów. Poniżej przedstawiono istotne pozycje jego dorobku:

  • Kościelny J.M.: Fault Isolation in Industrial Processes by Dynamic Table of States Method. Automatica, Vol.31, No.5, 1995, 747-753,
  • Kościelny J.M.: Diagnostyka zautomatyzowanych procesów przemysłowych. Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2001, (1-418),
  • Korbicz J., Kościelny J.M., Kowalczuk Z., Cholewa W. (red.): Fault Diagnosis. Models, artificial intelligence, application. Springer, 2004, (1-920),
  • Kościelny J.M., Bartyś M., Rzepiejewski P., Sá da Costa J.: Actuator fault distinguishability study. Control Engineering Practice (Elsevier) 14, 2006, 645-652,
  • Kościelny J.M., Bartyś M., Syfert M.: Method of Multiple Fault Isolation in Large Scale Systems. IEEE Transactions on Control Systems Technology. Vol. 20, No.5, 2012, 1302 – 1310.

Przypisy

  1. a b Wpis osobowy w bazie wiedzy PW. pw.edu.pl.

Oceń: Jan Kościelny

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5