Cmentarz św. Rocha w Częstochowie to niezwykle istotna nekropolia, która znajduje się na wschodniej granicy dzielnicy Lisiniec. Uznawany za najstarszy czynny cmentarz na terenie Polski, od lat gromadzi wiele historii i legend związanych z miejscem ostatniego spoczynku.
Początki jego istnienia sięgają 1641 roku, kiedy to dokonano pierwszych pochówków. W ciągu wieków cmentarz przeszedł różne zmiany i rozbudowy. W 1737 roku teren został powiększony, a dwa lata później na jego obszarze zaczęły pojawiać się murowane grobowce. Już w 1767 roku cmentarz obwiedziono murem, który w późniejszych latach ulegał zniszczeniom, a następnie odbudowie.
Interesujące są także różne teorie dotyczące powstania cmentarza. Możliwe, że służył on jako miejsce spoczynku pielgrzymów, którzy zmarli w trakcie podróży na Jasną Górę, lub jako cmentarz zakaźny dla ofiar epidemii. Tezom tym sprzyja fakt, iż św. Roch był uważany za patrona chroniącego przed chorobami zakaźnymi.
Na terenie cmentarza wzniesiono również kaplice, która była pierwsza z nich zbudowana w latach 1641-1642. Niestety, zniszczenia związane z potopem szwedzkim doprowadziły do jej zburzenia. Na jej miejscu powstał dzisiejszy kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana, konsekrowany w 1680 roku. Budowla ta przeszła liczne renowacje i przebudowy, a jej elementy barokowe przyciągają uwagę wielu zwiedzających.
Wśród nagrobków zasługujących na szczególną uwagę na cmentarzu znajdują się:
- kwatera wojenna, w której spoczywa 17 mogił indywidualnych powstańców śląskich poległych w 1921,
- groby powstańców z 1863 roku,
- grób zbiorowy wojenny, w którym spoczywa 13 ofiar terroru hitlerowskiego, w tym 10 zakładników rozstrzelanych na Rynku Wieluńskim 1 listopada 1943,
- kwatera wojenna żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich poległych w latach 1915–1918,
- mogiła zbiorowa wojenna żołnierzy ruchu oporu poległych w 1944 oraz ofiar terroru hitlerowskiego z 1939,
- symboliczny grób braci Jerzego, Rajmunda i Włodzimierza Sosnowskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
Na terenie cmentarza znajduje się również wydzielona część, która stanowi odrębny cmentarz ewangelicko-augsburski, zawierający kwaterę żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej.
Pochowani
Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie spoczywają liczni znani mieszkańcy oraz postacie, które wpisały się w historię regionu. Wśród nich możemy wymienić Marek Czerny, który jest jednym z bardziej rozpoznawalnych nazwisk związanych z tym miejscem. Inne zasłużone osobistości to Stanisława Gall-Kron, Feliks Gross-Korczyński, Bronisław Idzikowski, oraz Marian Kaznowski.
Dalej wśród pochowanych znajdziemy Ignacego Kozielewskiego, Stefana Kwoczałę, a także Piotra Machalicę. Nie można zapomnieć o Zbigniewie Michałowskim oraz Jan Pietrzykowskim, którzy również spoczywają na tym cmentarzu. Ciekawą postacią jest Stefan Policiński oraz Halina Poświatowska, której twórczość jest do dziś pamiętana w kręgach literackich.
Inne osoby, które zasługują na uwagę to Adolf Poświatowski, Hanna Przewłocka oraz Antoni Zimniak. Ich życie oraz działalność z pewnością miały znaczący wpływ na społeczność lokalną.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 09.10.2018 r.]
- a b Lisiniec [online], czestochowa.pl
- Juliusz Sętowski: Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Muzeum Częstochowskie, 2006 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":
Cmentarz żydowski w Częstochowie | Cmentarz Komunalny w Częstochowie | Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie | Cmentarz Kule w Częstochowie | Cmentarz Rakowski w CzęstochowieOceń: Cmentarz św. Rocha w Częstochowie