Bonifacy Dymarczyk, znany również pod pseudonimem Boniek, to postać, która na stałe wpisała się w polski krajobraz kulturalny. Urodził się 3 kwietnia 1951 roku w Częstochowie, gdzie również zmarł 10 grudnia 2003 roku. Jego wieloletnia kariera obejmowała wiele dziedzin sztuki, w tym aktorstwo, reżyserię teatralną oraz kabaret.
Jako aktor i reżyser, Dymarczyk zasłynął swoją niezwykłą charyzmą i umiejętnością dotarcia do publiczności. Był także utalentowanym kabareciarzem oraz autorem wielu piosenek i sztuk teatralnych, które cieszyły się dużym uznaniem. Jego twórczość przejawiała się również w postaci działalności w kabarecie "Adios Muchachos", gdzie pełnił rolę lidera oraz współtwórcy Sceny "Błazen".
Życiorys
Bonifacy Dymarczyk, artysta o niezwykłym talencie, rozpoczął swoją edukację w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Następnie studiował na Politechnice Częstochowskiej, gdzie związał się z ruchem artystycznym studenckiego życia. W latach 60. oraz 70. był jednym z głównych liderów kabaretu „Adios Muchachos”, który stworzył razem z Marianem Gorzeckim i Kazimierzem Nocuniem. Miejscem prób dla tego zespołu stał się znany klub studencki „Wakans”.
Dymarczyk odniósł znaczący sukces, dwukrotnie występując z kabaretem na studenckim festiwalu FAMA, gdzie w 1977 roku zdobył I nagrodę. Jednak po pewnym czasie, w wyniku działań operacyjnych, jego grupa otrzymała zakaz występów. Wkrótce zespół zdecydował się na zmianę nazwy na „Żegnajcie chłopcy”. W 1982 roku rozpoczął pracę w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie pozostał aż do końca swoich dni. W teatrze pełnił rolę inspicjenta oraz występował jako aktor.
Warto również nadmienić, że zagrał w filmie Łukasza Wylężałka pt. „Darmozjad polski”. Był aktywnym członkiem ZASP i od 2000 roku brał udział w wieczorach Sceny „Błazen”. Ostatnie lata swojego życia Dymarczyk poświęcił twórczości, pisząc bajki i piosenki dla teatru w Częstochowie, a także reżyserując różnorodne spektakle, takie jak „Balladyna” oraz „Wesele” wspólnie z Adamem Hanuszkiewiczem, „Łysa śpiewaczka” we współpracy z Henrykiem Talarem, a także „Mayday” oraz „Okno na parlament” z Wojciechem Pokorą.
Dodatkowo, Dymarczyk zajmował się także tworzeniem filmów krótkometrażowych, które dotykały tematów satyry społeczno-politycznej. Jego dzieło „Potrójny tryptyk” z muzyką Janusza „Yaniny” Iwańskiego zostało zaprezentowane pośmiertnie na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich „Klatka”.
Niestety, życie artysty zostało tragicznie przerwane w grudniu 2003 roku, gdy wracając do domu po próbie w teatrze, został napadnięty i brutalnie pobity. Nie udało mu się powrócić do zdrowia i zmarł w szpitalu kilka tygodni później. Interesującym jest fakt, że motyw przemocy fizycznej pojawiał się już w jego pracy artystycznej, między innymi w scenie filmu „Potrójny tryptyk”, gdzie sam autor odgrywał postać pobitego i okradzionego, oraz w piosence „Nie zrobicie metropolii z Częstochowy”, w której śpiewał: „Tak bym nie chciał dziś dostać w pacynę. Po co szpital, policja, protokół?”.
Ważniejsze role teatralne
Bonifacy Dymarczyk obejmował szereg znaczących ról w teatrze, które wpisały się w historię polskiej sceny teatralnej.
- 1996: Martini, w przedstawieniu „Lot nad kukułczym gniazdem”, reżyseria: Łukasz Wylężałek, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,
- 1998: Inspektor Troughton, w „Mayday”, reżyseria: Wojciech Pokora, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,
- 1999: Ronnie, w „Okno na parlament”, reżyseria: Wojciech Pokora, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Reżyseria
Bonifacy Dymarczyk jest uznawanym artystą, który zrealizował wiele ważnych przedsięwzięć w dziedzinie reżyserii.
- 1995: Balladyna (asystent reżysera),
- 1995: Łysa śpiewaczka (asystent reżysera),
- 1998: Mayday (asystent reżysera),
- 1999: Wesele (asystent reżysera),
- 1998: Nowe szaty króla,
- 1999: Krzesiwo,
- 2000: Kot w butach.
Pamięć o „Bońku”
Bonifacy Dymarczyk jest bohaterem o niezwykłej historii, który doczekał się statusu legendarnej postaci w świecie muzyki. W pierwszą rocznicę jego śmierci w jazzowym klubie Paradoks odbył się wyjątkowy koncert zatytułowany „Bonia Dymarczyka wieczór wspomnień”. Kolejnym znaczącym wydarzeniem był koncert 28 kwietnia 2011 roku w częstochowskim klubie muzycznym Zero, który uczcił 60. rocznicę urodzin artysty pod nazwą „Jeśli jest góra, musi być dół”. Podczas tego wydarzenia swoje interpretacje piosenek Dymarczyka zaprezentowali utalentowani aktorzy z Teatru im. Adama Mickiewicza oraz artyści związani z regionem Częstochowy.
Dodatkowo powołano do życia Scenę Ogólnokształcącą im. Bonifacego Dymarczyka, gdzie prowadzone są warsztaty artystyczne przez różnorodnych twórców z Częstochowy oraz odbywają się spotkania z uznanymi aktorami. Piosenki autorstwa Dymarczyka wykonują znane postacie, takie jak Agata Ślazyk z Piwnicy pod Baranami oraz Krzysztof Niedźwiecki, który zyskał popularność w zespołach Habakuk i Ptaszyska.
Przypisy
- Damian Leciak: 60. urodziny Bonifacego Dymarczyka. wiadomosci24.pl, 29.04.2011 r. [dostęp 08.05.2012 r.]
- Aleksandra Wiśniowska: W piwnicznym stylu.... Dziennik Polski, 24.02.2010 r. [dostęp 09.05.2012 r.]
- Paweł Knap: STUDENCKA ANEGDOTA, CZYLI ŻEGNAJCIE CHŁOPCY. Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej, lipiec 2008 r. [dostęp 09.05.2012 r.]
- Tadeusz Piersiak: Rekrutacja do kabaretu i filmu. Gazeta Wyborcza Częstochowa, 06.11.2006 r. [dostęp 08.05.2012 r.]
- Koncert w rocznicę śmierci aktora Bonifacego Dymarczyka. Gazeta Wyborcza Częstochowa, 10.12.2004 r. [dostęp 08.05.2012 r.]
- Cudowna lampa Alladyna. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. [dostęp 08.05.2012 r.]
- IV Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich "Klatka": Program. stopklatka.pl. [dostęp 08.05.2012 r.]
- Bonifacy Dymarczyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 08.05.2012 r.]
- Scena Ogólnokształcąca im. Bonifacego Dymarczyka. Co, gdzie, kiedy w Częstochowie. [dostęp 09.05.2012 r.]
- Wszystko co mam. Oficjalna strona Agaty Ślazyk. [dostęp 09.05.2012 r.]
- Anna Migalska: Kabaretowy Dzień Kobiet. czestochowa.cz, 09.03.2012 r. [dostęp 08.05.2012 r.]
- a b c Juliusz Sętowski: Biogram Bonifacego Dymarczyka. Portal absolwentów gimnazjum i liceum im R. Traugutta w Częstochowie. [dostęp 09.05.2012 r.]
- Jeśli jest góra musi być dół. Co, gdzie, kiedy w Częstochowie. [dostęp 08.05.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Stefan Mrożewski | Marcin Lamch | Krzysztof Niedźwiecki | Elżbieta Ziółkowska | Zbisław Janikowski | Józef Myjak | Janusz Mielczarek | Henryk Karliński | Mikołaj Pospieszalski | Łukasz Wylężałek | Janusz Siadlak | Łukasz Kulczak | Tomasz Bajer (artysta) | Ludwik Fritsche | Waldemar Modestowicz | Leon Jelonek | Ilona Chojnowska | Anna Weber | Piotr Rękawik | Stanisław HeymanOceń: Bonifacy Dymarczyk