Muzeum Haliny Poświatowskiej, którego pełna nazwa brzmi Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, to instytucja kulturalna, która stanowi istotny element życia literackiego w Częstochowie. Mieści się ono w historycznym budynku, w którym mieszkała utalentowana poetka, przy ulicy Jasnogórskiej 23. Haliny Poświatowskiej.
Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających 9 maja 2007 roku, co stało się ważnym wydarzeniem dla miłośników poezji i kultury w regionie.
Ekspozycja
W Muzeum Haliny Poświatowskiej, zainteresowani mogą zwiedzać ekspozycję, która obejmuje trzy główne sale. W tych przestrzeniach zgromadzono różnorodne pamiątki, do których należą głównie zdjęcia, listy oraz książki, związane z życiem i twórczością poetki. Ponadto na planszach można znaleźć wiersze Haliny Poświatowskiej, co dodatkowo wzbogaca doświadczenie zwiedzających.
Całość ekspozycji jest podzielona na dwie główne części, różniące się pod względem kolorystycznym – występują dwie sale zielone oraz jedna sala czerwona. W salach zielonych zwiedzający mają możliwość poznania twórczości artystki, natomiast sala czerwona poświęcona jest jej życiu osobistemu.
Ekspozycja w sali czerwonej została starannie zorganizowana i umieszczona w sześciu gablotach tematycznych, z których każda koncentruje się na innym etapie życia poetki:
- gablota pierwsza – przedstawia okres dzieciństwa,
- gablota druga – dotycząca małżeństwa z Adolfem Poświatowskim,
- gablota trzecia – eksponaty związane z operacją serca, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych,
- gablota czwarta – poświęcona okresowi studiów poetki,
- gablota piąta – ukazująca życie Haliny Poświatowskiej w Krakowie,
- gablota szósta – prezentująca jej życie w Częstochowie, z dodatkowymi materiałami związanymi z jej ostatnimi podróżami oraz przyjaciółmi.
W pierwszej sali zielonej zgromadzono dwie gabloty poświęcone twórczości artystki w formie książek. Natomiast w drugiej sali zielonej można zobaczyć prezentację multimedialną, która przedstawia zdjęcia Haliny Poświatowskiej, a także nagrania jej głosu oraz piosenek stworzonych na podstawie jej wierszy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Częstochowskie | Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie | Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie | Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie | Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej | Muzeum Historii Kolei w Częstochowie | Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie | Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w CzęstochowieOceń: Muzeum Haliny Poświatowskiej