UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Kazimierz Kuczyński


Jan Kuczyński, który przyszedł na świat 1 lub 7 września 1907 roku w Częstochowie, był postacią niezwykle interesującą w historii polskiego żeglarstwa. Niezwykle ambitny, został kapitanem marynarki handlowej, a także pełnił rolę nauczyciela żeglarstwa, przekazując swoją wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom żeglarzy.

W ciągu swojego życia Jan Kuczyński napisał również podręczniki żeglarskie, które stanowiły istotny wkład w edukację w tym zakresie. Jego zaangażowanie w rozwój żeglarstwa było niezaprzeczalne.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie, kiedy poległ 14 września 1939 roku na Kępie Oksywskiej podczas obrony Gdyni, co stanowi smutny rozdział w historii Polski. Jego poświęcenie i odwaga stanowią inspirację, a jego osiągnięcia pozostaną na zawsze w pamięci tych, którzy cenią sobie miłość do morza.

Życiorys i żeglarstwo

Jan Kazimierz Kuczyński był wybitnym działaczem, który angażował się w rozwój żeglarstwa harcerskiego. Jego dążenia związane były z poprawą organizacji oraz wprowadzeniem formalnych struktur w szkoleniu drużyn żeglarskich. W rezultacie szeregu działań rozpoczętych po spisaniu drużyn żeglarskich w 1930 roku, Kuczyński stał się orędownikiem tworzenia programów mających na celu ujednolicenie metod szkoleniowych.

Podręczniki, które przygotowywał, odpowiadały na konkretne potrzeby środowiska harcerskiego, co przyczyniło się do ich dużej popularności.

Współpraca Kuczyńskiego z takimi osobami jak Witold Bublewski i Józef Michałowski, doprowadziła do stworzenia wewnętrznego systemu stopni żeglarskich, który został przyjęty na V Konferencji Kierownictwa Harcerskich Drużyn Żeglarskich w 1932 roku. System ten obejmował pięć stopni: wioślarz, żeglarz, żeglarz morski, sternik morski oraz kapitan żeglugi morskiej.

Kuczyński był także kapitanem jachtu Temida II podczas jego pierwszego rejsu do Polski, który odbył się po jego zakupie w Travemünde. W 1933 roku, uczestniczył w ambitnej, lecz niestety nieudanej wyprawie mającej na celu opłynięcie świata na jachcie skonstruowanym z przebudowy rybackiego kutra, datowanego na 1888 rok. Wyprawa zakończyła się tragicznie podczas sztormu w okolicy Bornholmu, co spowodowało, że jacht osiadł na mieliznach, a załoga zmuszona była do wpłynięcia do lądu wpław.

W 1937 roku Kuczyński, wraz z sześcioma żeglarzami, wypłynął do Szwecji szalupą wiosłowo-żaglową o nazwie Wiking. Celem tej udanej ekspedycji było przeprowadzenie eksperymentu z zakresu ratownictwa, który miał na celu zbadanie skuteczności różnych technik w tej dziedzinie.

Również zasłynął jako współtwórca idei zakupu harcerskiego szkunera Zawisza Czarny, a także był jego pierwszym kapitanem. To pod jego mądrym kierownictwem statek Petrea został przekształcony w harcerski jacht żaglowy, co miało znaczący wpływ na dalszy rozwój żeglarstwa w środowisku harcerskim.

Upamiętnienie

Jan Kazimierz Kuczyński pozostaje osobą znaczącą w pamięci lokalnej społeczności, co można zauważyć w różnych formach upamiętnienia jego osiągnięć.

  • Szkoła Podstawowa w Karwi postanowiła uczcić Kuczyńskiego, nadając mu status patrona,
  • jacht Harcerskiego Jacht Klubu „Wodnik” nosił imię Jan Kuczyński.

Publikacje

Jan Kuczyński był autorem wielu znaczących publikacji związanych z żeglarstwem oraz zagadnieniami morskimi. Jego prace obejmują zarówno praktyczne aspekty manewrowania jachtami, jak i teoretyczne podstawy nauki o astronomii żeglarskiej.

  • Jan Kuczyński: Manewrowanie jachtem żaglowym, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1932,
  • Jan Kuczyński: Praktyczne wiadomości z astronomji żeglarskiej, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1932,
  • Jan Kuczyński: Jachtowa praktyka Morska, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1933,
  • Jan Kuczyński: Roboty jachtowo-żaglowe na stopień żeglarza, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1933,
  • Jan Kuczyński: Jachtowa żegluga morska, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1939.

Przypisy

  1. Żeglarz, co szalupą na Gotlandię popłynął [online], trojmiasto.pl, 18.09.2017 r. [dostęp 28.03.2024 r.]
  2. Sejmik Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku [online], zagle.se.pl [dostęp 01.04.2024 r.]
  3. Biogram na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Kazimierza Kuczyńskiego w Karwi
  4. Biogram na stronie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
  5. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 380.
  6. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 316.
  7. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 315.
  8. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 304.
  9. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 226.
  10. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 225.
  11. Włodzimierz Głowacki: Dzieje żeglarstwa polskiego. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1989, s. 221.
  12. Encyklopedia żeglarstwa, Jacek J. Czajewski (red.), Jerzy J. Arszyłowicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996, s. 164.
  13. Morze i my. Zawisza Czarny, [w:] Żeglarz. Miesięcznik dla młodzieży poświęcony pracy na morzu, 1947 (nr 8-9), s. 16.
  14. Sprawozdanie z działalności GOZŻ 1979/80

Oceń: Jan Kazimierz Kuczyński

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:12