Rynek Wieluński w Częstochowie


Rynek Wieluński, umiejscowiony w Częstochowie, w dzielnicy Częstochówka-Parkitka, jest nie tylko jednym z licznych placów w mieście, ale także stanowi historyczne centrum Nowej Częstochowy. Jego nazwa ma swoje korzenie w mieście Wieluń, z którego prowadził średniowieczny szlak w kierunku północno-zachodnim.

Wymiary Rynku Wieluńskiego są imponujące, z boku o długości 260, 250, 120 i 90 metrów, co sprawia, że z łatwością można porównać go z Rynkiem Głównym w Krakowie. W przeszłości, Rynek pełnił rolę kluczowego punktu spotkań w miasteczku, gdzie odbywały się cotygodniowe targi końskie, a także służył jako miejsce postoju dla pielgrzymów przybywających do Częstochowy. Warto zauważyć, że targowisko zostało ostatecznie zlikwidowane w 1979 roku.

Północną i południową pierzeję Rynku zajmują kamienice, a w jego północnej części znajduje się kościół Pana Jezusa Konającego, wybudowany w stylu neogotyckim w 1906 roku. Interesujące jest, że w miejscu tym, istniała wcześniej kaplica z przytułkiem, która została opisane już w roku 1786, a rozebrano ją w 1838 roku.

Wschodnia pierzeja Rynku została zniszczona w czasie II wojny światowej, kiedy to niemieckie władze nakazały budowę drogi, która omijała wzgórze Jasnej Góry. W trakcie wytyczania tej drogi (aktualnie al. Jana Pawła) zlikwidowano również strumień, który przebiegał przez Rynek, a na jego miejscu stworzono nową jezdnię łączącą nową ulicę z ul. św. Rocha. Wcześniej plac był przecinany przez drogę łączącą ul. Wieluńską i ul. św. Rocha.

Rynek Wieluński jest także fragmentem historycznego traktatu, łączącego Stare Miasto oraz Jasną Górę, prowadzącego w kierunku Kłobucka i Wielunia. Od lat 90. XX wieku trwają plany rewitalizacji placu. W lecie 2011 roku, przeprowadzono jednak jedynie remont nawierzchni wzdłuż jezdni łączącej al. Jana Pawła z ul. św. Rocha.

Obecnie na rynku krzyżuje się osiem ulic: św. Rocha, Wieluńska, Łódzka, Stara, Klasztorna, Bialska, Zaułek Wieluński oraz al. Jana Pawła II. Co więcej, Rynek dziś pełni funkcję parkingu, służąc zarówno mieszkańcom, jak i pielgrzymom zmierzającym na Jasną Górę. Plac przecina teraz jezdnia, która do momentu budowy trasy przez Parkitkę, była drogą tranzytową, pełniącą funkcję części drogi krajowej 43.

Przypisy

  1. Zamykają Rynek Wieluński. wCzestochowie.pl, 18.08.2011 r. [dostęp 06.09.2012 r.]
  2. a b c Tomasz Haładyj: Plastikowe rondo na wieki. Gazeta Wyborcza Częstochowa. [dostęp 08.08.2011 r.]
  3. a b c d Joanna Skiba: Spacerownik po Częstochowie. Agora SA, 2010 r., s. 145-146, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-268-0030-6.
  4. Mirosław Zwoliński: Przewodnik po Częstochowie. Częstochowa: Oddział PTTK Huty "Częstochowa", 1997 r., s. 79. ISBN 83-902642-2-6.

Oceń: Rynek Wieluński w Częstochowie

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:8