Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie to interesujący instytut kultury, który obecnie jest oddziałem Muzeum Częstochowskiego. Historia tej galerii sięga czasów, gdy znana była jako Muzeum Pielgrzymowania. Mieści się ona w przestronnym, jednopiętrowym budynku, który został zbudowany w 1875 roku, na rogu alei Najświętszej Maryi Panny oraz ulicy Nowowiejskiego.
Budynek, znany w XIX wieku jako popówka, pierwotnie pełnił funkcję plebanii dla duchownych prawosławnych. Po zakończeniu I Wojny Światowej stał się siedzibą biskupów częstochowskich. W 1973 roku budynek został przekazany Muzeum Okręgowemu w Częstochowie, gdzie przez pewien czas mieściła się Galeria Sztuki Współczesnej.
Po remoncie przeprowadzonym w 2007 roku, Galeria Dobrej Sztuki zyskała nową funkcję, organizując stałą ekspozycję poświęconą pamiątkom związanym z pielgrzymkami do sanktuarium jasnogórskiego. Muzeum to nie tylko gromadzi zbiory, lecz także organizuje wystawy czasowe, które często dotyczą tematyki sakralnej. W przeszłości prezentowano tutaj cenne eksponaty wypożyczane ze wspomnianego sanktuarium.
Pomimo różnorodności ofert, zainteresowanie nową instytucją ze strony pielgrzymów i turystów okazało się stosunkowo skromne. Z roku na rok budżet galerii był zmniejszany, a temat pątniczy nie cieszył się taką popularnością, jak wystawy o innych tematach. W wyniku audytu przeprowadzonego na polecenie nowego zarządu miasta po wyborach samorządowych w 2010 roku, postanowiono przemianować placówkę na Galerię Dobrej Sztuki.
Wiosną 2013 roku siedziba dyrekcji Muzeum Częstochowskiego została przeniesiona do popówki, a część zbiorów Galerii Dobrej Sztuki przekazano do Centrum Promocji Młodych, które mieści się w Willi Generała, innym oddziale Muzeum Częstochowskiego. Latem tego samego roku, w muzeum otwarto stałą wystawę polskiego malarstwa z okresu przełomu XIX i XX wieku, która miała miejsce jeszcze przed formalnym utworzeniem Muzeum Pielgrzymowania.
Przypisy
- Polskie malarstwo z przełomu XIX i XX wieku wraca do starej siedziby. [w:] Radio Jura [on-line]. 20.06.2013 r. [dostęp 13.03.2014 r.]
- Wielkie zmiany w kulturze. Przeprowadzka. [w:] Janusz Strzelczyk [on-line]. Polskapresse sp. z o.o., 18.04.2013 r. [dostęp 10.03.2014 r.]
- Janusz Strzelczyk: Częstochowa chce zamknąć Muzeum Pilegrzymowania, bo nikt go nie odwiedza. Polskapresse sp. z o.o., 22.01.2011 r. [dostęp 10.03.2014 r.]
- Waldemar Palus: Społeczeństwo Częstochowy w latach 1918-1939. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, 1997.
- Janusz Brandys, Witold Mielczarek: Częstochowa i okolice. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1982.
- a b Obiekty muzealne. Muzeum Częstochowskie. Muzeum Częstochowskie. [dostęp 10.03.2014 r.]
- Muzeum Pielgrzymowania w Częstochowie, „Niedziela Ogólnopolska”, 33/2009.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie | Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej | Muzeum Historii Kolei w Częstochowie | Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie | Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie | Muzeum Haliny Poświatowskiej | Muzeum Częstochowskie | Muzeum Produkcji Zapałek w CzęstochowieOceń: Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie