Zdzisław Barański


Zdzisław Stanisław Barański, urodzony 9 listopada 1922 roku w Częstochowie, to postać, której życie i kariera pozostawiły znaczący ślad w historii Polski. Zmarł 9 lutego 1997 roku w Elblągu, gdzie spędził ostatnie lata.

Barański był nie tylko rzemieślnikiem, ale również aktywnym politykiem, pełniącym funkcję posła na Sejm IX i X kadencji. Jego wkład w działalność publiczną oraz rzemiosło stanowi ważny element lokalnej historii, a jego działalność parlamentarzysty wpisała się w szersze konteksty polityczne okresu powojennego.

Życiorys

„W latach 1945–1950 Zdzisław Barański pełnił rolę ekonomisty w Naczelnej Dyrekcji Przemysłu Torfowego z siedzibą w Elblągu, a następnie podjął pracę w Spółdzielni Rybołówstwa Morskiego „Pokój” w Tolkmicku, gdzie pozostawał w latach 1950–1957. Był jednym z pionierów w Elblągu, w latach 1945–1949 zarządzając własnym zakładem rzemieślniczym. Do roku 1950 kształcił się w Wyższej Szkole Budowy Maszyn w Warszawie, zdobywając kwalifikacje mistrza w zawodzie metalowym. Po zmianach ustrojowych w 1956 roku, ponownie zainicjował swoją działalność gospodarczą w Elblągu.

W 1945 roku był odpowiedzialny za organizację struktur Stronnictwa Demokratycznego w Elblągu. Przez trzy dekady, było jego drugim domem, gdyż zasiadał w radach narodowych różnego szczebla z ramienia tego ugrupowania. W roku 1985 uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji reprezentując okręg elbląski. Działał w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Gospodarki Morskiej, a także w Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych. W 1989 roku, jako jeden z czterech posłów SD, odniósł sukces w reelekcji, także z okręgu elbląskiego. Ponownie zasiadał w dwóch komisjach: Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego w tej drugiej, a także w Komisji dotyczącej Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W owym czasie pełnił także obowiązki wiceprzewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu SD.

Jako radny i parlamentarzysta, intensywnie wspierał społeczność ziemi elbląskiej. Był m.in. jednym z współzałożycieli Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz kluczowym inicjatorem obchodów 750-lecia Elbląga. Jego zasługi zostały docenione przez miasto Braniewo, które nadało mu honorowe obywatelstwo.

W swoim dorobku odznaczeń posiada m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1986 roku oraz Złoty Krzyż Zasługi, przyznany mu w 1975 roku.

Przypisy

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 04.07.2013 r.]
  2. Lista odznaczonych, „Kurier Polski” nr 140 z 23.07.1986 r., s. 2.

Oceń: Zdzisław Barański

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:11