Wiesław Machejko był wybitnym przedstawicielem polskiego dziennikarstwa. Urodził się 22 listopada 1931 roku w Częstochowie, gdzie spędził wczesne lata swojego życia. Zmarł 26 maja 2004 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie znaczący dorobek literacki.
Był nie tylko dziennikarzem, ale również publicystą oraz satyrykiem. Jego twórczość odznaczała się nie tylko wizjonerskim spojrzeniem na rzeczywistość polityczną, ale także dużą dawką humoru i krytycznej analizy społecznej. Działał w czasach, gdy Polska zmagała się z wieloma wyzwaniami, co często znajdowało odzwierciedlenie w jego tekstach.
Życiorys
Wiesław Machejko przyszedł na świat w 1931 roku w Częstochowie. W 1950 roku ukończył Liceum im. H. Sienkiewicza, gdzie zdobył maturę. Następnie podjął studia na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie odznaczył się jako twórca zespołu estradowego „Dyliżans”. Jego występy koncentrowały się na tematach z życia studenckiego, a także na krytyce imperializmu i kapitalizmu.
Wspólnie z Piotrem Hertelem, Leszkiem Skrzydło i Ryszardem Czubaczyńskim założył Studencki Teatr Satyry „Pstrąg”. Machejko nie ograniczył się jednak tylko do działalności estradowej; rozpoczął też karierę dziennikarską, publikując swoje artykuły w takich gazetach jak „Głos Robotniczy”, „Expres Ilustrowany” oraz „Odgłosy”. Dodatkowo, pracował w telewizji, gdzie prowadził różnorodne magazyny, w tym programy o tematyce żeglarskiej, medycznej oraz modowej, pełniąc również rolę reportera i wydawcy w Łódzkich Wiadomościach Dnia.
Oprócz swoich osiągnięć dziennikarskich, Machejko był współzałożycielem Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego, aktywnie działając w nim od 1963 roku. Jego pasja do sztuki objawiała się także w działalności akademickiej, kiedy wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi.
Machejko był aktywnym działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich oraz Stowarzyszenia „Ordynacka”. Autorsko przyczynił się do stworzenia programów radiowych, takich jak „Wesoły autobus” i „Program z dywanikiem”. Ponadto, jego wkład w kulturę studencką uwieczniono w książce dotyczącej działalności STS Pstrąg pt. „Pstrąg Studencki Teatr Satyry”, która ukazała się po jego śmierci.
Wiesław Machejko zmarł w wyniku trzeciego zawału serca. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Doły w Łodzi (kwartał 28, rząd 30, grób 22).
Filmografia
Filmografia Wiesława Machejko to niezwykle interesujący zbiór dzieł, które demonstrują jego szeroką działalność w dziedzinie kinematografii. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych osiągnięć tego twórcy:
- „Uważaj co robisz!” (1962) – komentarz,
- „Kiedy nastaje lato” (1962) – komentarz,
- „Dwa oblicza miasta” (1962) – komentarz,
- „Było nie było”, nr 1/62 (1962) – komentarz,
- „Było nie było”, nr 3/62 (1962) – komentarz,
- „Raz… dwa… trzy…” (1963) – komentarz,
- „I znowu lato…” (1964) – komentarz,
- „Śladami «Błyskawicy»” (1978) – scenariusz i reżyseria.
Te tytuły odzwierciedlają nie tylko umiejętności twórcze Machejko, ale także jego zaangażowanie w rozwój kultury filmowej w Polsce.
Nagrody
Wiesław Machejko, znany za swoje osiągnięcia w świecie muzyki i telewizji, zdobył liczne nagrody w swojej karierze. Oto niektóre z nich:
- nagroda w Studenckiej Piosence Roku za utwór „Koci twist” (1964),
- „Srebrny Pierścień” przyznany na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za piosenkę „Kochajmy orkiestry wojskowe” (1974),
- II nagroda w konkursie na scenariusz telewizyjnych programów rozrywkowych (1975),
- III nagroda w tym samym konkursie (1977),
- nagroda Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia Telewizji za jego działalność jako reporter TV (1986),
- nagrody Redakcji Publicystyki i Informacji TV Warszawa za wyróżniające się reportaże z Wietnamu i Kambodży (1988),
- I nagroda za najlepszy program telewizyjny o zdrowiu, zdobyta za magazyn „Na zdrowie” (1994),
- nagrody oraz wyróżnienia w konkursach „Yacht – Film”.
Odznaczenia
Wiesław Machejko został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach oraz zaangażowaniu w działalność na rzecz społeczności i kraju.
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (1960),
- Złota Honorowa Odznaka Zrzeszenia Studentów Polskich,
- Odznaka Zasłużonego Działacza Związku Zawodowego Włókniarzy (1961),
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1972),
- Honorowa Odznaka Województwa Łódzkiego,
- Złota Honorowa Odznaka Zasłużonego Pracownika Komitetu ds. Radia i Telewizji (1973),
- Złoty Krzyż Zasługi (1975),
- Srebrny Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – za reportaże historyczne, w tym Śladami „Błyskawicy” (1979),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979),
- Odznaka Honorowa Województwa Piotrkowskiego (1986),
- Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” (1999),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1999).
Jego osiągnięcia i wyróżnienia są dowodem na długoletnią i owocną pracę na rzecz rozwoju kultury oraz pamięci narodowej.
Przypisy
- a b Wiesław Machejko [online], FilmPolski [dostęp 09.04.2022 r.]
- a b c d e f g HelenaH. Ochocka HelenaH., Wiesław Machejko - dziennikarz, publicysta, satyryk [online], www.art.intv.pl, 26.09.2007 r. [dostęp 08.04.2022 r.]
- a b c Almanach Absolwentów Sienkiewicza [online], absolwenci.sieniu.czest.pl [dostęp 08.04.2022 r.]
- Leszek Skrzydło. Biografia. Miastograf.pl. [dostęp 22.03.2018 r.]
- Anna Pawłowska: Łódź: pożegnanie Piotra Hertla. Dziennik Łódzki, 22.11.2010 r. [dostęp 22.03.2018 r.]
- JerzyJ. Wilmański JerzyJ., Dzieje prasy łódzkiej (z Płatków sadzy) [online], art.intv.pl, 1993 [dostęp 07.04.2022 r.]
- Redakcja, Zmarł redaktor Wiesław Machejko [online], Łódź Nasze Miasto, 27.05.2004 r. [dostęp 08.04.2022 r.]
- LeszekL. Skrzydło LeszekL., Pożegnanie [online], www.art.intv.pl [dostęp 09.04.2022 r.]
- Szlakiem pamięci. Wydanie II uzupełnione, Łódź, październik 2015 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Łukasz Szelecki | Władimir Poriemski | Witold Mężnicki | Aleksander Rowiński | Sławomira Walczewska | Przemysław Kossakowski | Abraham Gancwajch | Włodzimierz Stępiński (1929–2000) | Anna Szulc | Teodor Heneczek | Aleksander Żyzny | Stanisław Fornal | Wojciech Swakoń | Andrzej Grądman | Miłosz Kłeczek | Juliusz Stroynowski | Adam Szostkiewicz | Jerzy Grot-Kwaśniewski | Zbigniew Łakomski | Antoni ZębikOceń: Wiesław Machejko