Zbigniew Kołaczkowski


Zbigniew Kołaczkowski, urodzony w 1933 roku w Częstochowie, był wybitnym polskim ekonomistą, który zyskał uznanie w dziedzinie ekonomii politycznej. Jego wkład w tę naukę był znaczący, co sprawiło, że stał się znanym nauczycielem akademickim.

Wielu jego studentów oraz współpracowników doceniało jego pasję do nauczania oraz zdolność przekazywania skomplikowanych idei w przystępny sposób. Kołaczkowski związał swoje życie zawodowe z opolski szkołami wyższymi, gdzie wpływał na kształcenie kolejnych pokoleń ekonomistów.

Niestety, odszedł od nas 21 lutego 2021 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej ekonomii.

Życiorys

Zbigniew Kołaczkowski urodził się w 1933 roku w Częstochowie. W jego rodzinie, ojciec pracował w kancelarii adwokackiej. Po przeniesieniu w 1947 roku, rodzina osiedliła się w Opolu. Tam Zbigniew uczęszczał do Technikum Finansowego, które z sukcesem ukończył w 1952 roku. Następnie rozpoczął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1956 roku.

Po zakończeniu studiów Kołaczkowski wrócił do Opola i podjął pracę w Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego (WKPG). Dodatkowo zatrudniony był na pół etatu w Zakładzie Ekonomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W 1968 roku obronił doktorat, co zaowocowało przejściem na pełny etat do Wyższej Szkoły Inżynierskiej, gdzie objął stanowisko docenta i przez pewien czas był prorektorem na uczelni, współpracując z doc. Rościsławem Oniszczykiem.

Kołaczkowski powrócił do WSP w latach 70., gdzie wykładał w Instytucie Nauk Ekonomicznych. Jego zaangażowanie w akademickie życie uczelni doprowadziło do pełnienia funkcji dyrektora tego instytutu w latach 1982–1987, a następnie został prodziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego w latach 1987–1993. W latach 1993–1999 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich na Uniwersytecie Opolskim (wcześniej WSP). Praca na tym stanowisku uwypukliła jego troskę o studentów, co objawiało się m.in. nadzorem nad remontami akademików i stołówek.

Pod jego kierownictwem wspierano także rozwój kultury studenckiej oraz dbałość o odpowiednie wyposażenie klubów studenckich. Kołaczkowski był jednym z głównych pomysłodawców plenerowych rzeźb na terenie miasteczka akademickiego, co miało na celu uatrakcyjnienie przestrzeni dla studentów.

Na zakończenie swojej kariery wykładał na Wydziale Ekonomicznym WSZiA w Opolu w Zakładzie Teorii Ekonomii. Jego działalność na rzecz akademickich tradycji oraz promowanie ekonomii wśród młodzieży przyczyniły się do przyznania mu licznych odznaczeń, takich jak Medal Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Przypisy

  1. Zmarł doc. dr Zbigniew Kołaczkowski. uni.opole.pl. [dostęp 02.03.2021 r.]
  2. Dr Zbigniew Kołaczkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.01.2009 r.]
  3. S. Nicieja, op. cit., s. 179.
  4. a b c S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 178.

Oceń: Zbigniew Kołaczkowski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:6