Dariusz Smolarek, urodzony 17 lutego 1960 roku w Częstochowie, jest znanym polskim duchownym z zakonu pallotynów oraz wybitnym muzykologiem.
Jego inicjatywy zarówno w sferze religijnej, jak i muzycznej przyciągają uwagę i inspirują wielu ludzi.
Wykształcenie
W swojej karierze, Dariusz Smolarek przeszedł przez różnorodne etapy edukacji. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów mieszczącym się w Ołtarzewie, gdzie w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Po tym okresie rozpoczął studia muzykologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które trwały od 1988 do 1993 roku. W 1998 roku obronił egzamin magisterski, pisząc pracę na temat nowych śpiewów liturgicznych w polskich śpiewnikach po Soborze Watykańskim II, w której analizował zarówno styl, jak i formę tych utworów.
W trakcie swojej edukacji, w 2006 roku, Dariusz Smolarek obronił również pracę doktorską na temat Muzykalia klasztoru pijarów w Podolińcu, badając ich znaczenie dla staropolskiej religijnej kultury muzycznej pogranicza w XVII i XVIII wieku. Praca ta była napisana pod kierunkiem profesora KUL, dr. hab. Stanisława Dąbka.
Warto również zaznaczyć, że ks. Smolarek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. St. Moniuszki w Łodzi, gdzie kształcił się w grze na organach. W latach 2000-2001 uczestniczył w Podyplomowym Studium Dydaktyki Muzycznej na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie w latach 2004-2006 w Podyplomowym Studium Dyrygentury i Emisji Chóralnej, które miało miejsce w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Działalność
Od 2005 roku ks. Dariusz Smolarek pełni funkcję asystenta, a od 2008 roku adiunkta w Katedrze Polifonii Religijnej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego pasja do muzyki kościelnej znajduje również wyraz w pracy wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu muzyki kościelnej oraz emisji głosu.
Warto wspomnieć, że ks. Smolarek jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój duchowej muzyki w Polsce. W swojej działalności artystycznej przewodzi zespołom wokalnym, w tym chórowi męskiemu oraz Scholi Gregoriana działającej przy WSD Księży Pallotynów, a także chórowi mieszanym parafii Królowej Apostołów w Ołtarzewie.
Jeden z wybitnych występów z jego udziałem miał miejsce podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Płocku, gdzie we współpracy ze Scholą Gregoriańską zaprezentował Łacińskie Nieszpory ku czci św. Wincentego Pallottiego. Występ ten charakteryzował się niezwykłą atmosferą, wzbogaconą improwizacją saksofonisty Krzysztofa Kralki. Więcej o tym miejscu można przeczytać pod tym linkiem: Katedra Płocka, gdzie odbył się ten aktualny koncert.
Publikacje
Lista publikacji Dariusza Smolarka zawiera szereg istotnych prac naukowych oraz artykułów, które ukazują jego wkład w dziedzinie muzyki i liturgii. Wśród wymienionych tytułów można znaleźć:
- – Nowe śpiewy liturgiczne w polskich śpiewnikach wydanych po Soborze Watykańskim II. Styl i forma, „Communio” R. XXI, 2001 nr 2 (122), s. 105–114,
- – Polonica w muzykaliach klasztoru pijarów w Podolińcu, „Muzyka” LII, 2007 nr 1 (204), s. 71–116,
- – Missa Solennis In Honorem Sancti Cajetani Ferdynanda Szymona Lechleitnera, w: Additamenta Musicologica Lublinensia. Rocznik Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. R 3/2007, nr 1 (3), red. ks. R. Bernagiewicz, Polihymnia: Lublin 2007, s. 39–57. ISSN 1895-0493,
- – Fundacja klasztoru i szkoły pijarów w Podolińcu, w: Docendo discere. Księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora Anastazego L. Bławata SAC, Pallottinum: Poznań 2008, s. 220–228,
- – Międzynarodowa Konferencja IAML. Neapol, 20–25 lipca 2008 (Sprawozdanie), Additamenta Musicologica Lublinensia. Rocznik Instytutu Muzykologii KUL Jana Pawła II. R 4/2008, nr 1 (4), s. 211–232. ISSN 1895-0493,
- – Muzykalia pijarskie z Podolińca w zbiorach Państwowego Archiwum w Modrej na Słowacji, w: Europejska kultura muzyczna w polskich bibliotekach i archiwach, red. A. Patalas, St. Hrabia. Kraków, Musica Iagellonica, 2008, s. 71–137, ISBN 978-83-7099-160-9,
- – Katalog tematyczny muzykaliów z klasztoru pijarów w Podolińcu * Thematischer Katalog für Musikalien aus dem Piaristen-Kloster in Pudlein, RISM Serie A/II, Wydawnictwo KUL: Lublin 2009. ISBN 978-83-7363-816-7.
Te prace podkreślają jego zaangażowanie w badania nad muzyką liturgiczną oraz jej historią, będąc cennym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń badaczy.
Dyskografia
W dyskografii Dariusza Smolarka wyróżnia się wydanie płyty CD z okazji 100-lecia Księży Pallotynów w Polsce. Album ten nosi tytuł Nieszpory ku czci św. Wincentego Pallottiego, a w jego wykonaniu uczestniczyła Schola Gregoriana oraz ukazały się Pieśni Pallotyńskie. Płyta została przygotowana pod kierunkiem ks. Dariusza Smolarka, który również prowadził zespoły oraz opracował książeczkę towarzyszącą. Wydanie miało miejsce w Ołtarzewie w 2007 roku.
Zapraszam do posłuchania fragmentów gregoriańskich Nieszporów ku czci św. Wincentego Pallottiego:
_ |
|
Przypisy
- Administrator: Współpracownicy. parafia-oltarzew.pl. [dostęp 18.02.2018 r.]
- a b http://www.kul.pl/files/324/bibliografia/smo_d.pdf
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Stanisław Gałązka | Mirosław Jelinek | Antoni Długosz | Kajetan Raczyński | Marcin Olejnik | Józef Mężnicki | Stanisław Szabelski | Wincenty Mieczysław Zawadzki | Aleksander Przyłucki | Adolf Gloc | Ludwik Zaunar | Jan UjmaOceń: Dariusz Smolarek