UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Michał Żytniak


Michał „Żyto” Żytniak, urodzony 8 października 1983 roku w Częstochowie, to wszechstronny polski artysta, który wyróżnia się jako malarz, muzyk oraz raper. Jego twórczość przyciąga uwagę, łącząc różnorodne formy ekspresji artystycznej, co czyni go jednym z interesujących przedstawicieli współczesnej sztuki w Polsce.

Jest współtwórcą duetu ŻYTO/NOON, który zyskał popularność wśród fanów muzyki hip-hopowej. Dodatkowo, Michał Żytniak jest współzałożycielem marki odzieżowej Ladra, co świadczy o jego różnorodnych zainteresowaniach oraz umiejętnościach zarówno w dziedzinie sztuki muzycznej, jak i mody.

Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie, gdzie rozwija swoje artystyczne pasje, przyczyniając się do wzbogacenia polskiej sceny artystycznej.

Życiorys

Kariera muzyczna Michała Żytniaka rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to związał się zawodowo z Marcinem Grabskim, który jest właścicielem wytwórni Asfalt Records. Współpraca ta zaowocowała jego debiutancką płytą solową o tytule „Żyto”, która została wydana przez wspomnianą wytwórnię. Na tej pierwszej płycie artysty znalazły się utwory, które zyskały dużą popularność, w tym m.in. „Czy matka wie że ćpiesz”, „W Labiryncie” oraz „To nie ja”. Szczególnie głośno obiegł rynek singiel „Czy matka wie że ćpiesz”, który przyciągnął uwagę wielu słuchaczy.

Na albumie nie mogło również zabraknąć utworu „Jest mi trudno”, do którego teledysk zrealizował Mikołaj Bugajak ps. Noon. Ten projekt przyczynił się do zwiększenia rozpoznawalności Michała w polskim przemyśle muzycznym. W 2014 roku jego kariera zyskała kolejny rozdział, kiedy to Sokół, znany raper i właściciel wytwórni PROSTO, zaprosił go do współpracy.

W efekcie tej współpracy powstał jego drugi solowy album zatytułowany „Wiry”. Na płycie można usłyszeć wyjątkowe kolaboracje, w tym występy artystów takich jak Kękę, Małolat, oraz Olekhds, co podkreśla różnorodność i bogactwo brzmienia albumu.

Kariera artystyczna

W 2015 roku Michał Żytniak, kierując się swoją pasją do sztuk wizualnych, rozpoczął studia na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (dziś Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy), wybierając kierunek grafika warsztatowa. Rok później artysta postanowił przenieść się do Warszawy, gdzie w towarzystwie przyjaciela stworzył markę odzieżową o nazwie Ladra.

Twórczość Michała Żytniaka zdobyła uznanie, a jego prace są dostępne w renomowanych domach aukcyjnych, takich jak Artoffice oraz DESA UNICUM. Warto zaznaczyć, że między innymi takie osobistości jak Julia Wieniawa, Magdalena Schejbal, Oskar Tuszyński z zespołu PRO8L3M, Paluch, Kękę oraz Piotr Sobociński Jr., posiadają w swoich zbiorach jego dzieła.

Wywiady z artystą można znaleźć w takich publikacjach jak Elle, VOGUE Polska oraz Noizz.pl. Dodatkowo, Żytniak udzielił wywiadu do książki Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego pod tytułem „To nie jest Hip-Hop. Rozmowy II”.

Kariera muzyczna

W 2021 roku Michał Żytniak zdecydował się na powrót do swojej kariery muzycznej. Wraz z producentem Mikołajem Bugajakiem, który jest szeroko znany pod pseudonimem Noon, artysta wydał album zatytułowany Morza Południowe. Płyta ta ukazała się nakładem renomowanej oficyny Nowe Nagrania i zdobyła znaczną popularność, docierając do 14. miejsca w prestiżowym zestawieniu OLiS.

Oprócz działalności muzycznej, Michał Żytniak wykazał się również talentem w pisaniu tekstów. Jest autorem słów do muzyki do filmu „Zadra”, który wyreżyserowany został przez Grzegorza Mołdę. Premiera tego dzieła miała miejsce w jesieni 2022 roku, co dowodzi jego wszechstronności jako twórcy.

Przypisy

  1. Od rapu do zarabiania na malowaniu. Michał Żytniak o pasji i pracy [online], Noizz, 18.05.2022 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
  2. VogueV. Polska VogueV., Sztuka ery Instagrama: Michał Żytniak [online], Vogue Polska, 28.01.2022 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
  3. Rzucił rap dla malarstwa. „Artyści mówią, że nie znam norm, dlatego moje prace są świeże” [online], Noizz, 07.10.2018 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
  4. LADRA – nowa polska marka na streetwearowym rynku! [online], THE ILLEST, 06.08.2017 r. [dostęp 25.05.2022 r.]
  5. Rap nie dla bażantów i padalców. Recenzujemy "Morza Południowe" ŻYTO/NOON [online], Noizz, 24.06.2021 r. [dostęp 25.05.2022 r.]
  6. Michał Żytniak (1983) [online], Desa Unicum [dostęp 24.05.2022 r.]
  7. AsfaltShop [online], asfaltshop.pl [dostęp 24.05.2022 r.]
  8. Żyto w Prosto Label | Popkiller [online], www.popkiller.pl [dostęp 24.05.2022 r.]
  9. Lata 80. oczami nowej polskiej marki. Zdjęcia z kampanii! [online], Viva.pl [dostęp 25.05.2022 r.]
  10. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 24.05.2022 r.]

Oceń: Michał Żytniak

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:9