Marcin Marian Pospieszalski, urodzony 19 września 1963 roku w Częstochowie, jest uznawanym w Polsce kompozytorem oraz aranżerem muzycznym. Jego umiejętności rozciągają się na obszary produkcji muzycznej, gry na basie oraz multiinstrumentalności, co czyni go jedną z kluczowych postaci w swojej dziedzinie.
Marcin Pospieszalski jest także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, co podkreśla jego znaczenie w branży muzycznej na polskim rynku.
Życiorys
Marcin Pospieszalski pochodzi z wielodzietnej rodziny, w której muzyka odgrywa bardzo ważną rolę. Jest mężem Lidii, utalentowanej piosenkarki, oraz dumnym ojcem dwóch synów – Nikodema i Mikołaja.
Jego umiejętności muzyczne nie ograniczają się tylko do gitary basowej i kontrabasu, ponieważ Marcin gra również na wielu innych instrumentach, takich jak skrzypce, altówka, cymbały rzeszowskie, a także instrumenty klawiszowe.
Kariera muzyczna
Muzyczna kariera Marcina Pospieszalskiego rozpoczęła się od założenia zespołu Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława wraz z braćmi. Jego edukacja muzyczna obejmuje studia w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach.
Marcin Pospieszalski jest również współzałożycielem zespołu New Life’m i ma na swoim koncie wiele kolaboracji z różnymi formacjami muzycznymi. Współpracował z zespołami takimi jak Armia, Tie Break, Young Power, a także z Soyką Yaniną & Kompanią, 2Tm2,3, Deus Meus, Arka Noego oraz artystami, takimi jak Lidia Pospieszalska czy Anna Maria Jopek oraz zespołem SBB.
Jako kompozytor, Pospieszalski stworzył muzykę do wielu filmów. Jego osiągnięcia obejmują m.in. film Słodko gorzki, za który otrzymał nagrodę za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 roku. Ponadto, jego prace obejmują także muzykę do filmów Demony wojny według Goi (nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej w 1999 roku w kategorii najlepsza muzyka) oraz Prawo ojca (nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej w 2001 roku w tej samej kategorii).
W jego dorobku znajduje się również muzyka do Historii Kowalskich oraz filmu animowanego O największej kłótni, który powstał w 1999 roku w ramach cyklu Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. Pospieszalski miał również zaszczyt realizować muzykę do dwóch odcinków serialu animowanego Mordziaki, zrealizowanego w Se-ma-forze.
Jako kierownik muzyczny, współorganizował wiele dużych koncertów telewizyjnych, takich jak koncert urodzinowy dla papieża Jana Pawła II w 2004 roku, „Victoria Częstochowska” z okazji 350 rocznicy obrony Jasnej Góry przed Szwedami czy „Gorzkie Żale” w 2006 roku. W 2008 roku był także odpowiedzialny za koncert „Debiuty”, który opierał się na utworach z tekstami Wojciecha Młynarskiego w czasie festiwalu w Opolu.
Wydarzenia te obejmowały również widowisko „Jasna Góra – Polska Kana” z okazji 300 rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze oraz koncert „Wsłuchiwać się w Papieża”, który miał miejsce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Marcin Pospieszalski był również producentem i współaranżerem hymnu Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku pt. „Błogosławieni miłosierni”. W 2017 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Dyskografia
Tie Break
Marcin Pospieszalski, utalentowany muzyk, ma na swoim koncie wiele znaczących projektów. Wśród nich znajduje się album pt. Tie Break, który jest kluczowym elementem jego twórczości. Dodatkowo, jego występ na koncercie Retrospekcja. Koncert. Kraków miał duże znaczenie dla lokalnej sceny muzycznej. Kolejnym ciekawym wydawnictwem jest Poezje ks. Jana Twardowskiego, które ukazuje piękno poezji w muzyce. Warto również zwrócić uwagę na projekt Yanina: Portret wewnętrzny, który zgłębia osobiste doświadczenia artysty.
Z dziećmi i dla dzieci
W swoim dorobku, Pospieszalski także angażował się w twórczość skierowaną dla najmłodszych. Wyjątkowym projektem są Dzieci z Brodą, które zyskują uznanie wśród dzieci i rodziców. W tym zakresie znajduje się album Normalnie szok!, w którym można znaleźć utwory takie jak Owieczki – kontrabas, oraz Granie i śpiewanie z udziałem basu i instrumentów klawiszowych. Ponadto, utwór Czuwaj wiaro! zawiera aranżacje smyczków i kontrabasu, czyniąc go wyjątkowym w tych ramach.
Gościnnie
Marcin Pospieszalski często współpracuje z innymi artystami, co owocuje interesującymi projektami. Z zespołem Zakopower stworzył dzieła, które wyróżniają się na polskiej scenie muzycznej. W ramach tego projektu znalazły się utwory takie jak Milczenie Owiec – kontrabas, Obidi Maju – bas oraz Kiedy se póde – kontrabas. Dodatkowo w jego twórczości można spotkać utwory: Ramala – bas oraz Pozdrowienie – muzyka, które z pewnością wpływają na odbiór całej twórczości.
Wydawnictwa przekrojowe i okolicznościowe
Poza działalnością koncertową, Pospieszalski jest autorem wielu albumów przekrojowych, które podkreślają jego wszechstronność. Album Wśród nocnej ciszy… zawiera utwory takie jak Wśród nocnej ciszy – fisharmonia oraz Hopsa bratkowie – bas. Kolejnym istotnym przedsięwzięciem jest Tribute to Eric Clapton, w którym artysta brał udział jako basista w znanych utworach jak Layla, After Midnight, czy Travelling East. Jego aranżacja instrumentów smyczkowych w Travelling East sprawia, że jest to wydawnictwo pełne emocji.
Inne
Marcin Pospieszalski udowodnił również swoje umiejętności w projekcie Dom pełen skarbów, w którym doskonale oddaje różnorodność brzmień, prezentując pełen wachlarz swojego talentu jako basista.
Filmografia
Marcin Pospieszalski to postać związana z wieloma projektami kulturalnymi, w tym z filmem dokumentalnym.
Jednym z jego wybitnych dzieł jest 2Tm2,3, który jest dokumentem poświęconym chrześcijańskiemu rockowi. Film ten został zrealizowany w 1996 roku i zyskał uznanie wśród widzów.
W rolach reżyserów zobaczyć można Andrzeja Horubałę oraz Macieja Chmiela, którzy przyczynili się do powstania tego interesującego projektu.
Przypisy
- Jak kolędują Pospieszalscy? Już kolejne pokolenie WYWIAD | Niezalezna.pl [online], niezalezna.pl [dostęp 10.03.2024 r.]
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 14.08.2020 r.]
- Zobacz teledysk do hymnu ŚDM!, „Stacja7”, 15.12.2015 r. [dostęp 04.11.2017 r.]
- Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława. [w:] Gazeta Częstochowska [on-line]. [dostęp 14.07.2010 r.]
- Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
- O największej kłótni w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Jańska-Maciuch | Łukasz Dziedzic | Dariusz Gawroński | Jacenty Dędek | Katarzyna Zwolska-Płusa | Krystyna Kolińska | Władysław Lech Terlecki | Bronisław Huberman | Włodzimierz Ściegienny | Stanisław Markowski | Janusz Orlikowski | Barbara Rosiek | Mikser (producent muzyczny) | Stefan Chabrowski | Edward Mesjasz | Antoni Fertner | Wojciech Prażmowski (fotograf) | Aleksander Wierny | Zdzisław Kałędkiewicz | Jacek LangOceń: Marcin Pospieszalski