Władimir Poriemski


Władimir Dmitrijewicz Poriemski, znany również pod rosyjskim zapisem jako Владимир Дмитриевич Поремский, urodził się 17 stycznia 1909 roku w Częstochowie. Był on niezwykle wpływową postacią w rosyjskim ruchu emigracyjnym. Jego życie toczyło się na styku wielu ważnych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na jego działalność intellektualną oraz polityczną.

W ciągu swojego życia, które zakończyło się 22 stycznia 1997 roku, Poriemski zasłynął jako publicysta oraz tłumacz. Jego prace miały istotny wpływ na myśl polityczną i literacką wśród rosyjskich emigrantów, co czyni go ważnym przedstawicielem swojego pokolenia.

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów jego bogatego dorobku:

  • był aktywny jako publicysta,
  • ustosunkowywał się do ważnych kwestii politycznych,
  • przekładał prace innych autorów, co przyczyniło się do popularyzacji ich myśli w języku rosyjskim,
  • wspierał działania mające na celu zachowanie kultury rosyjskiej poza granicami ojczyzny.

Życiorys

W połowie listopada 1920 roku, jego rodzice, w towarzystwie sił Białych pod dowództwem admirała Piotra Wrangla, zostali ewakuowani z Krymu do Gallipoli. Następnie przenieśli się do Królestwa SHS.

Edukacja oraz kariera naukowa

W 1927 roku Poriemski ukończył rosyjskie gimnazjum w Belgradzie, a w 1928 zdał studia na Uniwersytecie w Belgradzie. W tym okresie zaangażował się aktywnie w działalność rozwijających się struktur rosyjskiej młodzieży narodowej. Po pewnym czasie wyjechał do Paryża, gdzie od 1931 roku kształcił się na Sorbonie. W 1932 roku jednocześnie ukończył studia w instytucie chemicznym w Lille. W latach 1932–1939 pracował w laboratorium badawczym zajmującym się identyfikacją sądową w ministerstwie sprawiedliwości. Do 1941 roku pracował w instytucie chemii stosowanej, regularnie publikując liczne prace na temat chemii molekularnej oraz analizy spektralnej.

Działalność polityczna

Pobyt we Francji zainspirował go do utworzenia Związku Rosyjskiej Młodzieży Narodowej, który nawiązał do struktury Ludowo-Pracowniczego Związku Solidarystów Rosyjskich (NTS). Jego teksty publikowane były w czasopiśmie NTS „Za Rossiju”. Niestety, w 1941 roku Poriemski został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Berlina, gdzie objął rolę tłumacza w obozie przygotowawczym dla czerwonoarmistów w Wustrau. W grudniu 1943 roku wybrano go na członka Biura Wykonawczego NTS.

Działalność literacka

W obozie, w którym przebywał, zajął się tłumaczeniem dzieła niemieckiego filozofa, Waltera Schubarta, zatytułowanego „Jewropa i dusza Wostoka”. W czerwcu 1944 roku, razem z innymi członkami NTS, ponownie został aresztowany przez Gestapo. W kwietniu 1945 roku, dzięki interwencji generała Andrieja Własowa, odzyskał wolność. Pod koniec tego samego miesiąca, w towarzystwie ppłk. Matwieja Mieleszkiewicza z Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, został wysłany na tereny okupowane przez Amerykanów, aby prowadzić rozmowy na temat politycznego rozwiązania sytuacji oddziałów własowskich. Niestety, został internowany i umieszczony w obozie pod Hamburgiem. Po przebytej ciężkiej chorobie odzyskał wolność w 1946 roku. Do 1947 roku pracował w obozie dla dipisów w Mönchehof pod Kassel, a następnie osiedlił się w Limburg an der Lahn, gdzie znalazł zatrudnienie w rosyjskim emigracyjnym wydawnictwie „Posiew”. W 1952 roku przeniósł się do Frankfurtu nad Menem. W styczniu 1955 roku został wybrany na przewodniczącego NTS. W grudniu tego samego roku został jednak ofiarą nieudanej próby zamachu, zorganizowanej przez agenta sowieckiego, który oddał się w ręce Amerykanów. W 1972 roku, wskutek złego stanu zdrowia, przekazał przywództwo NTS A.N. Artiomowi, pozostając jednocześnie członkiem Rady NTS. W 1998 roku wydawnictwo „Posiew” opublikowało pośmiertnie zbiór jego artykułów pod tytułem „Stratiegija antibolszewistskoj emigracyi. Izbrannyje statji 1934-1997”.


Oceń: Władimir Poriemski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:10