Jerzy Zając


Jerzy Grzegorz Zając, urodzony 2 marca 1947 roku w Częstochowie, to postać o znaczącym dorobku w historii Polski. Jest on nie tylko politykiem, ale również inżynierem, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i zaangażowaniu w życiu publicznym.

W okresie PRL, Zając aktywnie uczestniczył w ruchu opozycyjnym, czego efektem były jego późniejsze osiągnięcia w sferze polityki. Jako poseł na Sejm III kadencji, odegrał ważną rolę w kształtowaniu nowoczesnej Polski, a jego doświadczenie i wiedza miały wpływ na wiele decyzji legislacyjnych.

Życiorys

W 1968 roku Jerzy Zając został relegowany z Politechniki Wrocławskiej. Po upływie czterech lat zakończył swoje studia na wydziale elektrycznym Politechniki Częstochowskiej i rozpoczął pracę jako pracownik naukowy na tej uczelni. W 1940 roku dołączył do NSZZ „Solidarność”, co miało istotny wpływ na dalszy rozwój jego kariery.

Podczas stanu wojennego zaangażował się w kolportaż pism i wydawnictw, które były dostępne w podziemiu. Został internowany w okresie od lipca do grudnia 1982 roku i osadzony w obozie dla internowanych w Nowym Łupkowie. Po zwolnieniu z obozu, wprowadzono zakaz prowadzenia przez niego zajęć dydaktycznych. Od 1986 roku pracował w Zakładzie Energetycznym, obecnie znanym jako Zakład Energetyczny Częstochowa S.A.

W 1989 roku stanął na czele Komitetu Obywatelskiego w Częstochowie. Pełnił funkcję radnego miejskiego przez dwie kadencje, które zakończyły się w 1998 roku, gdzie był zarówno przewodniczącym, jak i wiceprzewodniczącym rady. Zasiadał również jako poseł w III kadencji Sejmu z ramienia Unii Wolności, jednak jego starania o reelekcję nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Krótko działając w Porozumieniu Centrum i Ruchu Odbudowy Polski, dołączył do Unii Demokratycznej i później do Unii Wolności. Jednakże opuścił ją w oburzeniu na plan przekształcenia partii w Partię Demokratyczną. W 2005 roku związał się z Platformą Obywatelską, z której listy bez sukcesu próbował uzyskać mandat radnego podczas wyborów samorządowych w 2006. Cztery lata później powrócił do samorządu miejskiego.

W 2014 roku, po wystąpieniu z PO oraz klubu radnych, nie zdobył reelekcji z ramienia lokalnego komitetu. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje działania na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i osiągnięcie sukcesów w pracy zawodowej oraz społecznej. Trzy lata później, w 2016 roku, otrzymał również Krzyż Wolności i Solidarności.

Przypisy

  1. Nie było wielkiej ucieczki Macierewicza? Kolega z czasów opozycji podaje w wątpliwość legendę wiceszefa PiS. natemat.pl, 08.11.2015 r. [dostęp 13.11.2015 r.]
  2. Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 13.11.2015 r.]
  3. M.P. z 2016 r. poz. 1232
  4. M.P. z 2013 r. poz. 626

Oceń: Jerzy Zając

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:19