Michał Adam Józef Witanowski, znany również jako Michał Rawita-Witanowski, to postać o znaczącym wpływie na polską kulturę i historię. Urodził się 13 września 1858 roku w Częstochowie, a swoje ostatnie dni spędził w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zmarł 25 lutego 1943 roku.
Był on farmaceutą oraz aptekarzem, a także regionalistą i krajoznawcą, który poświęcił swoje życie nie tylko pracy zawodowej, ale również działalności społecznej. Michał Rawita-Witanowski był założycielem wielu lokalnych organizacji kulturalnych, które miały na celu promowanie wiedzy o regionie oraz zachowanie jego dziedzictwa.
Jego prace badawcze obejmowały różnorodne tematy, a w licznych publikacjach zajmował się historią, archeologią, etnografią oraz krajoznawstwem. W szczególności opisywał miejscowości takich obszarów jak:
- Wielkopolska,
- Małopolska,
- ziemia sieradzka.
Dzięki jego wysiłkom, wiele lokalnych tradycji i historii zostało zachowanych i przekazanych kolejnym pokoleniom.
Życiorys
Michał Rawita Witanowski urodził się w Częstochowie, w skromnej rodzinie ziemiańskiej Adama, który był naczelnikiem magazynu solnego, oraz Józefy z Czarnomskich. Miał brata Mieczysława, którego narodziny miały miejsce w 1852 roku oraz siostrę Marię, która urodziła się cztery lata później. Jego edukacja rozpoczęła się w prywatnej szkole F. Lippego w Częstochowie. Po jej zamknięciu kontynuował naukę w progimnazjum, które ukończył w 1877 roku. Następnie kształcił się w gimnazjum filologicznym w Kielcach.
W 1879 roku Michał rozpoczął praktykę w aptece w Częstochowie, a pomiędzy rokiem 1880 a 1884 studiował farmację na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Tam zdobył dyplom prowizora farmacji. Po zakończeniu studiów podjął pracę w Suwałkach, gdzie wraz z Antonim Skrzyńskim dzierżawił aptekę. Następnie zajął się organizowaniem wiejskiej apteki w miasteczku Raczki. W latach 1887–1889 był właścicielem apteki, która znajdowała się na przedmieściach Warszawy, w dzielnicy Kamionek.
Na przestrzeni lat 1890–1907 mieszkał w Kłodawie, gdzie prowadził lokalną aptekę. W tym okresie założył kłodawskie Koło Macierzy Szkolnej, które obejmowało ochronkę dla dzieci oraz czytelnię. Wiódł również działalność redakcyjną, będąc jednym z redaktorów „Kaliszanina” w końcowym okresie jego publikacji. Michał publikował także w innych gazetach oraz czasopismach, takich jak „Tydzień Piotrkowski”, „Gazeta Kielecka”, „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne”, „Miesięcznik Heraldyczny” oraz „Rocznik Tatarstki”.
W 1907 roku Michał przeniósł się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie nabył aptekę w rynku. Rok później, w 1908 roku, ustanowił piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK), którym kierował do 1939 roku. Został uhonorowany tytułem członka honorowego PTK w 1921 roku. Michał był również fundatorem piotrkowskiego muzeum, znanego jako Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej (1909), do którego przekazał swoje cenne zbiory. Zainicjował także zakładanie miejskiej biblioteki w Piotrkowie. Był autorem licznych hasł w znaczącym „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego” wydawanym w latach 1880-1902.
Dodatkowo, Michał aktywnie uczestniczył w działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu (założonego w 1901), Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie (1908) oraz Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu, która przyznała mu dyplom korespondenta Obserwatorium Fizycznego (w 1905 roku).
W 1895 roku wziął ślub z Janiną Szymańską, z którą doczekał się trójki dzieci: Wacława, Witolda Mariana oraz Marii Bożeny. Należy również wspomnieć, że jego syn Witold Marian (zmarły w 1944 roku), był człowiekiem wybitnym, pracującym naukowo oraz pełniącym funkcję profesora na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Rawita Witanowski zmarł 25 lutego 1943 roku w Piotrkowie Trybunalskim, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Starym Cmentarzu Rzymskokatolickim (kwatera 11, grób nr 448). Publikacja zatytułowana „45 lat działalności na niwie historii regionalnej”, z bibliografią jego prac, została wydana w 1935 roku w Łodzi. W 1991 roku Kłodawskie Towarzystwo Kulturalne opracowało broszurę poświęconą Michałowi Rawicie-Witanowskiemu oraz kłodawskiej farmacji.
Materiał archiwalny dotyczący Michała Rawity Witanowskiego można znaleźć w PAN Archiwum w Warszawie, gdzie zarejestrowany jest pod sygnaturą III-139.
Ordery i odznaczenia
Michał Rawita Witanowski, wybitna postać w historii Polski, został odznaczony znaczącymi nagrodami za swoje zasługi.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał 27 listopada 1929 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi przyznano mu 7 czerwca 1939 roku.
Upamiętnienie
W różnych miejscach w Polsce możemy znaleźć ślady pamięci o Rawicie Witanowskim. Jego imię noszą nie tylko ulice, ale i niektóre instytucje. W Kole oraz Kłodawie można napotkać na ulice nazwane jego imieniem, co wskazuje na jego znaczenie w lokalnej historii.
Dodatkowo, piotrkowski oddział PTTK również nosi to zaszczytne imię. Istnieje również skwer, który znajduje się przy zbiegu ulic Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej, a pod jego patronatem odbywają się różne wydarzenia upamiętniające tę postać.
Warta uwagi jest także tabliczka z portretem Rawity Witanowskiego, która znajduje się na Głazie Krajoznawców w Poznaniu. Została odsłonięta 14 grudnia 2013 roku i jest częścią Pomnika Stulecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, usytuowanego na Wzgórzu Świętego Wojciecha. To ważne miejsce, które przypomina o jego dokonaniach i wpływie na rozwój krajoznawstwa w Polsce.
Niektóre publikacje
Oto wybrane publikacje Michała Rawity Witanowskiego:
- Lud wsi Stradomia (pod Częstochową). Szkic etnograficzny, Kraków 1883,
- Żywot bł. Bogumiła arcybiskupa gnieźnieńskiego, Koło 1885,
- Monografia Łęczycy, Kraków 1898,
- Pabianice, „Wędrowiec” 1899, nr 50,
- Po bocznych drogach – Kalisz, „Wędrowiec” 1901, nr 4,
- Kłodawa i jej okolice pod względem historyczno-ludoznawczym, Warszawa 1904,
- Przewodnik po dawnym opactwie cystersów w Sulejowie, Piotrków Tryb. 1910,
- Wielkopolskie miasto Koło – jego przeszłość i pamiątki, Piotrków Tryb. 1912,
- Przewodnik po Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Tryb. 1923,
- Zbór we Włoszczowej, Kraków 1925,
- Ilustrowane okolice Piotrkowa, Piotrków Tryb. 1926,
- Dawny powiat chęciński (wznowienie Kielce 2001).
Przypisy
- Spis inwentarzy, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, [dostęp 07.03.2024 r.]
- KRAJOZNAWCA Michał Rawita–Witanowski [online], www.dawnypiotrkow.pl [dostęp 12.01.2022 r.]
- Polska Akademia Dostępności-P.A.D. PAD, Spuścizna Michała Rawity-Witanowskiego. Obraz Piotrkowa i jego mieszkańców - Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim [online], www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl [dostęp 12.01.2022 r.]
- M.P. z 1939 r. nr 131, poz. 307 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
- M.P. z 1929 r. nr 274, poz. 630 „za zasługi na polu krajoznawczem i historycznem”.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Aleksander Jaśkiewicz | Andrzej Paluchowski | Wojciech Sitek | Zdzisław Szczepański | Kazimierz Zarankiewicz | Maria Uziembło | Paweł Łukaszewski | Wojbor A. Woyczyński | Antoni Basiński | Tadeusz Lechowski | Anna Wypych-Gawrońska | Bogdana Carpenter | Wacław Tokarz | Felicjan Zygmunt Piątkowski | Tadeusz Gałkowski | Józef Andrzej Gierowski | Andrzej Włodarek | Jacek Otlewski | Maria Białobrzeska (botanik) | Stanisław DrobniakOceń: Michał Rawita Witanowski