Janina Wierusz Kowalska


Janina Maria Wierusz Kowalska, urodzona w 1949 roku w Częstochowie, to uznawana w Polsce malarka oraz pedagog, która w znaczący sposób wpisała się w nurt polskiego abstrakcjonizmu geometrycznego.

W swojej twórczości artystycznej zajmuje się różnorodnymi technikami, w tym malarstwem, rysunkiem oraz tkactwem przestrzennym, co czyni ją wszechstronną artystką, posługującą się różnymi mediami wyrazu.

Życiorys

Janina Wierusz Kowalska pochodzi z rodziny, która ma głębokie tradycje artystyczne. Warto zaznaczyć, że jej dalekim przodkiem był wybitny malarz Alfred Jan M. Wierusz Kowalski, który był uczniem Józefa Brandta i przedstawicielem znanej Szkoły monachijskiej. Ponadto, był on honorowym profesorem Akademii Monachijskiej.

Studiowała ona na Wydziale Form Przemysłowych oraz na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Tadeusza Brzozowskiego, co świadczy o jej solidnym przygotowaniu artystycznym.

Janina jest również autorką „Szkoły Sztuki Wizualnej”, gdzie stworzyła innowacyjne programy kształcenia, które łączą sokratejską ideę twórczego dialogu z interdyscyplinarnym podejściem do edukacji, wzorowanym na tradycji Bauhausu. W swoich wykładach zajmuje się geometrycznymi podstawami rysunku, rysunkiem studyjnym oraz malarstwem i podstawami projektowania.

Jako ekspert w swojej dziedzinie, Wierusz Kowalska jest autorką licznych publikacji dotyczących historii sztuki i teorii designu. Angażuje się w publiczne życie artystyczne, prezentując swoje prace na licznych wystawach, które odbyły się w różnych miejscach na świecie.

Warto wymienić kilka z jej najważniejszych udziałów w wydarzeniach artystycznych: w 1996 roku uczestniczyła w wystawie w Buenos Aires (UTPBA), a następnie w 2000 roku w Brukseli (Galerie Art-Pol). W Warszawie brała udział w Galerii Sztuki Współczesnej Katarzyny Napiórkowskiej w 2001 roku, a także w wystawach w Żywcu (Stary Zamek) w 2004 roku oraz w Bielsko-Białej (Galeria BWA) w latach 1994 i 1995. Dodatkowo, brała udział w wystawach w Warszawie w Galerii Zapiecek pod hasłem „Amici di Tworki” w latach 2002 i 2005, jak również w konkursie „Obraz roku” w Art & Business w 2002 roku.

Twórczość

Twórczość Janiny Wierusz Kowalskiej stanowi kontynuację polskiej abstrakcji geometrycznej oraz minimalizmu. Wyróżnia się ona poprzez redukcję środków ekspresji, co zapewnia klarowność kompozycji oraz symetrię, a także operowanie podstawowymi formami geometrycznymi.

Artystka podkreśla, że jej źródłem inspiracji jest fascynacja naturą, która ukazuje się jako zestaw elementów posiadających specyficzne cechy i wzajemne relacje. Analiza tych elementów oraz ich przedstawienie w formie dzieła malarskiego prowadzi do poszukiwania formy idealnej.

Dorobek artystyczny

Janina Wierusz Kowalska to artystka, której dokonania artystyczne są zarówno różnorodne, jak i inspirujące. Wystarczy prześledzić jej indywidualne ekspozycje, by dostrzec postęp i głębię jej twórczości.

Wystawy indywidualne:

  • 2023 – bez tytułu TZT078, wspólnie z Danem Hildtem, Bos Fine Art, Utrecht (Holandia),
  • 2023 – „Krok w chmury”, Biegas Art Gallery (Muzeum im. Bolesława Biegasa),
  • 2022 – „Dom Obrazów”, Muzeum Okręgowe w Suwałkach,
  • 2021 – „Harfa i Cień”, Galeria (-1), Polskie Centrum Olimpijskie, Warszawa,
  • 2020 – „Wielki Sen”, Biegas Art Gallery (Muzeum Bolesława Biegasa), Warszawa,
  • 2019 – „Cztery obrazy”, Muzeum Okręgowe w Suwałkach,
  • 2017 – „Z Dala od Zgiełku”, Galeria (-1), Polskie Centrum Olimpijskie, Warszawa,
  • 2005 – „Janina Wierusz – Kowalska – Malarstwo”, Nantucket Gallery, Nantucket, USA,
  • 2004 – „Janina Wierusz – Kowalska – Malarstwo”, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa,
  • 2004 – „Janina Wierusz – Kowalska – Malarstwo”, Stary Zamek, Żywiec,
  • 2000 – „Janina Wierusz – Kowalska – Malarstwo”, Galeria Art–Pol, Bruksela,
  • 1996 – „Janina Wierusz Kowalska – Malarstwo”, Union de Trabajadores de Prensa de Buenos Aires, Buenos Aires.

Wystawy zbiorowe:

  • Ogólnopolskie Konfrontacje Młodych – Galeria „Pryzmat” w Krakowie (1977),
  • Letni Salon Beskidzki w Bielsku-Białej (1995),
  • Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień” (1995),
  • „Amici di Tworki” Instytut Polski w Paryżu, Francja (1999),
  • X Salon Plastyki „Egeria 2000” w Ostrowie Wielkopolskim (2000),
  • „Amici di Tworki” Galeria „Zapiecek” w Warszawie (2002),
  • „Obraz roku” konkurs „Art & Business” (2002),
  • „Amici di Tworki” Galeria „Zapiecek” w Warszawie (2005).

Każda z tych wystaw ukazuje nie tylko jej talent, ale także rozwój indywidualnego stylu. Przez lata, Wierusz Kowalska stała się nie tylko rozpoznawalną postacią w polskim świecie sztuki, lecz także międzynarodową artystką, której prace doceniane są w wielu krajach.

Udział w wydarzeniach

Lista wydarzeń, w których brała udział Janina Wierusz Kowalska, pokazuje jej aktywności w obszarze sztuki oraz zaangażowanie w różne projekty. Oto szczegóły:

  • 17 Warszawskie Targi Sztuki – Independent Gallery, I Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, Plac Zamkowy 4 (2019),
  • 18 Warszawskie Targi Sztuki – Biegas Art Gallery, Hala EXPO XXI w Warszawie, ul. Prądzyńskiego (2021),
  • 19 Warszawskie Targi Sztuki – Biegas Art Gallery, Hala EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego (2022),
  • Promocja albumu Dom Obrazów – Muzeum Okręgowe w Suwałkach (2023),
  • Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY 2023 (OmenaArt Foundation), wystawa przedaukcyjna, Pałac Króla Jana III w Wilanowie (2023).

Praca dydaktyczna

Janina Wierusz Kowalska jest osobą, która na trwałe wpisała się w polski krajobraz edukacji artystycznej. W latach 1992-1997 była współtwórczynią i autorką programów dydaktycznych dla „Szkoły Sztuki Wizualnej”. Jej koncepcja opierała się na sokratycej idei twórczego dialogu, która zharmonizowała się z interdyscyplinarnym podejściem do edukacji, czerpiąc inspiracje z zasad Bauhausu.

Struktura i model nauczania, które wypracowała, zapewniały szkole wysoki poziom akademicki. W programie nauczania znalazły się materiały dotyczące takich przedmiotów jak: geometryczne podstawy rysunku, rysunek studyjny, malarstwo, projektowanie, a także historia i teoria sztuki. Uczniowie mieli możliwości szlifowania swoich umiejętności językowych, ucząc się języka angielskiego oraz francuskiego.

W ramach tej unikalnej oferty edukacyjnej organizowane były różnorodne plenery artystyczne oraz wyjazdy o charakterze edukacyjnym do takich miast jak Paryż, Wenecja, Florencja oraz Wiedeń. Była to innowacyjna w swoim czasie szkoła artystyczna w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że wówczas nie opracowano jeszcze ram prawnych dotyczących funkcjonowania tego rodzaju instytucji, co uniemożliwiło uzyskanie uprawnień publicznych. Ponadto, placówka nie mogła korzystać z dotacji, które są zwykle dostępne dla non-profit w obszarze edukacji.

W obliczu rosnących kosztów utrzymania oraz braku odpowiedniego wsparcia zewnętrznego, działalność „Szkoły Sztuki Wizualnej” została zawieszona w 1997 roku. Warto dodać, że wkrótce po jej zamknięciu, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało placówce formalne uprawnienia publiczne, jednak było to już po zakończeniu działalności szkoły.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Janina Wierusz Kowalska postanowiła stworzyć Warsztaty Artystyczne, które miały na celu wspieranie kandydatów w ich przygotowaniach do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie artystyczne oraz wydziały architektury. Te warsztaty, prowadzone w różnych formach, z powodzeniem funkcjonują i rozwijają się już od 25 lat.

Przypisy

  1. Nature Expressed with the Language of Geometry – FreshPaintMagazine [dostęp 12.05.2016 r.]
  2. Wierusz Kowalska Janina – malarz, Polska, baza artystów Agra-Art [online], agraart.pl [dostęp 12.05.2016 r.]
  3. a b AnnaA. Nowicka AnnaA., Malarskie parafrazy Wierusz-Kowalskiej [online], enter the ROOM [dostęp 11.05.2016 r.]
  4. Kadra Warsztaty Artystyczne. warsztatyartystyczne.pl. [dostęp 02.03.2012 r.]
  5. Janina Maria Wierusz Kowalska. artpower.pl. [dostęp 02.03.2012 r.]
  6. Janina Wierusz-Kowalska (strona domowa) [online], janinawieruszkowalska.com [dostęp 12.05.2016 r.]
  7. Ryzyko i bezkompromisowość sztuki – wywiad z Janiną Wierusz-Kowalską [online], Portal Rynek i Sztuka [dostęp 11.05.2016 r.]
  8. Karolina Majewska | Pułapki perspektywy (Janina Wierusz-Kowalska) | Opcje [online], opcje.net.pl [dostęp 11.05.2016 r.]
  9. a b c Janina Maria Wierusz-Kowalska | artinfo.pl – Portal rynku sztuki [online], artinfo.pl [dostęp 12.05.2016 r.]

Oceń: Janina Wierusz Kowalska

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:15