Jacek Otlewski


Jacek Józef Otlewski to postać, która odgrywa ważną rolę w polskiej nauce biologicznej. Urodził się 11 września 1956 roku w Częstochowie i od tamtej pory jego kariera naukowa rozwijała się w imponującym tempie. Specjalizując się w chemii biofizycznej oraz enzymologii, zdobył uznanie w środowisku akademickim oraz naukowym.

Warto podkreślić, że Jacek Otlewski był pierwszym dziekanem Wydziału BiotechnologiiUniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012, co samo w sobie stanowi ważny wkład w rozwój tej instytucji. Dzięki jego wysiłkom, Wydział Biotechnologii zyskał na znaczeniu i przyczynił się do podniesienia jakości nauczania oraz badań w dziedzinie biotechnologii w Polsce.

Oprócz tego, Jacek Otlewski jest również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, co oznacza, że jego wkład w naukę został doceniony na najwyższych szczeblach. Jego osiągnięcia naukowe oraz zaangażowanie w edukację czynią go jedną z kluczowych postaci w dziedzinie biologii w naszym kraju.

Życiorys

Jacek Otlewski przyszedł na świat 11 września 1956 roku w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły średniej oraz zdaniu matury, rozpoczął swoje studia w dziedzinie biologii, specjalizując się w biochemii. Ukończył Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego w 1980 roku, osiągając przy tym wyróżnienia.

Po zdobyciu dyplomu, podjął pracę w roli naukowca i nauczyciela akademickiego na swojej macierzystej uczelni. W 1983 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk biologicznych, następnie w 1990 roku doktorat habilitowany, by w 1995 roku, jako najmłodszy profesor w dziedzinie nauk biologicznych w Polsce, uzyskać tytuł profesora. W 1999 roku został profesorem zwyczajnym.

Otlewski jest aktywnym członkiem Prezydium Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Komitetu Biotechnologii PAN, gdzie reprezentuje Polskę w Międzynarodowej Unii Biochemii i Biologii Molekularnej. Angażuje się również w pracę w Sekcji Biotechnologii i Biologii Molekularnej KBN. Jego wpływ w dziedzinie nauki potwierdzają przynależności do Rady Naukowej Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, a także do Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i The Protein Society.

Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał trzy nagrody ministerialne oraz wyróżnienia od Polskiej Akademii Nauk. Po reorganizacji Wydziału Nauk Przyrodniczych, w 2006 roku zajął stanowisko pierwszego dziekana i organizatora Wydziału Biotechnologii.

Od 2007 roku pełni rolę doradcy marszałka województwa dolnośląskiego w kwestiach naukowych. Jego zaangażowanie w działalność naukowo-dydaktyczną zostało wielokrotnie docenione, w tym w 2001 roku, gdy otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 2019 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek naukowy

Badania naukowe Jacka Otlewskiego koncentrują się na różnorodnych zagadnieniach, w tym: inżynieria białka, chemia białka, oddziaływania między białkami, stabilność i zwijanie białek, proteazy oraz ich inhibitory, projektowanie białek, a także selekcja wariantów białek z bibliotek prezentowanych na fagach, metoda NMR i krystalografia białek.

W dotychczasowej karierze nauczycielskiej, wypromował 33 doktorów. Jego badania zaowocowały wieloma znaczącymi publikacjami. Wśród nich wyróżniają się następujące pozycje:

  • Structure of Hisactophilin is Similar to Interleukin-lb and Fibroblast Growth Factor (współautorzy: J. Habazettl, D. Gondol, R. Wiltscheck, M. Schleicher, T.A. Holak), „Nature”, 359, 1992,
  • Interscaffolding Additivity: Binding of P1 Variants of Bovine Pancreatic Trypsin Inhibitor to Four Serine Proteases (współautorzy: D. Krowarsch, M. Dadlez, O. Buczek, I. Krokoszyńska, A.O. Smalas), „Journal of Molecular Biology”, 289, 1999,
  • Determination of a High Precision Structure of a Novel Protein Linum usitatissimum Trypsin Inhibitor (LUTI) Using Computer Aided Assignment of NOESY Crosspeaks (z T. Cierpickim), „Journal of Molecular Biology”, 302, 2000,
  • DCX-Domain Tandems of Doublecortin and Doublecortin-like Kinase: Implications for Microtubule Regulation (współautorzy: M. H. Kim, T. Cierpicki, U. Derewenda, D. Krowarsch, Y. Feng, Y. Devedjiev, Y. Dauter, C. A. Walsh, J. H. Bushweller, Z. S. Derewenda), „Nature Structural & Molecular Biology”, 10, 2003,
  • The Molecular Basis of RhoA Specificity in the Guanine Nucleotide Exchange Factor PDZ-RhoGEF (współautorzy: A. Oleksy, L. Opalinski, U. Derewenda, Z.S. Derewenda), „Journal of Biological Chemistry”, 281, 2006.

Przypisy

  1. M.P. z 2019 r. poz. 1074
  2. Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych > Członkowie krajowi rzeczywiści [online], PAN [dostęp 14.06.2021 r.]
  3. Baza osób polskich – polnische Personendatenbank. www.baza-nazwisk.de. [dostęp 01.02.2014 r.]
  4. Prof. dr hab. czł. rzecz. PAN Jacek Józef Otlewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.03.2012 r.]
  5. Informacja na stronie WB UWr [on-line] [dostęp 29.03.2012 r.]
  6. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 6, Nr 6 (51), czerwiec 2000, s. 13.
  7. Informacje o prof. Otlewskim na stronie forumakademickie.pl. forumakademickie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-15)]. [on-line] [dostęp 29.03.2012 r.]
  8. Informacje na stronie PAN [on-line] [dostęp 29.03.2012 r.]
  9. M.P. z 2001 r. nr 36, poz. 581

Oceń: Jacek Otlewski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:24