Ulica Krakowska w Częstochowie


Ulica Krakowska to jedna z kluczowych arterii, która rozciąga się w malowniczym Starym Mieście w Częstochowie. Obejmuje ona odcinek pomiędzy placem Daszyńskiego a aleją Wojska Polskiego, stanowiąc znaczący element komunikacyjny miasta. Do 1939 roku znana była pod nazwą ul. Narutowicza.

Nazwa Krakowskiej nie jest przypadkowa; ulica ta była bowiem główną trasą wyjazdową w kierunku Małopolski i Krakowa, w czasach średniowiecznych służącą jako punkt poboru myta. Jest uznawana za jedną z najstarszych ulic w Częstochowie, podobnie jak ul. Warszawska. Dodatkowo, aż do połowy XX wieku, granice miasta kończyły się na skrzyżowaniu z ul. Strażacką.

Warto zwrócić uwagę na historyczne elementy, takie jak skrzyżowanie z Katedralną pod adresem 15, gdzie znajduje się częstochowska katedra. Ulica od zawsze miała charakter handlowo-przemysłowy, przekształcając się na przestrzeni lat. Już przed II wojną światową swoją działalność gospodarczą prowadziły tu zakłady przemysłowe, takie jak papiernie czy młyny. Obecnie ulica zachowuje swój handlowy charakter.

Istotnym punktem na ulicy jest Pomnik Józefa Piłsudskiego, który został odsłonięty 6 sierpnia 1937 roku na dziedzińcu przed nowym gmachem szkoły. Dziś w budynku przy ul. Krakowskiej 29 mieści się V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, stanowiące ważną instytucję edukacyjną we wspomnianej lokalizacji.

Również w latach 30. XX wieku, w lokalu XIX-wiecznej kamienicy pod nr 67/69, siedzibę miała częstochowska społeczność Świadków Jehowy oraz redakcja gazety „Złoty Wiek”. Obok, pod numerem 73, znajduje się niegdyś znany budynek młyna parowego, znany jako "Młyn Piltza". Zbudowany w 1892 roku, zachował wiele oryginalnych elementów z XIX wieku i obecnie pełni funkcję Centrum Imprez Okolicznościowych.

W okresie II wojny światowej, ulica Krakowska była częścią częstochowskiego getta. Z kolei od 29 września 2009 roku, na odcinku pomiędzy Katedralną a Wojska Polskiego, wprowadzono ruch jednokierunkowy w stronę południową. W przeciwną stronę kierowane są pojazdy ulicą Kanał Kohna.

Przypisy

  1. Co powstanie przy ul. Krakowskiej?, [w:] Radio Fiat.FM [online], fiat.fm, 19.01.2021 r.
  2. „Złoty Wiek”, XII (273), 01.09.1936 r., s. 16.

Oceń: Ulica Krakowska w Częstochowie

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:11