Mieczysław Birnbaum


Mieczysław Birnbaum, znany także pod pseudonimem Mieczysław Binom, to postać, która odcisnęła swoje piętno w historii Polski. Urodził się 10 czerwca 1889 roku w Częstochowie, a swoje życie zakończył tragicznie w Katyniu w dniach 23-24 kwietnia 1940 roku.

Był nie tylko polskim publicystą i tłumaczem, lecz również osobą o żydowskich korzeniach. W swojej młodości angażował się w działalność ruchu rewolucyjnego, co pokazuje jego determinację w dążeniu do zmian społecznych.

Po pewnym czasie związał się z armią, służąc jako oficer Wojska Polskiego. Jego zasługi na polu bitwy zostały docenione, gdyż otrzymał prestiżowy Order Virtuti Militari, co stanowi dowód jego odwagi i poświęcenia w służbie dla ojczyzny.

Życiorys

Urodził się w Częstochowie w rodzinie żydowskiej jako syn chazana Abrahama Bera Birnbauma oraz Leonory z domu Frenkel. Jego siostra, Helena Gruszecka (1901–1982), była uznaną aktorką. Po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie, rozpoczął działalność polityczną. Z początku był związany z Socjaldemokracją Królestwa Polskiego i Litwy, a następnie dołączył do PPS–Frakcji Rewolucyjnej.

Jego studia zostały przerwane z powodu aresztowania, wynikającego z aktywnego uczestnictwa w ruchu rewolucyjnym. Po odsiedzeniu wyroku został zesłany, a podczas I wojny światowej walczył w armii rosyjskiej. W 1917 roku brał udział w tworzeniu Wojska Polskiego na wschodzie, organizując Związek Wojsk Polskich w Jassach. Wkrótce po tym został wybrany na członka Komitetu Wykonawczego Wojsk Polskich Frontu Rumuńskiego i był również członkiem POW (KN 3).

Birnbaum był jednym z delegatów gen. Józefa Hallera, wspólnie z Bronisławem Nakoniecznikow-Klukowskim i Walerianem Czumą, którzy 12 kwietnia 1918 roku zostali wysłani do rządu RFSRR. Ich celem było uzyskanie zgody na przemarsz korpusu militarnego z Ukrainy na tereny kontrolowane przez bolszewików, w odpowiedzi na niemieckie żądania rozbrojenia.

Bolszewicy jednak odmówili ewakuacji II Korpusu za Dniepr, a ich decyzja przyczyniła się do rozbicia korpusu w bitwie pod Kaniowem przez Niemców. Miał również istotną rolę jako szef wydziału politycznego II Oddziału Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, piastując stopień porucznika piechoty WP w latach 1918–1921.

Był zaufanym emisariuszem Józefa Piłsudskiego i z jego nominacji reprezentował Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego w rokowaniach polsko-bolszewickich w Mikaszewiczach podczas wojny polsko-bolszewickiej, gdzie pełnił funkcję głównego negocjatora w trudnych okolicznościach.

Birnbaum był także tłumaczem literatury rosyjskiej i jako pierwszy przetłumaczył na język polski opowiadania Izaaka Babla oraz Jewgienija Zamiatina. Interesującym faktem jest, że był stryjem Jerzego Pomianowskiego.

W czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku, po agresji ZSRR na Polskę, dostał się do niewoli sowieckiej i był przetrzymywany w obozie w Kozielsku. Z tragicznych wiadomości wynika, że 23 lub 24 kwietnia 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, gdzie również został pochowany. Dopiero 28 lipca 2000 roku jego szczątki zostały przeniesione na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

5 października 2007 roku, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, pośmiertnie mianował go na stopień kapitana. Awans został ogłoszony publicznie 9 listopada 2007 roku w Warszawie, podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Ordery i odznaczenia

Wśród licznych zasług Mieczysława Birnbauma, istotną rolę odgrywają jego odznaczenia, które są świadectwem uznania za wybitne osiągnięcia. Poniżej wymienione są niektóre z nich:

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 6741,
  • Krzyż Niepodległości – przyznany 17 marca 1932 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
  • Krzyż Walecznych,
  • Złoty Krzyż Zasługi – przyznany 9 listopada 1929 „za zasługi na polu pracy narodowej i społecznej”.

Twórczość

Mieczysław Birnbaum, znany pisarz i translator, pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego ważniejszych dzieł:

  • „Partja winta” A. P. Czechow (tłumaczenie M. Binom, Warszawa, „Rój”, 1926),
  • „Ludzie jaskiniowi i inne opowiadania” J. Zamiatin (przekład pod pseudonimem Binom, poprawiony i uwspółcześniony przez M. K., tekst oparty na wydaniu „Roju” z 1927 roku, Warszawa: WIS 1986),
  • „Gasnącemu światu” (słowa pod pseudonimem M. Binom; ilustracje St. Dobrzyński, Warszawa, s.n. 1930),
  • „Raj na ziemi” (Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, Zakłady Wydawniczo-Drukarskie „Praca”, 1930),
  • „Utwory wybrane” I. Babel (tłumaczenie pod pseudonimem Mieczysław Binom, wstęp Jerzy Pomianowski, Warszawa, „Czytelnik”, 1961),
  • „Historia jednego konia” I. Babel (tłumaczenie pod pseudonimem Mieczysław Binom; wybór dokonał Ziemowit Fedecki, Warszawa, „Czytelnik”, 1988).

Przypisy

  1. Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
  2. Birnbaum był bliskim znajomym Juliana Marchlewskiego z okresu działalności podziemnej. Andrzej Nowak Polska i trzy Rosje. Studium polityki wschodniej Józefa Piłsudskiego (do kwietnia 1920 roku), Wyd. II poprawione, Kraków 2008, Wyd. Arcana ISBN 83-86225-44-0; Stosunki polsko-radzieckie, 1918-1919 W. Gostyńska, Wydział I-Nauk Społecznych, PWN, 1986
  3. http://archiwum.rp.pl/artykul/262572_Okularnik_z_Odessy.html Rzeczpospolita, 05.02.2000 r. Okularnik z Odessy. J.Pomianowskim
  4. Historia wojskowości polskiej: wybrane zagadnienia, W. Biegański, P. Stawecki, J. Wojtasik, Wojskowy Instytut Historyczny, Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1972, według wspomnień bratanka Jerzego Pomianowskiego członek SDKPiL Rzeczpospolita 10.11.2006 r. Nr 263, "Szabla za Babla". Wywiad z J. Pomianowski
  5. http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek3_061110/dodatek3_a_16.html Rzeczpospolita 10.11.2006 r. Nr 263, "Szabla za Babla". Wywiad z J. Pomianowski
  6. M.P. z 1932 r. nr 64, poz. 82.
  7. M.P. z 1930 r. nr 13, poz. 21.
  8. Stanisław S. Łoza, Czy wiesz, kto to jest?, Warszawa 1938, s. 49.
  9. http://www.naszawitryna.pl/ksiazki_31.html fragm. książki "Cienie, które dzielą" M. Kałuski
  10. Mieczysław M. Birnbaum, Raj na ziemi, Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1930.

Oceń: Mieczysław Birnbaum

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:5