Karol Miller


Karol Miller, znany również jako Miller Zaklika, był polskim artystą malarzem, który urodził się 26 października 1835 roku w Częstochowie. Jego życie zakończyło się 24 grudnia 1920 roku w Warszawie.

Miller zasłynął z unikalnego podejścia do sztuki, które wywarło istotny wpływ na rozwój polskiego malarstwa w XX wieku.

Życiorys

Karol Miller, będący synem Karola i Marianny z Gryczmańskich, swoją edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jego nauczycielami byli m.in. Rafał Hadziewicz oraz Marcin Zaleski. W 1862 roku, dzięki swojej inspirującej kompozycji „Leszek Biały i Goworek”, zdobył złoty medal, co zaowocowało przyznaniem mu patentu malarza XIV rangi oraz trzyletnim stypendium w Rzymie.

Po powrocie do kraju, Karol Miller otworzył własną pracownię artystyczną przy ul. Miodowej 3 w Warszawie. W tym okresie stworzył szereg rysunków dla popularnego tygodnika „Kłosy”, w tym prace zatytułowane „Widoki Rzymu”, „Monterella, Klasztor w okolicach Rzymu” oraz „Widoki Szczawnicy”.

Dodatkowo, w jego pracowni powstał cykl portretowych litografii, w których utrwalił m.in. postacie takie jak: Karol Estreicher, Tadeusz Korzon, Zygmunt Gloger, Helena Modrzejewska, Wincenty Rapacki oraz Salomea Palińska-Kenigowa.

Artysta brał również udział w międzynarodowej wystawie, która odbyła się w Filadelfii w 1876 roku. Karol Miller zmarł 24 grudnia 1920 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, który znacząco wpłynął na rozwój sztuki w Polsce.

Przypisy

  1. Portret Wincentego Rapackiego w roli Hamleta. wolnelektury.pl. [dostęp 06.02.2022 r.]
  2. Karol Miller. koneser.krakow.pl. [dostęp 06.02.2022 r.]

Oceń: Karol Miller

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:6