Paweł Łukaszewski


Paweł Wojciech Łukaszewski, który przyszedł na świat 19 września 1968 w Częstochowie, to znana postać w polskim świecie muzycznym. Jest uznawanym kompozytorem, dyrygentem, a także nauczycielem oraz osobą zaangażowaną w organizację życia muzycznego w Polsce.

Od roku 2016 pełni funkcję prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie przyczynia się do kształcenia przyszłych muzyków oraz rozwijania kultury muzycznej w Polsce. Jego wszechstronność oraz pasja do muzyki mają ogromne znaczenie dla młodych talentów.

Przebieg działalności zawodowej

Wykształcenie

Paweł Łukaszewski jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie, które ukończył z wyróżnieniem w klasie wiolonczeli Grzegorza Janusza. W zakresie kompozycji udzielał mu cennych konsultacji Bolesław Ocias. Następnie w latach 1987–1995 kształcił się w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, studiując pod okiem znanego wiolonczelisty Andrzeja Wróbla, gdzie uzyskał dyplom w 1992 roku, oraz kompozycję pod przewodnictwem Mariana Borkowskiego, kończąc studia w 1995. Dodatkowo, w 1993-1994 odbył studia podyplomowe w Studium Menedżerów Kultury przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Dyrygentury Chóralnej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w latach 1994-1996. Paweł Łukaszewski regularnie uzupełniał swoje wiadomości z zakresu kompozycji udziałem w różnych kursach mistrzowskich odbywających się m.in. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie i Gdańsku.

W 2000 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w obrębie kompozycji, a w 2006 roku jego wysiłki zostały docenione stopniem doktora habilitowanego. Od grudnia 2010 roku pełni rolę profesora naukowo-dydaktycznego. Wyjątkowym momentem w jego karierze była nominacja do tytułu profesora sztuk muzycznych, którą odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w dniu 28 lipca 2014 roku. Warto również zaznaczyć, że w 2019 roku został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.

9 lutego 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej obchodzono dwa jego ważne jubileusze: 50-lecie urodzin oraz 25-lecie pracy artystycznej.

Działalność pedagogiczna

Od 1996 roku Paweł Łukaszewski aktywnie prowadzi działalność pedagogiczną, zatrudniony w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Początkowo pracował jako asystent, a od 2001 roku pełni rolę adiunkta. W 2002 roku objął funkcję kierownika Pracowni Kontrapunktu. Dodatkowo, pełnił również rolę sekretarza Katedry Kompozycji, a od 2015 roku jest jej kierownikiem. W ramach swoich obowiązków prowadzi zajęcia z propedeutyki kompozycji oraz kontrapunktu na dwóch wydziałach: Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, jak również Wydziale Edukacji Muzycznej.

W 2003 roku miał okazję prowadzić wykłady w chilijskich uniwersytetach, takich jak Pontificia Universidad Católica de Valparaiso, Universidad de Playa Ancha w Valparaiso, Universidad de Chile w Santiago de Chile oraz Pontificia Universidad Católica de Chile. Jego wybitna praca dydaktyczna została doceniona w 2016 roku, kiedy został wybrany na prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kadencję 2016–2020.

Działalność kompozytorska

W swoim dorobku artystycznym Paweł Łukaszewski koncentruje się głównie na muzyce sakralnej. Jego kompozycje prezentowane są nie tylko w Polsce, ale także za granicą, podczas wielu festiwali i koncertów, szczególnie w sferze muzyki sakralnej oraz chóralnej. Do kluczowych wydarzeń, na których były wykonywane jego utwory, należą: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, Muzyka w Starym Krakowie oraz Wratislavia Cantans. Jego dzieła zostały uwiecznione na ponad siedemdziesięciu rekordowych płytach CD, wydawanych m.in. przez Hyperion (z dwiema autorskimi płytami), Acte Préalable, Polskie Nagrania Edition, DUX, Musica Sacra Edition oraz Signum Records. Wiele z jego kompozycji ukazało się również drukiem w takich wydawnictwach jak ChesterNovello, PWM, Edition Ferrimontana, Edizioni Carrara, Lorenz Corporation i Choris Mundi.

Jego utwory miały okazję być prezentowane pośród wielu krajów, takich jak Anglia, Belgia, Białoruś, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Izrael, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Mołdawia, Monaco, Niemcy, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Watykan oraz Włochy.

Działalność dyrygencka

Oprócz swojej pracy jako kompozytor i pedagog, Paweł Łukaszewski angażuje się także w działalność dyrygencką. W latach 1987–2002 był związany z Chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie najpierw występował jako członek, a później jako mieszkaniec dyrygent. W tym czasie uczestniczył w licznych zagranicznych tournée oraz brał udział w nagraniach ponad 20 płyt kompaktowych. Od 1999 roku prowadzi swój własny zespół – Chór Kameralny Musica Sacra, a od stycznia 2005 roku pełni rolę dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Katedry Praskiej (Warszawa-Praga).

Działalność organizatorska

Paweł Łukaszewski prowadzi intensywną działalność organizacyjną, animatorską oraz popularyzatorską. Należy do Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, pełni rolę prezesa Stowarzyszenia Musica Sacra oraz sekretarza Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej. Ponadto, zasiada w Radzie Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Radzie Akademii Fonograficznej Nagrody „Fryderyk” i Komisji Kultury oraz Edukacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest również dyrektorem organizacyjnym Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, a także inicjatorem oraz organizatorem Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra w Częstochowie.

W latach 2001–2002 Paweł Łukaszewski pełnił rolę redaktora naczelnego miesięcznika „Muzyka 21”. Brał również aktywny udział w pracach jury różnych konkursów kompozytorskich, takich jak Konkurs Kompozytorski Musica Sacra (od 1995 roku), Konkurs Kompozytorski na utwór organowy w Warszawie (2001 roku), Konkurs Kompozytorski dla Studentów Akademii Muzycznych (2001–2002), Konkurs Kompozytorski „Vere Passio” (2004) oraz Jury Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy (w latach 1998–2002).

Życie prywatne

Paweł Łukaszewski jest synem Marii Łukaszewskiej oraz znanego kompozytora Wojciecha Łukaszewskiego. Dodatkowo, posiada brata, Marcina Łukaszewskiego.

Nagrody i wyróżnienia

Paweł Łukaszewski to artysta, który zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w uznawanych krajowych oraz zagranicznych konkursach kompozytorskich. Jego osiągnięcia są imponujące i obejmują różnorodne wyróżnienia na przestrzeni lat.

  • 1988: I nagroda na Konkursie w Łomży,
  • 1988: wyróżnienie na Konkursie na utwór o treści religijnej w Krakowie,
  • 1994: II nagroda na II Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie,
  • 1994: wyróżnienie na Konkursie im. T. Bairda w Warszawie,
  • 1994: I nagroda na Konkursie Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie,
  • 1996: wyróżnienie na Konkursie Kompozytorskim im. F. Nowowiejskiego w Warszawie,
  • 1996: II nagroda na Konkursie im. A. Didura w Sanoku,
  • 1998: II nagroda na 27 Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji,
  • 1995: Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską i jej artystyczną dojrzałość,
  • 1998: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • 1998: Medal za zasługi i nagroda Kanclerza Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie,
  • 1999: Nagroda Fryderyk ’99 za płytę Kwartetu DAFÔ z nagraniem m.in. jego Kwartetu smyczkowego,
  • 2003: dwie III nagrody ex aequo na Konkursie Kompozytorskim „Pro Arte” we Wrocławiu,
  • 2005: Nagroda Rektora AMFC,
  • 2005: Nagroda Fryderyk za album trzypłytowy,
  • 2006: Nagroda św. Brata Alberta za wybitne osiągnięcia kompozytorskie, dyrygenckie i organizacyjne,
  • 2006: Nagroda Miasta St. Quentin za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej na VII Międzynarodowym Konkursie Chórów Katedralnych we Francji,
  • 2008: Nagroda Fryderyk za autorską płytę Sacred music; z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”,
  • 2011: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 2011: Nagroda Prymasa Polski,
  • 2012: Nagrody Fryderyk w kategoriach:
    • – „Album Roku – Muzyka Chóralna i Oratoryjna” za płytę Łukaszewski & Bembinow: Kolędy i pastorałki,
    • – „Album Roku – Muzyka Współczesna” za płytę New Polish Music for Choir,
  • 2013: Nagroda Fryderyk w kategorii „Artysta Roku”,
  • 2014: Nagroda im. Jerzego Kurczewskiego,
  • 2014: Medal Pro Masovia,
  • 2014: Nagrodę „Złotego Orfeusza” – Orphee d’Or za płytę Missa di Maria a Magdala i za najlepsze nagranie muzyki sakralnej,
  • 2015: Nagroda Fryderyk w kategorii „Album Roku – Muzyka Kameralna” za płytę Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5,
  • 2016: Nagrody Fryderyk w kategoriach:
    • – „Album Roku – Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” za płytę DVD Musica caelestis,
    • – „Album Roku – Muzyka Współczesna” za płytę DVD Symphony for Providence,
  • 2017: Nagrody Fryderyk w kategoriach:
    • – „Album roku – muzyka kameralna” za płytę Musica Profana 1,
    • – „Album roku – muzyka współczesna” za krążek IV Symfonia – Symfonia o Bożym Miłosierdziu,
  • 2018: Nominacja do Nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album roku muzyka współczesna i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej za płytę Paweł Łukaszewski – Motets, wykonawcy Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego,
  • 2020: Medal Per Artem ad Deum,
  • 2023: Nagroda Totus Tuus w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.

Wybrane utwory

Paweł Łukaszewski, znany kompozytor, stworzył wiele znaczących dzieł, które wpisują się w różnorodne gatunki muzyczne. Poniżej przedstawiamy wybrane utwory, które ilustrują jego bogaty dorobek artystyczny.

  • Gaudium et spes na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1997),
  • I Symfonia Symphony of Providence na sopran, mezzosopran, baryton i orkiestrę (1997–2008),
  • Divertimento na orkiestrę smyczkową (2000),
  • Elogium – pomordowanym w Katyniu na baryton, wiolonczelę solo, dzwony i orkiestrę smyczkową (2002),
  • Exsultet na sopran, mezzosopran, chór żeński i orkiestrę (2003),
  • Sinfonietta per archi (2004),
  • Messa per voci e fiati na chór mieszany i oktet instrumentów dętych drewnianych lub na chór mieszany i organy (2004/2005),
  • II Symfonia Festinemus amare homines na dwa soprany, dwa chóry mieszane, dwa fortepiany i orkiestrę (2005),
  • Adagietto na orkiestrę smyczkową (2006/2009),
  • Luctus Mariae na sopran, mezzosopran (lub kontratenor), chór żeński, klawesyn (lub małe organy) i orkiestrę smyczkową (2010),
  • Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) na sopran, baryton solo, chór, organy i orkiestrę (2010),
  • III Symfonia Symphony of Angels na sopran solo, chór i orkiestrę (2010),
  • Litania de Sanctis Martyribus na sopran, skrzypce (lub wiolonczelę), chór mieszany i orkiestrę (2003/2013),
  • Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną (2013/2014).

Przypisy

  1. Gala Nagród TOTUS TUUS 2023 – FDNT [online] [dostęp 05.11.2024 r.] (pol.).
  2. Laureaci Per Artem ad Deum 2020. perartemaddeum.com. [dostęp 09.03.2018 r.]
  3. Fryderyki 2018. Nominacje dla gdańskich jazzmanów, alternatywy i muzyki poważnej. www.gdansk.pl, 07.03.2018 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  4. Nominowani i laureaci 2017. 2017. [dostęp 09.03.2018 r.]
  5. Laureaci Fryderyków 2016 – Muzyka Poważna. jazzforum.com.pl, 2016. [dostęp 09.03.2018 r.]
  6. Laureaci nagrody FRYDERYK 2015 MUZYKA POWAŻNA. 24.04.2015 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  7. Francuskie laury dla Pawła Łukaszewskiego za muzykę sakralną. 04.07.2014 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  8. Wręczenie odznaczeń resortowych. chopin.edu.pl, 22.02.2011 r. [dostęp 07.12.2012 r.]
  9. Fryderyk 2008 - Jazz i Muzyka Poważna - nominacje. www.muzyka.gildia.pl, 14.02.2008 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  10. Paweł Łukaszewski. [dostęp 06.07.2015 r.]
  11. Paweł Łukaszewski – „Sinfonietta per archi” (2004). Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata. [dostęp 09.03.2018 r.]
  12. Dyrygent Chóru Katedry Warszawsko - Praskiej. Oficjalna strona Chóru Musica Sacra. [dostęp 09.03.2018 r.]
  13. CD - Kompozytorzy: Łukaszewski, Paweł. dux.pl. [dostęp 09.03.2018 r.]
  14. Martyna Pietras: "Idę własną drogą" - Paweł Łukaszewski. meakultura.pl, 10.10.2012 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  15. Prorektor do spraw nauki. Oficjalna strona Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. [dostęp 09.03.2018 r.]
  16. Katedra kompozycji. Strona Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. [dostęp 10.03.2018 r.]
  17. Jubileusz Pawła Łukaszewskiego w OiFP. radio.bialystok.pl, 09.02.2018 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  18. Lista kandydatów wybranych na członków RDN, odrębna dla każdej dyscypliny, zawierająca nazwiska i imiona wybranych kandydatów wraz z nazwami podmiotów ich zgłaszających. konstytucjadlanauki.gov.pl. [dostęp 26.05.2019 r.]
  19. 47 nauczycieli akademickich odebrało akty nominacyjne. prezydent.pl, 24.10.2014 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
  20. Raport dot. awan­sów aka­de­mic­kich w latach 2005–2012. chopin.edu.pl, 04.06.2012 r. [dostęp 07.12.2012 r.]
  21. Prorektorzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina [online] [dostęp 07.04.2016 r.]

Oceń: Paweł Łukaszewski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:12