Jan Franciszek Pospieszalski, urodzony 29 stycznia 1955 roku w Częstochowie, to postać o wielu talentach, która od lat znacząco wpływa na polską kulturę muzyczną oraz medialną.
Jest nie tylko muzykiem, aranżerem i kompozytorem, ale także dziennikarzem oraz publicystą, co czyni go osobą wszechstronną w różnych dziedzinach sztuki i mediów. Ponadto, jest autorem wiele programów radiowych i telewizyjnych, które cieszą się uznaniem i popularnością wśród słuchaczy i widzów.
Życiorys
Kariera muzyczna
Pierwsze kroki w muzyce Jan Pospieszalski postawił obejmując rolę w zespole Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława, którego był założycielem jeszcze w czasach liceum plastycznego, grając wspólnie z młodszymi braćmi. Po ukończeniu szkoły muzycznej drugiego stopnia oraz zdaniu matury, jego kariera nabrała rozpędu, gdy zaczął występować jako kontrabasista w licznych zespołach jazzowych.
W roku 1976 zajął miejsce Ryszarda Kaczmarka w popularnej formacji Czerwone Gitary, grając na gitarze basowej. Z zespołem tym koncertował nie tylko w Polsce, ale także w kraju i za granicą, odbywając trasy koncertowe m.in. w USA, ZSRR, Kanadzie, Austrii, Kubie oraz NRD, gdzie zdobył sporą popularność.
Od 1980 roku nawiązał współpracę z duetem fortepianowym Marek i Wacek, aby w połowie lat osiemdziesiątych dołączyć do zespołu Woo Boo Doo, w którym pełnił nie tylko funkcję muzyka, ale także menedżera. Po rozpadzie zespołu pozostawał członkiem i menedżerem Voo Voo przez dwanaście lat, w czasie których powstało wiele albumów. W 1993 roku w rodzinnej współpracy wydał autorskie opracowanie kolęd pod nazwą Kolędy Pospieszalskich, a w 1999 skomponował płytę Osiem Błogosławieństw, przygotowaną z okazji wizyty papieża w Polsce. Posiada na koncie wiele piosenek religijnych oraz muzykę filmową, tworząc również zbiór 60 piosenek dla potrzeb edukacji.
W 2000 roku zrealizował drugą część Kolęd Pospieszalskich z udziałem Anną Marią Jopek oraz Arki Noego, a w 2003 roku ukazała się płyta Najcieplejsze Święta.
Działalność medialna
W lat 1994–1997 Jan Pospieszalski prowadził program Swojskie klimaty w telewizji publicznej, gdzie zrealizował także kilka widowisk muzycznych, w tym spotkanie poświęcone Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Po zakończeniu tego cyklu przyczynił się do telewizyjnej kampanii wyborczej AWS, w której wystąpił w spotach reklamowych Mariana Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich w 2000. Krytycznie odniósł się do kontrowersyjnych działań Aleksandra Kwaśniewskiego.
Następnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego katolickich rozgłośni radiowych Plus, odchodząc stamtąd w lipcu 2001 roku, a w latach 2001-2003 organizował koncerty z okazji Dnia Papieskiego w Teatrze Wielkim. Swoją karierę w TV Puls kontynuował od 2001 roku, prowadząc program Studio Otwarte, który w nieco zmienionej formule zaistniał później w TVP2 oraz TVP1 jako Warto rozmawiać, emitowany do lutego 2011.
W 2011 roku Jan Pospieszalski założył audycję Jan Pospieszalski: Bliżej w TVP Info, z której odszedł w lutym 2016. Powrócił do TVP1 z nowym odcinkiem Warto rozmawiać, jednak program zdjęto w kwietniu 2021 roku z powodu skandalu dotyczącego etyki dziennikarskiej. W sierpniu tego samego roku rozpoczął działalność na kanale YouTube Janek Pospieszalski #Warto, lecz zakończył ją w kwietniu 2022 z powodu problemów z naruszeniami zasad społeczności YouTube. Jego publikacje można obecnie znaleźć na stronie internetowej dwumiesięcznika Polonia Christiana, wydawanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.
W 2010 roku zrealizował dokument Solidarni 2010 z Ewą Stankiewicz, który jednak wywołał kontrowersje. Rada Etyki Mediów oskarżyła go o naruszenie zasad obiektywizmu i szacunku w relacjonowaniu żałoby po katastrofie smoleńskiej, co jednak spotkało się z niezgodą niektórych członków, w tym Teresy Bochwic oraz Tomasza Bieszczada. Pospieszalski był również współautorem scenariusza dokumentu Lista pasażerów oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia Solidarni 2010. Swoje teksty publikował w takich tytułach jak „Rzeczpospolita”, „Do Rzeczy”, „Przewodnik Katolicki”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Nasz Dziennik” czy „Sieci”, a także był gospodarzem audycji Twarzą w Twarz w radiowej Jedynce.
Życie prywatne
Jan Pospieszalski urodził się w Częstochowie jako trzeci z dziewięciorga dzieci w rodzinie, do której należą także uznani muzycy, a jego braćmi są Marcin Pospieszalski i Mateusz Pospieszalski. Z żoną Marią z domu Bielunas są małżeństwem od 1978 roku i mają dwoje dzieci – Franciszkę i Barbarę. 7 sierpnia 1999 roku, podczas tragicznego wypadku na jeziorze Dadaj, zmarł jego czteroletni syn Antoni, co według słów Posieśalskiego, spowodowało znaczącą przemianę duchową i wzmocnienie jego wiary.
Odznaczony przez Stowarzyszenie KoLiber tytułem członka honorowego za wartości rodzinne i szacunek wobec polskiej historii, w 2021 roku stał się jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna, sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19 i tak zwanej „segregacji sanitarnej”. W listopadzie 2021 zachorował na COVID-19. Mieszka w warszawskim Ursynowie.
Dyskografia
Jan Pospieszalski, utalentowany muzyk, ma na swoim koncie wiele osiągnięć. W jego dyskografii znajdują się różne projekty, które demonstrują jego wszechstronność i umiejętności.
- W albumie Tribute to Eric Clapton zagrał na gitarze basowej w utworach „Wielka słabość”, „To nic złego” oraz „Blues 4 rano”,
- w ramach zespołu Zakopower przyczynił się do powstania utworu „Krapka Soli”,
- stworzył muzykę oraz tekst do albumu Dom pełen skarbów.
Przypisy
- Jak kolędują Pospieszalscy? Już kolejne pokolenie WYWIAD | Niezalezna.pl [dostęp 10.03.2024 r.]
- Jan Pospieszalski zawiesił swój kanał na YouTube [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 25.04.2022 r.]
- Jan Pospieszalski najpierw stracił pracę w TVP, a teraz musiał zrezygnować z działalności w sieci. Co się stało? [online], Fakt24.pl, 26.04.2022 r. [dostęp 27.04.2022 r.]
- MichałM. Niedbalski MichałM., Jan Pospieszalski z programem w internecie, mają go finansować widzowie [online], Press.pl, 13.08.2021 r.
- MichałM. Niedbalski MichałM., Komisja etyki TVP krytykuje Warto rozmawiać, programu w poniedziałek już nie było [online], Press.pl, 23.06.2021 r.
- Antyszczepionkowcy tworzą nowy ruch. Wśród założycieli znane osoby [online], Onet Wiadomości, 27.09.2021 r. [dostęp 12.10.2021 r.]
- O nas – Polska Jest Jedna! [online] [dostęp 12.10.2021 r.]
- pospieszalski.html [online], www.czestochowa.um.gov.pl [dostęp 24.08.2021 r.]
- Jan Pospieszalski przeniósł się z felietonami z „Do Rzeczy” do „Sieci” [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 23.06.2020 r.]
- Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława. [w:] Gazeta Częstochowska [on-line]. [dostęp 14.07.2010 r.]
- Stanowisko Rady Etyki Mediów. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 05.05.2010 r. [dostęp 14.05.2010 r.]
- Jan Pospieszalski. www.koliber.org. [dostęp 27.04.2010 r.]
- LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997 r.
- a b Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej: rock 'n' roll 1959-1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995 r.
- JolantaJ. Gajda-Zadworna JolantaJ., Klimat rodem z papieskich pielgrzymek [online], Życie Warszawy, 01.04.2010 r. [dostęp 30.08.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Antoni Zębik | Zbigniew Łakomski | Jerzy Grot-Kwaśniewski | Adam Szostkiewicz | Juliusz Stroynowski | Miłosz Kłeczek | Andrzej Grądman | Wojciech Swakoń | Stanisław Fornal | Aleksander Żyzny | Tomasz Skory | Ireneusz Bieleninik | Tadeusz Jagodziński | Teodor Heneczek | Anna Szulc | Włodzimierz Stępiński (1929–2000) | Abraham Gancwajch | Przemysław Kossakowski | Sławomira Walczewska | Aleksander RowińskiOceń: Jan Pospieszalski