Tomasz Radecki


Tomasz Radecki, urodzony 21 grudnia 1898 roku w Częstochowie, to postać, która wywarła wpływ na polską historię w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas II wojny światowej. Był on nie tylko działaczem Komunistycznej Partii Polski, ale również istotnym członkiem polskiego ruchu oporu w czasach niemieckiej okupacji.

W czasie, gdy Polska zmagała się z trudnymi warunkami okupacyjnymi, Radecki wykazał się odwagą i determinacją w walce z reżimem hitlerowskim. Jako członek KPP, angażował się aktywnie w różnorodne działania, mające na celu opór wobec okupanta. Niestety, jego działalność nie pozostała bez echa i w 1943 roku został aresztowany przez hitlerowców.

Po aresztowaniu trafił do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, gdzie stawiał opór brutalnym warunkom. W niezwykle dramatycznych okolicznościach udało mu się jednak uciec i dołączyć do oddziałów partyzanckich, gdzie kontynuował walkę o wolność kraju. Jego heroiczne działania znalazły tragiczny finał 1 sierpnia 1943 roku, gdy zginął w potyczce z niemieckimi żołnierzami w Ciecierzynie.

W uznaniu jego poświęcenia i zasług, w 1948 roku, pośmiertnie odznaczono go Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, co stanowi niejako symbol jego odwagi i zaangażowania w walkę o niepodległość Polski.

Przypisy

  1. Postanowienie o odznaczeniu z dnia 20.04.2017 r. - Monitor Polski [online], monitorpolski.gov.pl [dostęp 27.11.2017 r.]

Oceń: Tomasz Radecki

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:20