UWAGA! Dołącz do nowej grupy Częstochowa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Patrycja Słomczyńska


Patrycja Słomczyńska, urodzona w Częstochowie, jest uznaną polską skrzypaczką oraz założycielką innowacyjnej szkoły artystycznej The Noise Makers. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do muzyki; Patrycja aktywnie angażuje się w działania mające na celu upamiętnienie Bronisława Hubermana, wybitnego polskiego skrzypka i działacza społecznego.

Dzięki swoim wysiłkom, Słomczyńska przyczynia się do propagowania kultury polskiej zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej praca przyciąga uwagę i uznanie.

Życiorys

Patrycja Słomczyńska rozpoczęła swoją przygodę z muzyką w młodym wieku. W wieku dziewięciu lat zaczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, w klasie Elżbiety Urbańskiej. Z przytłaczającą energią i determinacją ukończyła tę instytucję z dyplomem z wyróżnieniem oraz najwyższą możliwą oceną ze skrzypiec. Jej dalsza edukacja prowadziła ją w kierunku wybitnych osiągnięć, ponieważ w 2014 roku zdobyła dyplom na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, również z wyróżnieniem, pod okiem Bartosza Bryły. Oprócz tego, rozwijała swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, gdzie uczyła się pod okiem Maichaila Vaimana.

Bezpośrednio po ukończeniu swoich studiów magisterskich w Poznaniu, Słomczyńska kontynuowała naukę, biorąc udział w kursach prowadzonych przez Borisem Kuschnirem w Wiedeńskim Konserwatorium Muzycznym. W roku 2015, równolegle do swoich studiów podyplomowych w poznańskim oddziale SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, podjęła się studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem dra hab. Łukasza Błaszczyka. W tym czasie, jakże intensywnie, dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc masterclass jako skrzypaczka oraz doradzająca w zakresie kariery artystycznej.

Jej rozwój nie kończył się jednak na Europie, ponieważ Słomczyńska kontynuowała naukę w Nowym Jorku, gdzie pod okiem takich mistrzów jak Aleksandra Bryła, Jadwiga Kaliszewska, Robert Szreder, Wanda Wiłkomirska, Bartłomiej Nizioł, Roman Lasocki, Daniel Stabrawa, Juliana Rachlina i Maksim Wiengierow, szlifowała swój talent poprzez udział w licznych masterclass.

Dzięki swojej ciężkiej pracy i wyjątkowym umiejętnościom, występowała jako solistka oraz kameralistka w bardzo wielu krajach, m.in. Polsce, Chorwacji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz na Litwie, Łotwie, w Czechach, Estonii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Katarze, Holandii, Belgii, Szwajcarii i Węgrzech. Iconicznym momentem w jej karierze były występy na instrumencie stworzonym przez Antonio Stradivariego. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Słomczyńska miała możliwość grać na instrumencie z narodowej kolekcji.

Muzyka poważna zdominowała jej artystyczną działalność, ale Słomczyńska z powodzeniem wykonuje również muzykę filmową oraz klezmerską. Jako muzyk sesyjny współpracuje z różnymi artystami, wspomagając ich w licznych koncertach oraz nagraniach. Współpraca z Janem A.P. Kaczmarkiem zaowocowała nagraniem jego utworów filmowych, co miało miejsce podczas Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. Jej talent był również wspierany przez takich wykonawców jak Rod Stewart, Smokie, Serj Tankian, System of a Down, Archive, Electric Light Orchestra, Leszek Możdżer, Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Adam Sztaba, Natalia Nykiel, Tomasz Organek, Kuba Badach, Piotr Cugowski, Raz, Dwa, Trzy.

W ciągu swojej kariery wystąpiła na wielu prestiżowych scenach, takich jak Carnegie Hall, Vigadó, Musikverein, Konzerthaus Vienna, Wigmore Hall oraz Mozarteum Universisty. Oprócz własnych występów, Słomczyńska angażuje się w upamiętnianie twórczości słynnego polskiego skrzypka, Bronisława Hubermana, pochodzącego z Częstochowy.

Działalność edukacyjna

Słomczyńska jest również założycielką prywatnej szkoły muzycznej The Noise Makers. W tej instytucji współpracuje z wieloma uznanymi muzykami, takimi jak Anna Maria Staśkiewicz, Jarosław Nadrzycki, Marcelem Markowskim, Karolem Marianowskim, Marcinem Zdunikiem, Konradem Skolarskim, Aleksandrem Dębiczem, Marią Chlebuś, Piotrem „Rubensem” Rubikiem, Piotrem Żaczkiem oraz Robertem Lutym.

Stypendia

Patrycja Słomczyńska to utalentowana artystka, która zdobyła liczne stypendia w dziedzinie sztuki. Wśród tych nagród wyróżniają się:

  • kilkakrotne stypendium Prezydenta Miasta Częstochowa, w tym w roku 2008,
  • stypendium Marszałka Województwa Śląskiego, które otrzymała w 2013 roku,
  • stypendium Promotora Myszkowa w zakresie kultury, przyznane w 2014 roku,
  • wsparcie od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci,
  • Fundusz Stypendialny Talenty Piotra Voelkela,
  • stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu,
  • stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi,
  • oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowo w 2019 roku uzyskała stypendium „Młoda Polska”, które również zostało przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody i wyróżnienia

Patrycja Słomczyńska zyskała uznanie dzięki swoim wielu osiągnięciom w dziedzinie muzyki, uczestnicząc w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, na których zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Oto niektóre z jej osiągnięć:

  • I Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. E. Umińskiej – tytuł finalistki,
  • Konkurs Bachowski im. S. Hajzera w Zielonej Górze – wyróżnienie oraz III miejsce,
  • Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. Ireny Dubiskiej – wyróżnienie,
  • Międzynarodowy Konkurs im. Bohdana Warchala, Słowacja – I miejsce,
  • Przesłuchania Zespołów Kameralnych (duet smyczkowy) – I miejsce,
  • Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz (duet z wiolonczelą w Łodzi) – III miejsce,
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach – Warszawa (duet smyczkowy) – II miejsce,
  • Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Kolonii – I nagroda oraz nagroda specjalna,
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Neapolu – I nagroda,
  • Międzynarodowy Konkurs im. G. Musicisti – I nagroda,
  • Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Grazu – wyróżnienie oraz nagroda specjalna,
  • Międzynarodowy Konkurs Solistów w Pekinie – II nagroda, nagroda publiczności,
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Young Artists” w kategorii Fortepian i Instrumenty Smyczkowe w Nowym Jorku – II nagroda,
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w kategorii Solowej w Nowym Jorku – II nagroda.

Osiągnięcia Patrycji to efekt jej ciężkiej pracy i pasji do muzyki, a także jej zaangażowania w rozwijanie umiejętności na skrzypcach.

Przypisy

  1. a b c d Sylwetka Patrycji Słomczyńskiej. Akademia Muzyczna w Łodzi, 29.05.2017 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
  2. CLASSIC TEA – Impresje skrzypcowe. Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. [dostęp 18.12.2018 r.]
  3. a b Krzysztof Suliga: Patrycja Słomczyńska – wywiad ze skrzypaczką. myszkow.naszemiasto.pl, 12.03.2014 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
  4. Rod Stewart pokochał polskie skrzypaczki. prestigemjm.com, 05.09.2013 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
  5. Przyznano nagrody ludziom kultury. slaskie.pl, 13.11.2013 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
  6. Informacja dot. stypendiów twórczych i artystycznych Prezydenta Miasta Częstochowy w 2008 roku. Urząd Miasta Częstochowy. [dostęp 18.12.2018 r.]
  7. Krzysztof Suliga: Promotor Myszkowa 2014. Gala w Miejskim Domu Kultury. myszkow.naszemiasto.pl, 07.02.2014 r.

Oceń: Patrycja Słomczyńska

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:24