Mieczysław Wojnicki


Mieczysław Wojnicki to postać, która pozostawiła niezatarte ślady w polskiej kulturze muzycznej i teatralnej. Urodził się 18 września 1919 roku w Częstochowie, a swoje życie zakończył 13 stycznia 2007 roku w Warszawie.

Wojnicki, którego pełne nazwisko brzmiało Mieczysław Jarca, był niezwykle utalentowanym piosenkarzem i aktorem operetkowym. W trakcie swojej kariery zdobył uznanie jako wykonawca wielu znanych przebojów, które zyskały popularność w latach 60. XX wieku.

Jego twórczość pozostaje do dziś symbolem elegancji oraz artystycznego wyrazu, przyciągając uwagę kolejnych pokoleń melomanów i miłośników operetki.

Życiorys

Mieczysław Wojnicki był wybitnym artystą polskiej sceny muzycznej. Ukończył Gimnazjum im. R. Traugutta w Częstochowie w 1938 roku, a następnie podjął studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Swój debiut zawodowy miał miejsce w 1944 roku, gdzie rozpoczął swoją karierę w Wilnie.

W latach czterdziestych Mieczysław Wojnicki pracował w teatrach muzycznych w Poznaniu oraz Łodzi. Począwszy od 1949 roku, osiedlił się w Warszawie, gdzie zyskał uznanie jako wiodący artysta operetki, a jego talent był również doceniany w kabaretach, takich jak Wagabunda, oraz w grupach estradowych, na przykład Podwieczorek przy mikrofonie.

Na początku lat pięćdziesiątych jego talent objawiał się również w filmach. W 1950 roku wystąpił w epizodzie jako żołnierz niemiecki w filmie „Miasto nieujarzmione”, a w 1951 roku jako porucznik Pisarzewski w „Młodości Chopina”.

Był również autorem tekstów do wielu włoskich piosenek, które wykonywał. Do jego najważniejszych przebojów zalicza się:

  • Kaczuszka i mak (muz. Vittorio Mascheroni, sł. Mieczysław Wojnicki, oryg. tytuł Papaveri e papere, z repertuaru Teddy Reno),
  • Jabłuszko (pełne snu) (muz. Bogusław Klimczuk, sł. Tadeusz Urgacz),
  • Zakochani są wśród nas (muz. Jerzy Matuszkiewicz, sł. Janusz Kondratowicz),
  • W maleńkiej kawiarence (muz. Fred Raymond, sł. Tymoteusz Ortym).

Mieczysław Wojnicki był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była znana śpiewaczka Opery Poznańskiej, Krystyna Kostalówna. Drugą żoną była dużo młodsza Anna, będąca jego wielbicielką. Artysta znalazł swoje miejsce spoczynku na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 43-6-16).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: Mieczysław Wojnicki, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 14.06.2020 r.]

Oceń: Mieczysław Wojnicki

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:20