Elżbieta Hurnikowa to wybitna postać w świecie literatury, która urodziła się w 1953 roku w Częstochowie. Jej praca na polu literaturoznawstwa przyniosła jej uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Hurnikowa jest autorką wielu książek, które wzbogacają polską kulturę literacką, a także aktywnie uczestniczy w życiu literackim jako członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W tej roli przyczynia się do promocji polskiej literatury oraz wspiera młodych twórców.
Obecnie, jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, dzieli się wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów, inspirując ich do odkrywania bogactwa literatury polskiej.
Życiorys
Elżbieta Hurnikowa, z domu Mastalerz, ma swoje korzenie w Częstochowie, gdzie przyszła na świat. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, podjęła studia w latach 1972–1977 na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej praca magisterska była pisana pod czujnym okiem profesora Ireneusza Opackiego. W 1987 roku zakończyła dalszy etap edukacji, broniąc pracy doktorskiej dotyczącej międzywojennej liryki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, również pod nadzorem profesora Opackiego.
W latach 1976–1987, Hurnikowa pracowała w Pałacu Młodzieży w Katowicach, gdzie aktywnie działała w Dziale Czytelnictwa. Po 1987 roku związała swoje zawodowe życie z Instytutem Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, który w 2004 roku przekształcił się w Akademię Jana Długosza, a od 2018 nosi nazwę Uniwersytet Jana Długosza. Początkowo zatrudniona jako asystent, z czasem awansowała na adiunkta, a od 2002 roku piastuje tytuł profesora nadzwyczajnego. Nadrzędnym celem jej pracy jest kierowanie Zakładem Historii Literatury Polskiej XX Wieku i Literatury Najnowszej.
W czasie swojego zawodowego rozwoju, Hurnikowa miała także okazję pracować jako lektor języka polskiego w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego w latach 1994–1997. W 2001 roku, dzięki uchwale Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach, uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalizując się w literaturoznawstwie porównawczym. Jest współorganizatorem cyklicznych konferencji pod nazwą „Czytanie Dwudziestolecia”, które doczekały się już trzech edycji.
Hurnikowa prowadzi również spotkania literackie z czołowymi przedstawicielami literatury i poezji. Jest współredaktorką wielu prac zbiorowych, które dotyczą recepcji literatury dwudziestolecia międzywojennego, jak i współautorką serii prac Naukowych AJD „Filologia Polska: Historia i Teoria Literatury”. Na Uniwersytecie Jana Długosza zajmuje się wykładami na temat historii literatury Młodej Polski, XX wieku i literatury najnowszej, a także kultury regionu oraz metodyki pracy naukowej literaturoznawcy.
W 2007 roku uhonorowano ją Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury, w kategorii literatura, za całokształt działalności twórczej z szczególnym akcentem na popularyzację wiedzy o poetach związanych z Częstochową. Od 1 października 2012 roku sprawuje funkcję kierownika Studiów Doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa.
Publikacje książkowe
Oto przegląd publikacji książkowych Elżbiety Hurnikowej, które pokazują jej zaangażowanie w badania literackie i kulturowe:
- Natura w salonie mody. O międzywojennej liryce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, PIW 1995,
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (zarys monograficzny), „Śląsk”, Katowice 1999,
- W kręgu Wiedeńskiej Moderny. Z zagadnień polsko-austriackich powinowactw literacko-kulturowych, Wyd. WSP, Częstochowa 2000,
- W Cekanii i gdzie indziej. Studia i szkice o literaturze i kulturze austriackiej i polskiej, Wyd. AJD, Częstochowa 2011.
Przypisy
- a b c Andrzej Kalinin: Prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa - naukowiec i pedagog. wczestochowie.pl, 12.01.2012 r. [dostęp 03.03.2021 r.]
- a b c d e f g prof. dr hab. Elżbieta Hurnik. Instytut Filologii Polskiej. [dostęp 03.03.2021 r.]
- a b Eżbieta Hurnikowa. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Katowice. [dostęp 03.03.2021 r.]
- Gaude Mater. W środę spotkanie z Hanną Krall. Graj o książki tej autorki. wyborcza.pl, 03.06.2013 r. [dostęp 03.03.2021 r.]
- Nowe wiersze Tadeusza Chabrowskiego. Ośrodek Promocji Kultury Gaudemater. [dostęp 03.03.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Stępień | Jolanta Kolbuszewska | Konrad Ludwicki | Józefa Kamocka | Kazimierz Browicz | Eugenia Sobkowska | Stanisław Drobniak | Maria Białobrzeska (botanik) | Jacek Otlewski | Andrzej Włodarek | Ireneusz Caban | Aleksander Imich | Józef Tomasz Szabel | Piotr Wróbel (ur. 1965) | Maria Kotlicka | Jan Pawlica (filozof) | Marta Płonka | Sławomir Ruciński | Wiesław Paweł Szymański | Maria KamockaOceń: Elżbieta Hurnikowa