UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kazimierz Zarankiewicz


Kazimierz Zarankiewicz, urodzony 2 maja 1902 roku w Częstochowie, a zmarły 5 września 1959 roku w Londynie, był wybitnym polskim matematykiem. Od 1946 roku pełnił funkcję profesora mechaniki teoretycznej na Politechnice Warszawskiej, gdzie przyczynił się do rozwoju nauk matematycznych i inżynieryjnych.

Zarankiewicz był także teoretykiem lotów kosmicznych, co pokazuje jego wszechstronność i otwartość na nowoczesne wyzwania, jakie stawiała przed nim nauka. W swojej karierze koncentrował się na wielu obszarach matematyki, w tym na topologii, teorii grafów, teorii funkcji zmiennej zespolonej oraz teorii liczb.

Życiorys

Kazimierz Zarankiewicz był wybitnym matematykiem i popularyzatorem nauki. W 1923 roku zdobył stopień doktora, a sześć lat później uzyskał habilitację oraz tytuł docenta. W 1940 roku pracował jako wykładowca matematyki w Prywatnej Męskiej Szkole Technicznej II stopnia w Warszawie. Uczył również w I Gimnazjum Miejskim im. Sowińskiego w Warszawie, gdzie przekazywał swoją wiedzę młodszym pokoleniom.

Na przełomie lat 1948–1949 uzyskał zaproszenie od Uniwersytetu Harvard, co zaowocowało serią wykładów na jego terenie oraz sześciu innych amerykańskich uczelniach. Zarankiewicz był nie tylko zaufanym nauczycielem, ale też współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego w 1954 roku i pierwszym jego prezesem, wybranym 8 lutego 1956 roku. W 1957 roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Astronautycznej, a na II walnym zebraniu w 1958 roku został wybrany wiceprezesem PTA.

Jako organizator i kierownik pierwszej polskiej placówki naukowej w dziedzinie astronautyki, Pracowni Astronautycznej Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, zyskał uznanie w międzynarodowych kręgach. Angażował się w organizację ogólnopolskich Konferencji Techniki Rakietowej i Astronautyki, które miały miejsce w 1957 i 1959 roku. Uczestniczył w czterech Międzynarodowych Kongresach Astronautycznych, gdzie wygłaszał referaty na temat swoich badań. Jego aktywność w tej dziedzinie została dostrzeżona, co zaowocowało przynależnością do Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego (BIS) oraz uhonorowaniem go tytułem członka honorowego Niemieckiego Towarzystwa Rakietowego (DGRR).

Prof. Zarankiewicz był także autorem wielu prac naukowych oraz książek popularyzujących naukę. W 1958 roku, nakładem wydawnictwa Wiedza Powszechna, opublikowana została jego książka „Kartki z dziejów mechaniki”. Na kilka dni przed śmiercią w sierpniu 1959 roku ukazała się także „Astronautyka popularna” (PWN, Biblioteka Problemów). Zmarł w Londynie podczas obrad X Kongresu IAF 5 września 1959 roku. Jego zasługi w dziedzinie astronautyki oraz matematyki zostały utrwalone przez fakt, że pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w alei zasłużonych (grób 101).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: KAZIMIERZ ZARANKIEWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 18.12.2019 r.]
  2. „Astronautyka”. 163 (3), s. 18, 1989 r. Wrocław: Ossolineum. ISSN 0004-623X.
  3. I-sze Gimnazjum Męskie Magistratu m. st. Warszawy. Pierwsze Sprawozdanie za Rok Szkolny 1924/5, Warszawa 1925, s. 71
  4. Informacja na tablicy nagrobnej.

Oceń: Kazimierz Zarankiewicz

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:5