Maria Olczyk


Maria Olczyk, urodzona 30 marca 1943 roku w Częstochowie, to postać o niezwykłych osiągnięciach w polskiej historii. Była prządzką oraz aktywną działaczką partyjną, która zaangażowała się w życie społeczne i polityczne kraju.

W trakcie swojej kariery politycznej, Olczyk miała zaszczyt pełnić funkcję posła na Sejm PRL w VII kadencji, co świadczy o jej znaczącej roli w zinstytucjonalizowanej sferze władzy.

Maria Olczyk zmarła 30 września 2002 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci ludzi i na kartach historii.

Życiorys

Maria Olczyk była córką Zdzisława i Stanisławy. Uzyskała wykształcenie zawodowe, które umożliwiło jej rozpoczęcie kariery jako prządka, a później jako brygadzistka w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Stradom”. W trakcie swojej drogi zawodowej ukończyła także Wyższą Szkołę Partyjną przy Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Częstochowie.

Wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1963 roku, gdzie pełniła funkcję sekretarza w podstawowej organizacji partyjnej. W latach 1973-1975 zasiadała w Komitecie Miejskim partii w Częstochowie, a od 1975 do 1979 roku była członkiem częstochowskiego Komitetu Wojewódzkiego partii, w tym do 1978 roku była również w jego egzekutywie. W 1975 roku miała zaszczyt być delegatką na VII Zjazd PZPR.

W 1976 roku uzyskała mandat posła na Sejm PRL w okręgu Częstochowa, gdzie aktywnie uczestniczyła w pracach Komisji Pracy i Spraw Socjalnych oraz Komisji Przemysłu Lekkiego. Od kwietnia 1978 do lipca 1981 roku piastowała stanowisko I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR w Częstochowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego. W listopadzie 1980 roku ponownie zaczęła zasiadać w Komitecie Wojewódzkim partii w Częstochowie oraz w jego egzekutywie.

Maria Olczyk została pochowana nacmentarzu Rakowskim w Częstochowie.


Oceń: Maria Olczyk

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:18