Jerzy Grot-Kwaśniewski


Jerzy Hieronim Grot-Kwaśniewski to postać, która zapisała się w historii Polski swoją różnorodną działalnością. Urodził się w 1920 roku w Częstochowie, a swoją drogę życiową zakończył 17 lipca 2008 roku w Melbourne, gdzie zmarł.

Był nie tylko żołnierzem, ale również utalentowanym dziennikarzem oraz publicystą, który przez długie lata prowadził aktywne życie na emigracji, wnosiąc istotny wkład w życie społeczno-kulturalne Polonii.

Życiorys

Jerzy Grot-Kwaśniewski przyszedł na świat w 1920 roku w Częstochowie. Był synem Lucjana Kwaśniewskiego, który do 1939 roku pełnił funkcję burmistrza Radomska, oraz Władysławy z domu Sałwaciej.

W okresie przed wybuchem II wojny światowej był podchorążym Wojska Polskiego. Po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego w 1939 roku wziął aktywny udział w kampanii wrześniowej. Dołączył do organizacji Służby Zwycięstwu Polski, zainicjowanej w obwodzie radomszczańskim przez jego ojca. Jerzy, przyjmując konspiracyjny pseudonim „Grot”, zainicjował wydawanie biuletynu „Przegląd Polityczny” od marca 1940 roku. W stolicy, Warszawie, był także członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Biuletyn Informacyjny” oraz aktywnie uczestniczył w kolportażu.

Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej, pokonał trudności okupacji. Niestety, w obozie niemieckim Auschwitz znalazły się jego siostra Wiesława oraz matka, która tam straciła życie. Jerzy wziął również udział w powstaniu warszawskim, które było jednym z kluczowych momentów walki o wolność Polski.

Po zakończeniu działań wojennych został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, podobnie jak jego ojciec. W wyniku akcji przeprowadzonej przez partyzantów, Jerzy został uwięziony w Radomsku, jednak zdołał nielegalnie przedostać się na Zachód, docierając do brytyjskiej strefy okupacyjnej. W tym czasie razem z Gustawem Herling-Grudzińskim redagował pismo skierowane do Polaków, którzy odzyskali wolność po obozach.

Działał także jako członek Prezydium Rady Naczelnej Zjednoczenia Polskiego w Niemczech, pełniąc funkcję kierownika działu informacyjno-statystycznego Towarzystwa Pomocy Polakom, stanowiącego delegaturę rządu RP na uchodźstwie w Niemczech Zachodnich. Ponadto, w Niemczech był redaktorem naczelnym emigracyjnej agencji prasowej „Refugees Press” w Quakenbrück. Następnie osiedlił się w Australii, gdzie zamieszkał w Melbourne.

W Australii pracował jako korespondent „Kultury” (Paryż) oraz „Dziennika Polskiego” (Londyn) i był redaktorem australijskiego „Głosu Polskiego”. W latach 70. i 90. pełnił rolę redaktora naczelnego „Tygodnika Polskiego”. Według jednego źródła, kierował tym tytułem przez 12,5 roku (1978-1991), lecz według relacji samego Jerzego, sprawował tę funkcję przez 15 lat. Zaangażował się także w działalność Polskiego Ruchu Wolnościowego „Niepodległość i Demokracja”.

Jerzy Grot-Kwaśniewski zmarł 17 lipca 2008 roku. Jego pogrzeb odbył się 29 lipca 2008 roku w kościele św. Ignacego w Richmond-Melbourne.

Odznaczenia

Jerzy Grot-Kwaśniewski jest postacią, która zyskała szereg zaszczytnych odznaczeń w uznaniu za swoje znaczące wkłady w działalność na rzecz Polski i społeczeństwa. Oto lista jego odznaczeń:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 11 listopada 1984 roku, za zasługi, które były efektem wieloletniej pracy niepodległościowej oraz społecznej,
  • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który otrzymał 8 września 1993 roku, w uznaniu za wybitne osiągnięcia w działalności polonijnej,
  • Krzyż Walecznych, przyznany za odwagę oraz uczestnictwo w powstaniu warszawskim.

Przypisy

  1. a b c Marian Kałuski: Tygodnikowi Polskiemu „Sto lat!”. przeglad.australink.pl. [dostęp 21.06.2017 r.]
  2. a b c Witamy w Częstochowie! Jerzy Grot-Kwaśniewski. niedziela.pl. [dostęp 21.06.2017 r.]
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p Wiesław Kwaśniewski: Pro memoria. Jerzy Grot-Kwaśniewski. zrobtosam.com, 29.07.2008 r. [dostęp 21.06.2017 r.]
  4. a b c d Zmarł redaktor Jerzy Grot-Kwasniewski. zrobtosam.com, 26.07.2008 r. [dostęp 21.06.2017 r.]
  5. Informacje o zmarłych: Jerzy Hieronim Grot-Kwaśniewski. nekrologi-baza.pl. [dostęp 21.06.2017 r.]
  6. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 15, Nr 3 z 31.12.1984 r.
  7. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 6, Nr 1 z 09.01.1985 r.
  8. M.P. z 1993 r. nr 54, poz. 500.

Oceń: Jerzy Grot-Kwaśniewski

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:15