Janusz Radziejowski


Janusz Antoni Radziejowski, który przyszedł na świat 17 stycznia 1949 roku w Częstochowie, jest postacią o znaczącym dorobku na polskiej scenie naukowej i politycznej. Jest uznawany za specjalistę w dziedzinach geografii i urbanistyki, a także w ochronie środowiska, co czyni go ekspertem w ważnych sprawach dotyczących naszej planety.

W swojej karierze Radziejowski miał również istotny wpływ na życie społeczne, pełniąc rolę działacza opozycyjnego w okresie PRL. Jego działalność obejmowała lata chadeckie, gdy walczył o zmiany w polskim systemie politycznym. W późniejszym okresie, w latach 1997–2001, piastował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, gdzie jego misją było wprowadzenie i promowanie zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Oprócz życia politycznego Janusz Radziejowski jest także znanym Głównym Konserwatorem Przyrody, gdzie podejmował wiele działań mających na celu ochronę i zachowanie polskiej flory i fauny. Jego liczne osiągnięcia w tej dziedzinie świadczą o jego zaangażowaniu i pasji do przyrody.

Życiorys

W czasie swojej młodości, Janusz Radziejowski był aktywnie związany z Związkiem Młodzieży Socjalistycznej oraz Zrzeszeniem Studentów Polskich. W 1972 roku uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później obronił doktorat z zakresu geografii. Jego specjalizacja obejmowała ochronę obszarów przyrody, ochronę środowiska, planowanie przestrzenne oraz urbanistykę.

Radziejowski swoją karierę zawodową rozpoczął w Instytucie Kształtowania Środowiska w Warszawie, gdzie pracował do 1986 roku. Następnie przeszedł do Instytutu Ochrony Środowiska, tam kierował Zakładem Ochrony Przyrody i Krajobrazu aż do 1997 roku. W międzyczasie, od 1980 roku, zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, pełniąc rolę przewodniczącego komisji zakładowej w Instytucie Kształtowania Środowiska. Jako członek tego ruchu, Radziejowski znalazł się także w Tajnej Komisji Koordynacyjnej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, biorąc aktywny udział w konspiracyjnej produkcji nadajników dla podziemnego radia.

Po roku 1989, zdecydował się na aktywność polityczną. W latach 1989-1990 był członkiem Komitetu Obywatelskiego w dzielnicy Wola. Później, od 1990 do 1996 roku, był członkiem Porozumienia Centrum, a w latach 1994-1996 kierował jego warszawskim oddziałem. W tym czasie zasiadał również w radzie nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmując stanowisko wiceprezesa Komisji Ochrony Przyrody.

Radziejowski pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa od 25 listopada 1997 do 22 października 2001. Po zmianie nazwy ministerstwa w 1999 roku, sprawował także funkcję Głównego Konserwatora Przyrody. Był członkiem zespołu negocjującego akcesję Polski do Unii Europejskiej, odpowiadając na kwestie środowiskowe oraz piastując stanowisko wiceszefa ministerialnego komitetu do spraw Programu Środowiskowego ONZ.

W późniejszych latach Radziejowski przejął przewodniczenie radzie Ekofunduszu oraz objął funkcję dyrektora Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w latach 2003-2005. Ponadto, został ekspertem projektu Phare i wykładowcą na Wszechnicy Polskiej – Szkole Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie. Jako profesor uczelni aktywnie działał na rzecz rozwoju urbanistyki w Polsce jako wiceszef warszawskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz członek rady programowej czasopisma „Urbanista”. W kadencji 2006-2010 zasiadał w radzie miejskiej Podkowy Leśnej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego.

W 2007 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, uznając jego zaangażowanie w walkę o wolność i demokratyczne wartości.

Przypisy

  1. Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020. Wszechnica Polska – Szkoła Wyższa w Warszawie. [dostęp 17.04.2020 r.]
  2. a b c d Janusz Antoni Radziejowski. encysol.pl. [dostęp 28.03.2020 r.]
  3. a b Dr Janusz Antoni Radziejowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.03.2020 r.]
  4. Serwis PKW – Wybory 2006. [dostęp 17.04.2020 r.]
  5. M.P. z 2019 r. poz. 543
  6. M.P. z 2008 r. nr 31, poz. 273

Oceń: Janusz Radziejowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:17