Aleksander Imich, urodzony 4 lutego 1903 roku w Częstochowie, to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne miejsce w historii XX i XXI wieku. Pochodzący z Polski, a następnie związany z Stanami Zjednoczonymi, Imich osiągnął w swoim życiu wiele, zarówno jako chemik, jak i parapsycholog. Jego żydowskie korzenie i bogate doświadczenie stają się częścią jego niezwykłej biografii, która trwała przez ponad stulecie.
Pomimo swojego zaawansowanego wieku, Imich pozostawał aktywnym członkiem społeczności naukowej. Jak długo możemy być świadkami jego działalności? Pełnił funkcję prezesa Phenomena Research Center z siedzibą w Nowym Jorku, gdzie jego pasja do badań nad zjawiskami paranormalnymi mogła rozwijać się przez wiele lat. Ważnym momentem w jego życiu było 15 września 2013 roku, kiedy to jego wiek został oficjalnie uznany i udokumentowany przez Gerontology Research Group, co tylko potwierdziło jego wyjątkowość.
W chwili jego śmierci, która miała miejsce 8 czerwca 2014 roku w Nowym Jorku, Imich zyskał miano najstarszego żyjącego mężczyzny na świecie, po zgonie Arturo Licaty z Włoch, który zmarł 24 kwietnia 2014 roku. Jego życie stanowi przykład nie tylko długowieczności, ale także nieustannego dążenia do wiedzy i zrozumienia otaczającego nas świata.
Życiorys
Urodził się w żydowskiej rodzinie. Jego ojcem był Józef Rubin (1868–1942), przedsiębiorca oraz aktywista społeczny z Częstochowy, a matką Ludwika Lai z Kwasnerów (ur. 1874). Aleksander miał dwóch starszych braci: Alfreda (1894–1932), który wspólnie prowadził Wytwórnię Wyrobów Metalowych „Metallum” w Częstochowie, oraz Stanisława (ur. 1896), lekarza rentgenologa w Krakowie, który przetrwał okupację i emigrował z Polski przed rokiem 1956.
W wieku 15 lat Aleksander Imich, w towarzystwie swoich rówieśników, postanowił walczyć o niepodległość swojego kraju. W tym okresie jego starszy brat pełnił funkcję instruktora w dziale samochodowym. Uzyskując wsparcie od brata i jednocześnie służąc ojczyźnie, pracował w charakterze kierowcy wojskowych ciężarówek.
W 1921 roku Imich ukończył I Gimnazjum Państwowe im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Niestety, 5 grudnia 1927 roku został aresztowany w związku z zarzutami przynależności do Anarchistycznej Federacji Polski. W 1929 uzyskał tytuł doktora nauk zoologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wobec trudności ze znalezieniem pracy w swoim wyuczonym zawodzie, postanowił zmienić kierunek i zajął się chemią. W wolnym czasie był zaangażowany w badania parapsychologiczne. W 1932 roku opublikował swoje obserwacje w niemieckim czasopiśmie „Zeitschrift für Parapsychologie”, lecz niestety wszystkie jego notatki oraz zdjęcia z badań, które nie zostały opublikowane, zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.
W trakcie II wojny światowej, Imich wraz z małżonką Welą przebywał w Białymstoku, gdzie pracował jako chemik. Przyznanie się do obywatelstwa sowieckiego zakończyło się ich internowaniem w obozie pracy. Po ich zwolnieniu, od 1941 roku mieszkali w Samarkandzie. Po wojnie, wrócili do Polski w 1946 roku, jednak okazało się, że niemal cała ich rodzina padła ofiarą niemieckich zbrodni. Do roku 1951 mieszkali w Częstochowie, ale w obawie przed domniemanym zajęciem Europy przez Związek Sowiecki, wczesne lata pięćdziesiąte przyniosły im decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych.
Emigracja
Po zakończeniu długiej kariery zawodowej jako chemik konsultant, Aleksander Imich postanowił przejść na emeryturę w tętniącym życiem Nowym Jorku. W 1986 roku, po stracie żony, po wielu latach ponownie zajął się parapsychologią.
Jako autor licznych artykułów w tej intrygującej dziedzinie, stał się także znany dzięki swojej książce Incredible. Tales of the Paranormal (Opowieści paranormalne), wydanej w 1995 roku. W 1999 roku objął stanowisko prezesa Phenomena Research Center, gdzie dążył do realizacji tzw. „kluczowej demonstracji”. Jego celem było wprowadzenie zjawisk paranormalnych do głównego nurtu badań naukowych oraz budowanie świadomości na ten temat wśród społeczeństwa.
Mieszkanie Imicha znajdowało się na Manhattanie, gdzie niestety zmarł z przyczyn naturalnych 8 czerwca 2014 roku.
Przypisy
- Żydzi częstochowscy. Słownik biograficzny (pod redakcją Juliusza Sętowskiego), Częstochowa 2020 r., s. 225–227.
- Sienkiewiczacy. Nauczyciele i wychowankowie IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie 1862–2012. Słownik biograficzny (opracowali Aleksander Cieślak i Juliusz Sętowski), Częstochowa 2012 r., s. 230.
- RalphR. Brumenthal RalphR., World’s Oldest Man, Though Only Briefly, Dies at 111 in New York [online], nytimes.com, 09.06.2014 r. [dostęp 11.12.2015 r.]
- GRG World Supercentenarian Rankings List [online], www.grg.org [dostęp 15.11.2017 r.]
- a b Donna Caruso: Alexander Imich At 105, Reveals His Longevity Secrets. [w:] Life Extension [online]. 10.2008 r. [dostęp 17.06.2014 r.]
- Jerzy Górecki: Rewolucjoniści Mściciele w Częstochowie (1910-1913). [dostęp 26.05.2014 r.]
- Alexander Imich: Incredible Tales of the Paranormal: Documented Accounts of Poltergeist, Levitations, Phantoms, and Other Phenomena. Bramble Company, 1995 r. ISBN 978-1-883647-03-2.
- Oldest Man in the World Dies in New York at 111.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ireneusz Caban | Elżbieta Hurnikowa | Kazimierz Stępień | Jolanta Kolbuszewska | Konrad Ludwicki | Józefa Kamocka | Kazimierz Browicz | Eugenia Sobkowska | Stanisław Drobniak | Maria Białobrzeska (botanik) | Józef Tomasz Szabel | Piotr Wróbel (ur. 1965) | Maria Kotlicka | Jan Pawlica (filozof) | Marta Płonka | Sławomir Ruciński | Wiesław Paweł Szymański | Maria Kamocka | Krystyna Falińska | Janusz KapuścikOceń: Aleksander Imich