Jan Otrembski


Jan Otrembski, urodzony 4 czerwca lub 4 lipca 1890 roku w Częstochowie, był wybitnym polskim aktorem oraz reżyserem teatralnym. W swojej karierze artystycznej osiągnął wiele, jednak szczególnie zapisał się w historii Teatru im. Adama Mickiewicza, który założył i zarządzał nim w okresie od 1926 do 1932 roku.

Jego działalność w teatrze miała znaczący wpływ na rozwój kultury teatralnej regionu, a także na promowanie talentów lokalnych. Otrembski nie tylko występował na scenie, ale także reżyserował przedstawienia, co czyniło go postacią multifunkcjonalną w świecie sztuki.

Jan Otrembski zmarł 7 sierpnia 1961 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i niezatarte ślady w polskim teatrze.

Życiorys

Jan Otrembski urodził się w Częstochowie, gdzie rozpoczynał swoją edukację. W 1905 roku, w wyniku swojego zaangażowania w działania patriotyczne, został relegowany z gimnazjum. Po tym incydencie kontynuował naukę w polskiej szkole prywatnej. Do kariery aktorskiej przygotowywał się pod okiem Bronisława Skąpskiego, a jego debiut miał miejsce w 1909 roku, gdy wystąpił w zespole Marii Przybyłko-Potockiej podczas Wystawy Przemysłu i Rolnictwa, grając drobną rolę Dworzanina w sztuce Obrona Częstochowy.

Otrembski występował w miastach takich jak Kielce i Inowrocław. W 1924 roku miał okazję kierować Teatrem Miejskim w Grudziądzu. Następnie, w sezonie 1926/1927, objął stanowisko dyrektora Teatru Popularnego w Lesznie. W tym samym sezonie uzyskał licencję od ZASP na prowadzenie teatru w sali Reduty przy ul. Strażackiej 8, która obecnie nosi adres Katedralna 13, przekształconej na ten cel przez właściciela, Szpigelmana.

Otrembski skompletował pierwszy stały zespół aktorski. W celu sfinansowania zaliczek dla aktorów oraz umożliwienia urządzenia sali, przeznaczył wszystkie swoje oszczędności w wysokości 6 tys. zł. 15 marca 1927 roku zainaugurowano działalność stałego teatru miejskiego Rozmaitości, podczas którego miała miejsce premiera Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry. Wkrótce potem, we wrześniu tego samego roku, teatr zmienił swoją nazwę na Teatr Miejski Rozmaitości.

W październiku 1928 roku, dzięki wspólnym wysiłkom Jana Otrembskiego oraz starosty częstochowskiego Kazimierza Kühna, zainicjowano powstanie spółki Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Teatru w Częstochowie S.A., co umożliwiło rozpoczęcie budowy nowego gmachu teatralnego na placu zakupionym przez Towarzystwo, znajdującym się na rogu ulic Kilińskiego i Jasnogórskiej.

Po zamknięciu Teatru Rozmaitości w 1930 roku, Otrembski nie zrezygnował z działalności teatralnej. W lipcu następnego roku otwarto Teatr Miejski Kameralny w częściowo wykończonym gmachu przy ul. Kilińskiego, pod jego i A. Piekarskiego dyrekcją. Jan Otrembski podjął także próbę prowadzenia sceny w Parku im. Staszica pod Jasną Górą, lecz projekt ten spotkał się z dużym sprzeciwem ze strony klasztoru, co ostatecznie doprowadziło do zamknięcia Teatru Letniego – Regionalnego.

W latach 1932–1938 Otrembski pełnił funkcję dyrektora w teatrach w różnych miastach Polski, takich jak Grodno, Kalisz, Radom, Ostrów Wielkopolski oraz Płock. W sezonie 1938/1939 powrócił do Częstochowy. W czasie II wojny światowej odrzucił propozycję kierowania lokalnym teatrem, zamiast tego prowadził jadłodajnię przy Krakowskiej, tym samym wspierając wielu aktorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Po zakończeniu wojny Jan Otrembski nadal działał jako aktor w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W 1957 roku z okazji 45-lecia pracy artystycznej miał zaszczyt wystąpić w roli Alfreda Amoroso (Filomena Mauturano). 22 kwietnia 1961 roku obchodził 50-lecie pracy scenicznej, grając Zwicknagla (Kelner Hauptmann z Kolonii). W 1957 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przez Radę Państwa.

Ważniejsze role teatralne

Jan Otrembski to postać, która z powodzeniem wystąpiła w wielu ważnych rolach teatralnych, które na stałe wpisały się w historię polskiego teatru. Jego talent znalazł odzwierciedlenie w następujących kreacjach:

  • kusy w Zaczarowanym kole Lucjana Rydla,
  • chochoł w Weselu Stanisława Wyspiańskiego,
  • zbyszek i felicjan w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej,
  • kapelan w Damach i Huzarach Aleksandra Fredry,
  • dyndalski w Zemście Aleksandra Fredry,
  • rejent w Szkole żon Moliera.

Przypisy

  1. a b c Jan Otrembski, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 09.04.2021 r.]
  2. a b c d e Jan Otrembski. Muzeum Częstochowskie. [dostęp 18.02.2012 r.]

Oceń: Jan Otrembski

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:25