Jerzy Ostrowski, urodzony 12 lutego 1935 roku w Częstochowie, był nie tylko utalentowanym pilotem samolotowym, ale również wybitnym polskim modelarzem. W ciągu swojego życia, które zakończyło się 7 stycznia 1985 roku w Warszawie, zyskał sobie uznanie jako instruktor modelarstwa I klasy oraz aktywny zawodnik w dziedzinie modelarstwa sportowego.
Ostrowski był także znanym konstruktorem amatorskich modeli lotniczych, co stanowiło istotny element jego pasji. Jego praca oraz zaangażowanie w rozwijanie modelarstwa w Polsce pozostają inspiracją dla wielu entuzjastów tej dziedziny.
Życiorys
Jerzy Ostrowski urodził się w 1935 roku, rozpoczynając swoją pasję modelarską już w wieku dziewięciu lat. Młode lata spędził w modelarni Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie, gdzie zdobywał swoje pierwsze doświadczenia w konstruowaniu modeli samolotów. Jako członek Aeroklubu Częstochowskiego, w 1961 roku wziął udział w zawodach Mistrzostw Polski modeli latających, które odbyły się w Ciechanowie, zdobywając tam II miejsce w kategorii modeli swobodnie latających z napędem silnikowym F1C.
Po tym osiągnięciu Jerzy rozwinął swoje umiejętności i zaczął budować modele latające na uwięzi, z powodzeniem startując w krajowych zawodach. W krótkim czasie zyskał reputację jednego z najlepszych modelarzy w Polsce, co zaowocowało powołaniem go do kadry narodowej modelarstwa lotniczego i możliwością uczestnictwa w międzynarodowych zawodach. Jego niezwykłe osiągnięcia sportowe przyniosły mu prestiżowe wyróżnienie – „Złotą Odznakę Modelarską” z trzema diamentami. W 1977 roku Jerzy Ostrowski otrzymał dodatkowo tytuł Mistrza Sportu. Zgodnie z informacjami zawartymi w miesięczniku „Modelarz”, w latach 1981, 1982 i 1984 znajdował się w gronie najlepszych modelarzy w kraju.
W 1977 roku modelarz podjął ambitne wyzwanie, rozpoczynając budowę pełnowymiarowego samolotu amatorskiego, który był jego własną konstrukcją w klasie eksperymentalnej. Dwupłatowy samolot ze śmigłem pchającym wykonał swój pierwszy lot w 1983 roku, a na III Zlocie Amatorów Konstruktorów w 1984 roku w Lesznie otrzymał trzecią nagrodę za staranność wykonania w konkursie technicznym. Niestety, Jerzy Ostrowski zmarł nagle 7 stycznia 1985 roku. Został pochowany na Cmentarzu Kule w Częstochowie.
Zawody modelarskie
W zawodach modelarskich Jerzy Ostrowski odniósł wiele znaczących sukcesów, które potwierdzają jego niezwykłe umiejętności i zaangażowanie w tę pasjonującą dyscyplinę. Najważniejsze osiągnięcia obejmują:
- III miejsce w Leningradzie w kategorii modeli do walki powietrznej (F2D) w 1966 roku,
- tytuły Mistrza Polski w dwóch kategoriach: akrobacji (F2B) oraz w kategorii F4A makiet na uwięzi w 1967 roku,
- II miejsce w międzynarodowych zawodach w Brnie i Sofii w kategorii F2B,
- zdobycie tytułu mistrza Europy w Hradec Králové z makietą samolotu Jak-18 w kategorii F4B w 1968 roku,
- tytuł mistrza świata w Cranfield w Wielkiej Brytanii dzięki zaprezentowaniu zbudowanego przez siebie modelu myśliwca De Havilland Hornet w 1970 roku,
- I miejsce w kategorii F4A na Mistrzostwach Europy Modeli Redukcyjno-latających w Czechosłowacji w 1970 roku,
- mistrzostwo świata w Tuluzie we Francji w 1972 roku,
- wicemistrzostwo świata na Mistrzostwach Świata w Lakehurst w USA z makietą latającą na uwięzi, samolotem Lockheed P-38 Lightning w 1974 roku.
Te wybitne osiągnięcia podkreślają nie tylko talent Ostrowskiego, ale także jego miłość do modelarstwa, które przez lata przynosiło mu nie tylko radość, ale także międzynarodowe uznanie.
Upamiętnienie
Aeroklub Częstochowski co roku organizuje zawody modelarskie, które są poświęcone pamięci Zdzisława Szajewskiego oraz Jerzego Ostrowskiego.
W roku 1996 Aeroklub Polski wprowadził Dyplom im. Jerzego Ostrowskiego, który jest przyznawany modelarzom za ich znakomite osiągnięcia w dziedzinie modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
Odznaczenia i wyróżnienia
Oto lista odznaczeń i wyróżnień, które otrzymał Jerzy Ostrowski w uznaniu za swoje osiągnięcia w modelarstwie i lotnictwie.
- wyróżnienie Błękitnych Skrzydeł,
- Zasłużony Mistrz Sportu (Nr.2778),
- Złota Odznaka Modelarska z trzema diamentami,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego”.
Przypisy
- Wyróżnienia. komisjamodelarskaap.pl. [dostęp 11.11.2018 r.]
- Modelarze upamiętnili Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego. aeroklub-czestochowa.org.pl. [dostęp 11.11.2018 r.]
- Stefan Smolis „1000 słów o modelarstwie” s229,231
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jean Ginsberg | Teodor Józef Blachut | Jan Borowski (energetyk) | Stanisław Barylski | Jerzy Seweryn Ostrowski | Stanisław Szafnicki | Jerzy Kołakowski | Marian Piekarski (inżynier) | Tomasz Strzelecki | Maria Ząbkowska-Wacławek | Anna Monika Król | Mariusz Stępień | Ireneusz Dobiech | Bogdan Jezierski | Czesław Kotela | Jan Kazimierz Kuczyński | Jerzy Gelbard | Michał Hertz (chemik) | Janusz Stępkowski | Wiesław PaluszyńskiOceń: Jerzy Ostrowski (modelarz)