Jan Oderfeld to niezwykle znacząca postać w polskiej nauce i technice. Urodził się 19 lutego 1908 roku w Częstochowie, a odszedł 17 marca 2010 roku w Warszawie. Był nie tylko profesor, ale również wieloletnim wykładowcąPolitechniki Warszawskiej. Jego wkład w rozwój teorii maszyn i mechanizmów przyczynił się do powstania polskiej szkoły w tej dziedzinie.
Jan Oderfeld był uznawany za pioniera zastosowań optymalizacji w technice, co otworzyło nowe możliwości w inżynierii. Jako inżynier mechanik skupiał się na konstrukcji silników lotniczych oraz badań nad napędem odrzutowym. Jego innowacyjne podejście doprowadziło do ważnych odkryć w dziedzinie lotnictwa, a także przyczyniło się do postępu technologicznego w Polsce.
Oprócz swojej działalności inżynierskiej, Jan Oderfeld był również matematykiem, który zapoczątkował stosowanie statystycznej kontroli jakości w przemyśle. Dzięki jego pracy, procesy produkcyjne stały się bardziej efektywne i precyzyjne, co przyniosło znaczne korzyści dla polskiego przemysłu.
Życiorys
Jan Oderfeld urodził się w rodzinie żydowskiej, która była zasymilowana i wyznawała wiarę ewangelicko-augsburską. Jego ojcem był Stanisław Oderfeld (1875–1944), który miał stopień doktora chemii i współwłaścicielem zakładów graficzno-papierniczych w Częstochowie, znanych jako Drukarnia Oderfelda i Kohna. Matką Jana była Eugenia Maria z Drzewockich (1886–1944). Z linii ojca był wnukiem Adolfa Oderfelda.
W 1924 roku Jan zdał maturę w państwowym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Następnie, w 1930 roku, ukończył studia na sekcji ogólnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej.
Jan był mężem Marii z Poznańskich (1908–1981). Para miała córkę, Barbarę Oderfeld-Nowak, która pełniła funkcję emerytowanej profesor dr hab. Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Jan Oderfeld zmarł w Warszawie i został pochowany 24 marca 2010 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, na alei 51, w grobie nr 20.
Działalność zawodowa i naukowa
Jan Oderfeld swoją karierę zawodową zapoczątkował w latach 1928–1929 pracując w Fabryce Obrabiarek „Pionier”, gdzie przyczyniał się do powstania innowacyjnych rozwiązań, takich jak silnik birotacyjny autorstwa inż. Henryka Brzeskiego. Po przystąpieniu do przemysłu lotniczego, spełniał rolę inżyniera-konstruktora specjalizującego się w silnikach oraz turbinach lotniczych. Warto podkreślić, że był on jednym z głównych twórców pierwszego polskiego silnika odrzutowego. W 1931 roku, wspólnie z inżynierami Władysławem Bernadzikiewiczem oraz Józefem Sachsem, skonstruowali oni duży model turbinowego silnika odrzutowego, który stał się bazą dla dalszych prac.
W 1932 roku w Warsztacie Doświadczalnym Państwowych Zakładów Inżynierii „Ursus” Oderfeld skonstruował silnik odrzutowy zwany strumienicą, którego zasada działania była tożsama z nowoczesnymi silnikami pulsacyjnymi. Przy współpracy z inż. Stanisławem Nowkuńskim, od jesieni 1934 roku brał udział w projektowaniu 8-cylindrowego silnika rzędowego o mocy 450 KM, przeznaczonego do napędu pierwszego polskiego samolotu wielozadaniowego PZL.38 Wilk. Do 1938 roku stworzone zostały trzy prototypy tego typu silników, a po nagłej śmierci inż. Nowkuńskiego w 1936 roku, Oderfeld był odpowiedzialny za eliminację usterek konstrukcyjnych oraz problemy z rozwojem tego skomplikowanego silnika lotniczego, rozwijając także wersję z 12 cylindrami o mocy 600 KM.
W okresie II wojny światowej, Oderfeld prowadził warsztat mechaniczny „Rolnik” w Skierniewicach, podejmując równocześnie działania podziemne wymierzone przeciwko okupantom. Jego prace obejmowały m.in. naprawy broni dla Armii Krajowej, co świadczy o jego odważnym podejściu w trudnych czasach. Po wojnie, rozpoczął pracę dydaktyczną w Szkole Inżynierskiej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda, gdzie przez cztery lata wykładał mechanikę techniczną, silniki lotnicze i statystyczna kontrolę jakości.
Od 1949 roku do 1978 roku był związany z Politechniką Warszawską, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Teorii Maszyn i Mechanizmów oraz dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa w latach 1965–1967. Stanowił filar polskiej szkoły teorii maszyn i mechanizmów, biorąc aktywny udział w pracach Głównego Urzędu Jakości i Miar, gdzie angażował się w tworzenie polskiego systemu norm, w tym również w zakresie statystycznego odbioru jakości towarów. Doktoryzował się pod kierunkiem profesora Hugona Steinhausa. Jego prace w PKN oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Mechaników Polskich przyczyniały się do szerokiego wprowadzenia statystycznej kontroli jakości w przemyśle.
Wraz z Wiktorem Narkiewiczem zaprojektował również nowatorską pamięć magnetyczną, której bębny od 1967 roku zyskały trwałą produkcję w ELWRO i były stosowane w komputerach w krajach RWPG. Oderfeld był również aktywny w Instytucie Matematycznym PAN w latach 1952–1975, gdzie kierował Grupą Statystycznej Kontroli Jakości oraz Działem Zastosowań Przemysłowych.
Jako założyciel Międzynarodowej Federacji Teorii Maszyn i Mechanizmów, był członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Polskiego Komitetu Teorii Maszyn i Mechanizmów. Z jego inicjatywy Polska dołączyła do Federacji jako założyciel i stał się jego długoletnim członkiem, a od 1980 roku uzyskał tytuł członka honorowego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Jego wkład w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej był istotny, jako współorganizator oraz autor licznych zadań.
Jan Oderfeld był także związany z kwartalnikiem Archiwum budowy maszyn, dla którego przez wiele lat współredagował publikacje, a od 1991 roku pełnił funkcję redaktora działu mechaniki. W dniu 19 lutego 2008 roku, z okazji setnej rocznicy urodzin, Politechnika Warszawska uhonorowała go godnością doktora honoris causa. Jego osiągnięcia naukowe oraz biograficzne można znaleźć w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie (część I, część II) oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej, gdzie materiał dokumentujący jego życie i działalność jest odpowiednio przechowywany.
Ordery i odznaczenia
Jan Oderfeld otrzymał liczne odznaczenia oraz medale, które potwierdzają jego wkład i zasługi w różnych dziedzinach.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1964),
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955),
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1968),
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1976),
- Medal Politechniki Warszawskiej (1998),
- Medal „Skrzydła Puławskiego” Sekcji Lotniczej SIMP (1986),
- Złota Odznaka Honorowa NOT (1980).
Źródło.
Upamiętnienie
W czerwcu 2012 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Henryka Sienkiewicza w Częstochowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać profesora Jana Oderfelda. To wydarzenie podkreśliło znaczenie jego dokonań oraz wkład w edukację.
Następnie, 12 lipca 2012 roku, w ogrodzie Politechniki Warszawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny oraz starego Gmachu Mechaniki, zainstalowano ławeczkę, na której znajduje się napis: Profesor Jan Oderfeld (1908–2010). To symboliczne miejsce, gdzie studenci i pracownicy uczelni mogą na chwilę zatrzymać się i oddać hołd pamięci profesora.
Przypisy
- Odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Jana Oderfelda [online], dlapilota.pl [dostęp 25.03.2024 r.] (pol.).
- Curriculum vitae. Profesor Jan Oderfeld Politechnika Warszawska [dostęp 25.03.2024 r.]
- Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie [online], wawamlynarska.grobonet.com [dostęp 25.03.2024 r.]
- Członkowie Honorowi [online], Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, 05.02.2018 r. [dostęp 25.03.2024 r.] (pol.).
- Bohdan Jancelewicz: Aviation: An Incurable Virus. W: Jan Oderfeld. Scientist and Jet Aircraft Engine Pioneer. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2019 r., s. 35. ISBN 978-83-7814-936-1. (ang.).
- Wojciech Radomski: Professor Jan Oderfeld and His Technical Knowledge Olympics. W: Jan Oderfeld. Scientist and Jet Aircraft Engine Pioneer. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2019 r., s. 115–119. ISBN 978-83-7814-936-1. (ang.).
- Tadeusz Piersiak: Prof. Jan Oderfeld skończył sto lat. [w:] Gazeta.pl Częstochowa [on-line]. Agora SA, 21.02.2008 r. [dostęp 16.06.2014 r.] (pol.).
- Krzysztof Kędzior. Człowiek Niezwykły. „Skrzydlata Polska”. 07.2008 r. ISSN 0137-866x. (pol.). brak numeru strony
- Zmarł prof. dr inż. Jan Oderfeld. [dostęp 19.03.2010 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu (26.03.2010 r.)].
- Doktorzy honoris causa PW. pw.edu.pl. [dostęp 23.02.2011 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu (25.01.2012 r.)].
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/201 - na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego.
- Muzeum Politechniki Warszawskiej
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Wiesław Paluszyński | Janusz Stępkowski | Michał Hertz (chemik) | Jerzy Gelbard | Jan Kazimierz Kuczyński | Czesław Kotela | Bogdan Jezierski | Ireneusz Dobiech | Mariusz Stępień | Anna Monika Król | Maria Ząbkowska-Wacławek | Tomasz Strzelecki | Marian Piekarski (inżynier) | Jerzy Kołakowski | Stanisław Szafnicki | Jerzy Seweryn Ostrowski | Stanisław Barylski | Jan Borowski (energetyk) | Teodor Józef Blachut | Jean GinsbergOceń: Jan Oderfeld