Andrzej Faracik


Andrzej Wojciech Faracik, urodzony 10 grudnia 1947 roku w Częstochowie, to postać, która zyskała uznanie zarówno jako technik, jak i polityk. Jego działalność w sferze politycznej obejmuje członkostwo w Sejmie PRL podczas IX kadencji, co stanowi ważny element jego kariery zawodowej.

Faracik odgrywał istotną rolę w kształtowaniu polityki w Polsce w okresie transformacji, a jego doświadczenie zawodowe jako technika przyczyniło się do jego aktywności w życiu publicznym.

Życiorys

Andrzej Faracik swoje umiejętności edukacyjne rozpoczął w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, które ukończył w 1965 roku. Następnie, w 1973, osiągnął tytuł zawodowy magistra inżyniera mechanika ze specjalizacją w spawalnictwie na Politechnice Częstochowskiej.

W latach 1973-1978 pełnił rolę mistrza w WKS w Hucie Częstochowa, a później, od 1978 do 1990 roku, kierował WKS w PPZM Herby. Jego zaangażowanie w politykę było rekordowe; był wiceprzewodniczącym Miejskiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego oraz członkiem Wojewódzkiego Komitetu tej partii.

W 1985 roku Faracik uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji, zdobywając go w okręgu Częstochowa. W Sejmie pełnił funkcję sekretarza oraz miał aktywną rolę w licznych komisjach, w tym w Komisji Przemysłu, Komisji Transportu, Żeglugi i Łączności oraz w Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się nowelizacją ustawy dotyczącej udziału młodzieży w życiu państwowym. Mimo prób, w wyborach parlamentarnych w 1989 roku nie udało mu się zdobyć mandatu w Częstochowie, przegrywając z Januszem Błaszczykiem.

W 1990 r. ukończył również studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania, a w latach 1991-2003 zasiadał w Radach Nadzorczych Jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa. W pełnionej przez niego roli dyrektora naczelnego PPZM Herby między 1991 a 1996 r. oraz prezesa zarządu Scrapena S.A. w latach 1996-1998, wykazywał dynamiczne podejście do zarządzania.

W 2003 roku Faracik objął stanowisko pełnomocnika wojewody śląskiego ds. prywatyzacji PRDM w Myszkowie. Następnie w latach 2004-2005 był prezesem zarządu Konst-Met Sp. z o.o., a także dyrektorem zakładu Konst-Met ISD Huta Częstochowa w latach 2006-2007. Pełnił funkcję szefa produkcji konstrukcji metalowych w ISD Huta Częstochowa do roku 2008, a następnie przez krótki okres, od 2008 do 2009, był prezesem zarządu Spółki ISD Konstrukcje w Gdańsku. Od 2009 roku do 2013 r. pracował jako zastępca szefa produkcji w Stoczni Gdańsk S.A.. Ostatecznie w 2014 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Nagrody i odznaczenia

Andrzej Faracik, wyróżniająca się postać, zdobył liczne nagrody i odznaczenia w uznaniu za swoje zasługi. Wśród tych nagród znaleźć można Medal za zasługi dla miasta Częstochowy, Brązowy Krzyż Zasługi, Medal 40-lecia Polski Ludowej oraz Złotą Odznakę za zasługi dla województwa częstochowskiego.

Jego osiągnięcia zostały docenione także poprzez przyznanie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaki HonorowejPolskiego Czerwonego Krzyża. Dodatkowo, otrzymał Odznakę Honorową Sybiraka, Odznakę za zasługi dla Transportu Prywatnego oraz Odznakę za zasługi dla LZS.

Uznanie dla jego pracy zaowocowało także tytułem Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji. Warto podkreślić, że znalazł się w Złotej Księdze Zasłużonych dla NOT oraz zdobył szereg nagród w konkursach organizowanych przez RW NOT w Częstochowie.


Oceń: Andrzej Faracik

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10