Teodor Józef Blachut


Teodor Józef Blachut, urodzony 10 lutego 1915 roku w Częstochowie, pozostawił po sobie niezatarte ślady w dziedzinie geodezji oraz kartografii. Po trudnych momentach w ojczyźnie, jego kariera przeniosła się do Kanady, gdzie kontynuował swoją pasję zawodową.

Wśród jego osiągnięć wyróżnia się nie tylko praca jako geodeta i kartograf, ale także jako twórca innowacyjnych instrumentów fotogrametrycznych i kartograficznych. Jego wkład w rozwój tych dziedzin jest niewątpliwie znaczący, a jego życie to inspirujący przykład dla przyszłych pokoleń specjalistów.

Teodor Blachut zmarł 17 czerwca 2004 roku w Ottawie, pozostawiając za sobą bogatą spuściznę profesjonalną oraz osobistą

Życiorys

Studiował geodezję na Politechnice Lwowskiej w latach 1932-1938. Po zakończeniu edukacji, w 1971 roku, obronił doktorat na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ). Jego kariera rozpoczęła się, gdy objął kierownictwo sekcji pomiarów w firmie inż. Kwiecińskiego w Katowicach.

W okresie II wojny światowej, jako ochotnik, wziął udział w kampanii francuskiej, walcząc w 2 Dywizji Strzelców Pieszych w 1940 roku. Po tych wydarzeniach, został internowany w Szwajcarii w latach 1940–1945, gdzie pracował jako asystent w ETHZ. Dodatkowo, wykładał w obozie akademickim utworzonym dla polskich żołnierzy internowanych w Szwajcarii.

Po wojnie, Teodor Blachut pracował w fabryce Wild w Heerbruggu, gdzie pełnił rolę inżyniera w dziale rozwoju i kontroli instrumentów fotogrametrycznych. W 1951 roku zdecydował się na emigrację do Kanady, gdzie założył Sekcję Badań Fotogrametrycznych przy National Research Council of Canada, którą kierował do 1980 roku.

W 1971 roku obronił pracę doktorską na temat techniki stereo-ortofoto. W swojej karierze naukowej koncentrował się na rozwoju instrumentów geodezyjnych i fotogrametrycznych oraz projektowaniu nowatorskich systemów pomiarowych i kartograficznych opartych na nowoczesnych technologiach. W tym czasie uzyskał 7 kanadyjskich i 8 amerykańskich patentów.

W 1996 roku został przyjęty w poczet członków PAN jako członek zagraniczny. W 1974 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego praca została również doceniona przez państwo, ponieważ został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Przypisy

  1. Blachut Teodor Józef, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 28.08.2019 r.]
  2. Doktoraty honoris causa nadane przez AGH. agh.edu.pl. [dostęp 23.02.2011 r.]
  3. Biografia na stronie Geoforum
  4. Teodor Józef Blachut na stronie AGH

Oceń: Teodor Józef Blachut

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:25